| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Skutki wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym

Skutki wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym

Jeżeli sprawa była rozpoznawana w postępowaniu upominawczym i został wydany nakaz zapłaty, pozwany w celu swojej obrony powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty tak zwany sprzeciw. Jak powinien wyglądać sprzeciw od nakazu zapłaty, co się dzieje gdy pozwany prawidłowo wniesie sprzeciw?

Gdzie należy wnieść sprzeciw?

Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku gdy nakaz został wydany przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo.

W jakim terminie należy wnieść sprzeciw

Termin do wniesienia sprzeciwu – to dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu pozwanemu (liczy się data, w której nakaz został doręczony przez pocztę, a nie data w której pozwany faktycznie otrzymał pismo z sądu).

Przeczytaj: Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Co powinien zawierać sprzeciw?

W piśmie zawierającym sprzeciw, pozwany powinien wskazać czy zaskarża nakaz w całości czy też w części. Nadto w piśmie tym należy przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

W przypadku gdy pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej formy i powinno być wniesione na formularzu.

Zobacz też: Jak złożyć pozew?

Czy sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym podlega opłacie

Przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych nie przewidują obowiązku uiszczenia opłaty od pozwanego, który wnosi sprzeciw od nakazu wydanego w postępowaniu upominawczym.

Kiedy sprzeciw może zostać odrzucony

Sąd odrzuci sprzeciw pozwanego jeżeli został on wniesiony po upływie terminu lub jeżeli jest z innych przyczyn niedopuszczalny, albo którego braków pozwany nie usunął w terminie.

Co dzieje się w przypadku skutecznego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu

W tym przypadku nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem go na rozprawę.

W przypadku prawidłowego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu, nakaz traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Zaś ta część nakazu, przeciwko której nie został skutecznie wniesiony sprzeciw – ma skutki prawomocnego wyroku. Jeżeli pozwanych jest kilku, sprzeciw złożony tylko przez jednego z współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich.

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W piśmie zawierającym sprzeciw, pozwany powinien wskazać czy zaskarża nakaz w całości czy też w części.
W piśmie zawierającym sprzeciw, pozwany powinien wskazać czy zaskarża nakaz w całości czy też w części.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »