REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie działań innowacyjnych – część II

 Talento
Firma konsultingowa
Promowanie działań innowacyjnych
Promowanie działań innowacyjnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W części 1 artykułu poznaliśmy możliwości jakie daje Unia Europejska polskiej gospodarce w rozwoju innowacyjności. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSP.

W ramach działania w 2009 r. wykorzystano zaledwie 2 proc. alokacji. Oznacza to, że zainteresowanie konkursem jest niewielkie. Przyczyną jest nikła promocja działania wśród przedsiębiorców i jego dość skomplikowana konstrukcja. Działanie ma na celu wsparcie projektów firm z sektora MSP, polegających na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług powstających z zastosowaniem tej technologii. Warunkiem uzyskania wsparcia w ramach tego działania jest przedstawienie, co najmniej wniosku racjonalizatorskiego, który jest dostatecznym potwierdzeniem prawa do technologii, którą firma chce wdrożyć oraz posiadanie opinii o innowacyjności technologii wstawionej przez upoważnione do tego na mocy ustawy podmioty (najczęściej są to instytutu badawcze). Nabór na działanie jest stale otwarty.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

O kredyt technologiczny możemy ubiegać się w jednym z 14 banków komercyjnych:
1) Bank BPH Spółka Akcyjna
2) BRE Bank SA.
3) Bank Pekao SA.
4) Bank Polskiej Spółdzielczości SA.
5) PKO Bank Polski
6) Raiffeisen Bank Polska SA.
7) ING Bank Śląski SA.
8) Bank Ochrony Środowiska SA.
9) Bank Handlowy w Warszawie SA.
10) Gospodarczy Bank Wielkopolski
11) Mazowiecki Bank Regionalny SA.
12) Bank Millenium SA.
13) Alior Bank Spółka Akcyjna
14) Krakowski Bank Spółdzielczy.

Pierwszym etapem ubiegania się o środki unijne jest złożenie wniosku o kredyt komercyjny na formularzach banku, jeśli bank nie posiada własnego wzoru formularza, to na formularzach zgodnych z działaniem PO IG 4.3. Kredyt udzielony w banku komercyjnym może stanowić do 75 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Pozostałą część przedsiębiorca musi zapewnić we własnym zakresie, przy czym nie mogą to być środki pochodzące ze środków publicznych. Mając już promesę kredytową z banku komercyjnego, kierujemy (przeważnie tę operację wykonuje za nas bank) wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie dofinansowania w ramach działania 4.3, czyli tzw. premii technologicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pozytywnej akceptacji wniosku przez BGK, podpisujemy umowę o dofinansowanie. Jego poziom wynosi od 30 do 70 proc. wartości kredytu udzielone przez bank (czyli 75 wartości kosztów kwalifikowanych), zgodnie z Mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013.

Czyli w przypadku małego przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego przedsiębiorstwa wysokość premii technologicznej wynosić będzie 52,5% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Środki w postaci premii technologicznej wpłacane są na podstawie faktur potwierdzających sprzedaż usług lub produktów, które firma zaczęła świadczyć lub wytwarzać dzięki rozwiniętej technologii, dostarczonych przez firmę wraz z wnioskami o płatność do BGK. Oznacza to, że przedsiębiorca „fizycznie" nie ma styczności z pieniędzmi, gdyż są one przelewane z BGK bezpośrednio do banku komercyjnego. Wobec wyczerpywania się pieniędzy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które stanowiły dotąd główne źródło dotacji na inwestycje MŚP, kredyt technologiczny staje się niezwykle interesującą alternatywą. Zwłaszcza, że nabór jest prowadzony w sposób ciągły i przedsiębiorstwa nie muszą wstrzymywać inwestycji w oczekiwaniu na kolejny konkurs.

PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym

Działanie dedykowane jest dla projektów inwestycyjnych, które zakładają zastosowanie w firmach najnowszych rozwiązań technologicznych. Założeniem jest to, aby rozwiązania były stosowane nie dłużej niż trzy lata na świecie bądź posiadały niewielki stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży (nieprzekraczający 15 proc). Efektem każdego projektu, który ubiega się o dofinansowanie w ramach tego działania, powinno być wprowadzenie na rynek docelowy (o zasięgu minimum krajowym) nowego lub znacząco ulepszonego produktu. Przy ocenie jest brany pod uwagę także efekt ekologiczny przedsięwzięcia.

Porównaj: Popularność konkursów dofinansowujących przedsięwzięcia turystyczne

Ograniczeniem dla MSP jest wielkość projektu. Minimalna kwota wsparcia na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym wynosi 2,4 mln zł. Ta bariera może blokować wielu firmom dostęp do środków. W ramach planowanego przedsięwzięcia firma może uzyskać dofinansowanie od 30 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, w zależności od lokalizacji i wielkości firmy. Termin naboru w 2010 r. na razie nie został ogłoszony i jest zależny od zwiększenia alokacji na to działanie. Bliższe informacje pojawią się prawdopodobnie w drugiej połowie roku na stronie PARP-u. 

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA