REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Sąd gospodarczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak aplikować o środki unijne na wsparcie innowacyjności MŚP w województwie zachodniopomorskim – część II

Podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie powinniśmy skonfrontować nasz pomysł na „innowacyjność” z wymogami formalnymi stawianymi przed wnioskodawcami podczas oceny.

Optyk – reklama

Na początku działalności warto otwierany salon optyczny zareklamować w tradycyjny sposób. Należy pamiętać, aby miejsce w którym będzie otwarty salon było dobrze oznakowane i widoczne dla potencjalnych klientów.

Jak przechowywać dokumenty firmowe?

Prowadząc działalność gospodarczą musisz gromadzić dokumenty, które są Ci potrzebne do sprawnego zarządzania firmą. W poniższym artykule przedstawiamy zasady przechowywania dokumentów firmowych.

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część II

Po zakończeniu oceny formalnej kolejnym etapem weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej jest ocena środowiskowa, ekonomiczno-finansowa oraz techniczna. Od jej wyników zależeć może przyznanie unijnego dofinansowania.

REKLAMA

Zwrot kosztów za wykorzystywanie samochodu w celach służbowych

Czy podróż służbową można odbyć prywatnym samochodem? Czy w takim wypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent za zużycie samochodu i zwrot kosztów podróży? W jaki sposób należy liczyć wynagrodzenie z tego tytułu? Szczegóły poniżej.

Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Za odbytą podróż służbową przysługuje nam dieta, pokrycie wydatków stosownie do uzasadnionych potrzeb, a także zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu, niebędącego własnością pracodawcy.

Opłaty za odprowadzanie spalin

Przedsiębiorca korzystający z samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej obowiązany jest do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska przewidziane w prawie ochrony środowiska.

Umowa użyczenia lokalu

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do użyczenia lokalu.

REKLAMA

Na czym polega umowa pożyczki?

Umowa pożyczki stanowi jedną z umów nazwanych i jest uregulowana przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Stanowi jedną z konkurencyjnych instytucji rynkowych dla kredytu.

Czym jest umowa przewozu?

Umowa przewozu należy do grupy umów cywilnoprawnych wchodzących w zbiór umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Czym jest umowa użyczenia samochodu?

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do samochodu i obsługi.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży samochodu to umowa cywilnoprawna zaliczana do grupy umów sprzedaży. Jej celem jest przeniesienie własności samochodu w zamian za zapłatę określonej sumy pieniężnej.

Biznesplan - krok piąty – plan finansowy

Ostatnim krokiem w przygotowaniu biznesplanu, ale zarazem najważniejszym dającym kropkę nad i, to plan inwestycyjny firmy. Obejmuje informacje dotyczące: przychodów ze sprzedaży, kosztów, płynności finansowej i zapotrzebowania na środki pieniężne.

Biznesplan - krok czwarty – personel

Jednym z ważnych elementów biznesplanu jet pokazanie struktury zatrudnienia oraz sposobu gromadzenia oraz wykorzystania zasobów ludzkich. W tej części planu należy pokazać schemat organizacyjny firmy lub funkcje, stosunki podległości i nadzoru wszystkich pracowników oraz liczbę zatrudnionych wraz z kosztami zatrudnienia.

Biznesplan - krok trzeci – plan marketingowy

To jeden z najtrudniejszych kroków w przygotowaniu biznesplanu . Zależy od rodzaju przedsięwzięcia, albowiem na tym etapie przedsiębiorca opisuje swoją strategię marketingową. Tutaj odbiorca poznaje świadomość inicjatora biznesplanu: na temat tego, jak zamierza zdobyć klienta oraz jaką wybierze drogę, czyli kanał dystrybucji.

Biznesplan - krok drugi – planowana inwestycja

W tej części biznesplanu przedsiębiorca szczegółowo opisuje, na czym polega inwestycja, czyli jego przedsięwzięcie.
Powinien podać przedmiotowy zakres rozwoju wraz z ewentualną listą dostawców i wykonawców.

Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Wszystkie biznesplany buduje się według określonego schematu, natomiast ich struktura zależy od celu, w jakim są tworzone. Odbiorca tego dokumentu, w zależności czy to będzie inwestor czy kredytodawca, może określić wymogi co do informacji, jakie mają się znaleźć w biznesplanie.

Czy jest potrzebny – podstawowe zastosowanie oraz rola biznesplanu

Podstawowym celem sporządzania biznesplanu jest pozyskanie partnerów do współpracy i udziału w finansowaniu planowanego przedsięwzięcia oraz uzyskanie informacji co do opłacalności planowanego projektu inwestycji. Zatem biznesplan warto napisać dla samego siebie, by jeszcze raz zastanowić się, czy mamy dobry pomysł na biznes i lepiej przemyśleć plan działania.

Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część II

W części I artykułu poznaliśmy możliwości jakie naszemu biznesmanowi oraz wszystkim mikroprzedsiębiorcom z pomysłem na e-usługę daje działanie 8.1 PO IG. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi możliwościami jakie dają: działanie 6.1 PO IG oraz Programy Regionalne.

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część II

Rozwój mikroprzedsiębiorstw w województwie dolnośląskim ma szansę nabrać tempa. Wszystko dzięki unijnym dotacjom inwestycyjnym. Pamiętajmy, jednak, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez nas w trakcie realizacji projektu będą mogły zostać objęte wsparciem.

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu należy do grupy umów o charakterze nazwanym, które zostały uregulowane w kodeksie cywilny. Może zostać wypowiedziana w przewidzianych przez ustawę przypadkach, chyba że umowa stanowi inaczej.

Umowa dzierżawy lokalu użytkowego

Umowa dzierżawy jako typ umowy najmu jest wykorzystywana przez przedsiębiorców w odniesieniu do umożliwienia korzystania z lokalu użytkowego.

Na czym polega umowa najmu miejsca garażowego?

Należąca do umów nazwanych umowa najmu pozwala na użytkowanie rzeczy cudzych. Może służyć do regulacji stosunku prawnego, którego przedmiotem jest miejsce garażowe.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Pełnomocnictwo procesowe podlega możliwości wypowiedzenia. Dotyczy to pełnomocnictwa procesowego ogólnego i szczególnego.

Jak udzielić pełnomocnictwa szczególnego?

W obrocie prawnym wyróżnia się kilka rodzajów pełnomocnictwa. Jednym z nich jest pełnomocnictwo szczególne.

Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?

Umowa sprzedaży komisowej to umowa cywilnoprawna należąca do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których jedna (lub więcej) ze stron jest przedsiębiorcą.

Czym jest wolność gospodarcza?

Wolność gospodarcza, rozumiana jako swoboda podejmowania i prowadzenia działalności przedsiębiorczej, jest istotą gospodarki rynkowej, warunkiem koniecznym jej powstania, prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

B2B - dofinansowanie e-biznesu

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka firmy partnerskie mogą starać się o dofinansowanie wdrożenia procesów biznesowych prowadzonych w formie elektronicznej.

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Promowanie działań innowacyjnych – część II

W części 1 artykułu poznaliśmy możliwości jakie daje Unia Europejska polskiej gospodarce w rozwoju innowacyjności. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSP.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej na gruncie ordynacji podatkowej może praktycznie złożyć każdy, w tym zarówno podatnik, płatnik, inkasent, osoby trzecie oraz w ogóle osoby zainteresowane uzyskaniem interpretacji. Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje możliwość złożenia wniosku przez przedsiębiorcę. Osoba, która dopiero zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej może złożyć wniosek o wydanie interpretacji na podstawie ordynacji podatkowej.

Wybór formy opodatkowania dochodów firmy

Jeżeli zakładasz swój biznes musisz zadecydować w jakiej formie będą opodatkowane dochody (przychody) firmy. Nie jest to oczywiście banalna kwestia. Trafna decyzja może przynieść firmie spore oszczędności.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

Kiedy zachodzi wyłączna właściwość miejscowa sądu?

Kierując sprawę do sądu co do zasady właściwym miejscowo będzie sąd, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub, w przypadku gdy pozywana zostaje osoba prawna lub jednostka – sąd w okręg którego znajduje się jej siedziba. W pewnych przypadkach mając na uwadze ułatwienie dochodzenia roszczeń, ustawodawca przewidział możliwość wyboru, przez wnoszącego pozew, sądu do którego ten może sprawę skierować, niestety w przypadku niektórych spraw – pozew możne zostać wytoczony jedynie przed określony sąd. W jakich przypadkach ustawodawca uznał, iż właściwy jest wyłącznie określony sąd?

Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Właściwość miejscowa sądu rozpatrywana jest w ramach sądów równorzędnych. Po tym jak ustalimy właściwość rzeczową sądu określającą czy sprawa będzie podlegała rozpoznaniu przez sąd rejonowy czy okręgowy, należy określić jaki miejscowo właściwy będzie sąd, bowiem rozpoznanie sprawy przez konkretny sąd czy to rejonowy czy też okręgowy zależeć będzie od podziału kompetencji tych sądów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw w zależności od zasięgu terytorialnego.

Jak napisać zażalenie?

Zażalenie jest środkiem odwoławczym kierowanym do sądu drugiej instancji, służącym do zaskarżania postanowień sądu pierwszej instancji kończących postępowanie w sprawie, a także postanowień sądu pierwszej instancji i zarządzeń przewodniczącego, które zostały w sposób enumeratywny wymienione w Kodeksie postępowania cywilnego. W określonych przypadkach zażalenie przysługuje do Sądu Najwyższego.

Jak napisać apelację?

Apelacja to środek odwoławczy, który przysługuje od wyroku sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację rozpoznaje sąd wyższej instancji, zatem jeżeli wnosimy apelację od wyroku sądu rejonowego – rozpozna ją sąd okręgowy, a jeśli będziemy odwoływać się od wyroku sądu okręgowego, który orzekał w sprawie w pierwszej instancji – sprawa apelacyjna będzie toczyć się przed sądem apelacyjnym.

Skutki wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym

Jeżeli sprawa była rozpoznawana w postępowaniu upominawczym i został wydany nakaz zapłaty, pozwany w celu swojej obrony powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty tak zwany sprzeciw. Jak powinien wyglądać sprzeciw od nakazu zapłaty, co się dzieje gdy pozwany prawidłowo wniesie sprzeciw?

Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

W tym kwartale nastroje wśród małych i średnich przedsiębiorstw są wyraźnie lepsze w porównaniu do poprzednich kwartałów br. – wynika z cyklicznego badania firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonego przez wrocławski Instytut Keralla.

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Sprawa w postępowaniu upominawczym może się toczyć zarówno przed sądem rejonowym jak i okręgowym. Jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, w zamierzeniu szybciej, dlatego nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje wydany wtedy, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a także w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jeżeli sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zostanie wydany nakaz zapłaty.

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli powód skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu nakazowym, koszt będzie niższy, a sprawa zakończy się szybciej przez wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Jednak nie zawsze tak musi być.

Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Sprawa, która toczy się według przepisów o postępowaniu odrębnym, jakim jest postępowanie nakazowe, może  być rozpoznana zarówno w sądzie rejonowym jak i okręgowym. Jednak, co jest kwestią najważniejszą - sąd rozpozna sprawę według przepisów o postępowaniu nakazowym jedynie, gdy powód złoży pisemny wniosek w pozwie o rozpoznanie sprawy w tym postępowaniu.

Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

W sprawach gospodarczych, o ile sprawa nie toczy się według przepisów odrębnych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew. Ma na to dwa tygodnie.

Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

W postępowaniu sądowym, sąd rozlicza koszty dopiero w wyroku kończącym sprawę w instancji, stosując podstawową zasadę określaną mianem zasady odpowiedzialności za wynik postępowania. Co oznacza ta zasada, co może wpłynąć na modyfikację tej zasady, co gdy w procesie jest kliku przegranych?

Czy wiesz jakie są strony umowy o zamówienia publiczne?

Zamówienia publiczne to odpłatne umowy, które są zawierane między zamawiającym a wykonawcą, w przypadku, gdy ich przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Kto udziela zamówień publicznych?

Udzielaniem zamówień publicznych zajmują się wskazane w ustawie podmioty. Przyznają one środki na realizacje projektu.

Na czym polega postępowanie dotyczące zamówień publicznych?

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego podlega zarówno regulacjom ustawowym jak i pozaustawowym na zasadzie odesłania zawartego w prawie zamówień publicznych.

Jak wygląda postępowanie gospodarcze?

Jeżeli sprawa gospodarcza tj. wynikająca ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej trafi do sądu, będzie toczyć się według przepisów regulujących odrębne postępowanie – postępowanie w sprawach gospodarczych. Postępowanie między przedsiębiorcami jest bardziej restrykcyjne i surowsze niż inne postępowania. Jakie pułapki czekają na przedsiębiorców w tym postępowaniu?

Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony.

REKLAMA