Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego ustala podstawową zasadę rozliczania kosztów postępowania, w myśl tej zasady to strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. O jakich kosztach mowa?
REKLAMA
Koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony to:
- koszty sądowe (te z kolei obejmują opłaty i wydatki; koszty sądowe uiszcza strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki)
- koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika (jeżeli strona wygrywająca nie byłą reprezentowana prze adwokata lub radcę prawnego)
- równowartość zarobku utraconego wskutek stawienia się w sądzie
- koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd
- jeżeli wygrywający korzystał z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego, do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także jego wynagrodzenie (przy czym nie jest to wysokość wynagrodzenia jaką faktycznie adwokat czy radca otrzymał, ale określone w przepisach wykonawczych stawki (wysokość stawek dla radcy prawnego i adwokata określają dwa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczące opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata czy radcę prawnego z urzędu)
- do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także koszty mediacji w wysokości nieprzekraczającej czwartej części opłaty, jeżeli postępowanie cywilne zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od dnia zakończenia mediacji, która nie została zakończona ugodą albo w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia ugody przez sąd.
Polecamy: serwis PIT
W przypadku, gdy pozwany nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, zwrot kosztów należy się pozwanemu.
Wysokość wyżej wskazanych kosztów jest ograniczona. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku, nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
Polecamy: serwis Koszty
Gdy przegrywających jest kilku
Jeżeli w procesie jest kliku przegrywających, a odpowiadali oni solidarnie, również sąd powinien ich obciążyć kosztami przegranego procesu w sposób solidarny. W pozostałych przypadkach, sąd postanawia o zwrocie kosztów procesu w częściach równych, chyba że udział każdego z przegrywających był inny, wówczas następuje indywidualne rozliczenie kosztów.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
REKLAMA
REKLAMA