Skutki wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie należy wnieść sprzeciw?
Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku gdy nakaz został wydany przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo.
REKLAMA
W jakim terminie należy wnieść sprzeciw
Termin do wniesienia sprzeciwu – to dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu pozwanemu (liczy się data, w której nakaz został doręczony przez pocztę, a nie data w której pozwany faktycznie otrzymał pismo z sądu).
Przeczytaj: Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty
Co powinien zawierać sprzeciw?
W piśmie zawierającym sprzeciw, pozwany powinien wskazać czy zaskarża nakaz w całości czy też w części. Nadto w piśmie tym należy przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
W przypadku gdy pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej formy i powinno być wniesione na formularzu.
Zobacz też: Jak złożyć pozew?
Czy sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym podlega opłacie
Przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych nie przewidują obowiązku uiszczenia opłaty od pozwanego, który wnosi sprzeciw od nakazu wydanego w postępowaniu upominawczym.
Kiedy sprzeciw może zostać odrzucony
Sąd odrzuci sprzeciw pozwanego jeżeli został on wniesiony po upływie terminu lub jeżeli jest z innych przyczyn niedopuszczalny, albo którego braków pozwany nie usunął w terminie.
Co dzieje się w przypadku skutecznego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu
W tym przypadku nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem go na rozprawę.
W przypadku prawidłowego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu, nakaz traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Zaś ta część nakazu, przeciwko której nie został skutecznie wniesiony sprzeciw – ma skutki prawomocnego wyroku. Jeżeli pozwanych jest kilku, sprzeciw złożony tylko przez jednego z współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.