Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?
REKLAMA
REKLAMA
Rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym nie jest uzależnione od istnienia wniosku zawartego w pozwie o przeprowadzenie sprawy w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że jeżeli sam sąd uzna, że sprawa ta może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zadecyduje o rozpoznaniu sprawy w tym trybie. Inaczej jest w przypadku postępowania nakazowego, w którym rozpoznanie sprawy następuje na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie.
REKLAMA
Kiedy sprawa nie może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość,
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego,
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie możne nastąpić z takiego powodu, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdy doręczenie nie mogło się odbyć w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty (ta regulacja nie ma zastosowania, gdy sprawa toczy się jednocześnie w postępowaniu gospodarczym).
Przeczytaj też: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?
Jeżeli brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
Jeżeli sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, pozwany otrzyma w jednym piśmie z sądu zarówno nakaz zapłaty jak i pozew z pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach niezaskarżenia nakazu. W nakazanie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w terminie tym wniósł sprzeciw do sądu.
Gdzie i jak pozwany powinien wnieść sprzeciw
Pismo zawierające sprzeciw, pozwany powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części a także przedstawić swoje zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu i wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.
Zobacz też: Na czym polega postępowanie upominawcze?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.