| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Promowanie działań innowacyjnych – część II

Promowanie działań innowacyjnych – część II

W części 1 artykułu poznaliśmy możliwości jakie daje Unia Europejska polskiej gospodarce w rozwoju innowacyjności. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSP.

W ramach działania w 2009 r. wykorzystano zaledwie 2 proc. alokacji. Oznacza to, że zainteresowanie konkursem jest niewielkie. Przyczyną jest nikła promocja działania wśród przedsiębiorców i jego dość skomplikowana konstrukcja. Działanie ma na celu wsparcie projektów firm z sektora MSP, polegających na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług powstających z zastosowaniem tej technologii. Warunkiem uzyskania wsparcia w ramach tego działania jest przedstawienie, co najmniej wniosku racjonalizatorskiego, który jest dostatecznym potwierdzeniem prawa do technologii, którą firma chce wdrożyć oraz posiadanie opinii o innowacyjności technologii wstawionej przez upoważnione do tego na mocy ustawy podmioty (najczęściej są to instytutu badawcze). Nabór na działanie jest stale otwarty.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

O kredyt technologiczny możemy ubiegać się w jednym z 14 banków komercyjnych:
1) Bank BPH Spółka Akcyjna
2) BRE Bank SA.
3) Bank Pekao SA.
4) Bank Polskiej Spółdzielczości SA.
5) PKO Bank Polski
6) Raiffeisen Bank Polska SA.
7) ING Bank Śląski SA.
8) Bank Ochrony Środowiska SA.
9) Bank Handlowy w Warszawie SA.
10) Gospodarczy Bank Wielkopolski
11) Mazowiecki Bank Regionalny SA.
12) Bank Millenium SA.
13) Alior Bank Spółka Akcyjna
14) Krakowski Bank Spółdzielczy.

Pierwszym etapem ubiegania się o środki unijne jest złożenie wniosku o kredyt komercyjny na formularzach banku, jeśli bank nie posiada własnego wzoru formularza, to na formularzach zgodnych z działaniem PO IG 4.3. Kredyt udzielony w banku komercyjnym może stanowić do 75 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Pozostałą część przedsiębiorca musi zapewnić we własnym zakresie, przy czym nie mogą to być środki pochodzące ze środków publicznych. Mając już promesę kredytową z banku komercyjnego, kierujemy (przeważnie tę operację wykonuje za nas bank) wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie dofinansowania w ramach działania 4.3, czyli tzw. premii technologicznej.

Po pozytywnej akceptacji wniosku przez BGK, podpisujemy umowę o dofinansowanie. Jego poziom wynosi od 30 do 70 proc. wartości kredytu udzielone przez bank (czyli 75 wartości kosztów kwalifikowanych), zgodnie z Mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013.

Czyli w przypadku małego przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego przedsiębiorstwa wysokość premii technologicznej wynosić będzie 52,5% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »