reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Sprawa w postępowaniu upominawczym może się toczyć zarówno przed sądem rejonowym jak i okręgowym. Jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, w zamierzeniu szybciej, dlatego nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje wydany wtedy, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a także w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jeżeli sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zostanie wydany nakaz zapłaty.

Rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym nie jest uzależnione od istnienia wniosku zawartego w pozwie o przeprowadzenie sprawy w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że jeżeli sam sąd uzna, że sprawa ta może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zadecyduje o rozpoznaniu sprawy w tym trybie. Inaczej jest w przypadku postępowania nakazowego, w którym rozpoznanie sprawy następuje na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie.

Kiedy sprawa nie może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:

  •  roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
  • przytoczone okoliczności budzą wątpliwość,
  • zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego,
  • miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie możne nastąpić z takiego powodu, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdy doręczenie nie mogło się odbyć w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty (ta regulacja nie ma zastosowania, gdy sprawa toczy się jednocześnie w postępowaniu gospodarczym).

Przeczytaj też: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.

Jeżeli sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, pozwany otrzyma w jednym piśmie z sądu zarówno nakaz zapłaty jak i pozew z pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach niezaskarżenia nakazu. W nakazanie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w terminie tym wniósł sprzeciw do sądu.

Gdzie i jak pozwany powinien wnieść sprzeciw

Pismo zawierające sprzeciw, pozwany powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części a także przedstawić swoje zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu i wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.

Zobacz też: Na czym polega postępowanie upominawcze?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.
Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama