REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Lazarowicz Andrzej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola skarbowa w oczach przedsiębiorców nie należy do przyjemności. W obawie przed konsekwencjami, podatnicy starają się jak najlepiej przygotować do kontroli i spełnić wszystkie wymogi organów skarbowych. Natomiast niewiele osób zastanawia się nad tym, czy równie dobrze przygotowani się kontrolerzy - jeśli bowiem okaże się, że czynności weryfikujące są przeprowadzane niepoprawnie, przedsiębiorca może wnieść przeciwko taki działaniom sprzeciw.

Sprzeciw od kontroli skarbowej


Sposób przeprowadzenia kontroli skarbowej w firmie został szczegółowo określony w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. Zgodnie z art. 84c przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania czynności kontrolnych przez organ skarbowy, w przypadku gdy weryfikacja nie przebiega zgodnie z zasadami, określonymi w innych artykułach ww. ustawy.

REKLAMA

 
Organ skarbowy przeprowadza kontrolę nieprawidłowo, jeśli nie stosuje się do zapisów w art. 79-79b, dotyczących rozpoczynania i przeprowadzania działań, art. 80 ust. 1 i 2, opisujących kwestie przeprowadzania kontroli pod nieobecność kontrolowanego i jego przedstawicieli, art. 82, który zabrania w większości przypadków przeprowadzać u przedsiębiorcy więcej niż jedną kontrolę w tym samym czasie, i w końcu art. 83, określającego czas trwania działań.

 
Co zatem robić, kiedy przedsiębiorca stwierdzi, że któreś z jego praw jest łamane?


Zobacz: Podatnik ma tydzień na przygotowanie się do kontroli fiskusa

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Sprzeciw od kontroli - jak działać?

REKLAMA


Postępowanie należy zacząć od złożenia pisemnego sprzeciwu z dokładnym uzasadnieniem, bezpośrednio do organu przeprowadzającego kontrolę. Poza nim, w formie pisemnej należy również przedstawić zawiadomienie o złożeniu takiego wniosku. Trzeba w tej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na terminy - sprzeciw może bowiem zostać złożony wyłącznie w terminie do trzech dni od rozpoczęcia kontroli. Wyjątek stanowi tu oczywiście złamanie reguł dotyczących czasu trwania weryfikacji - zgodnie z przepisami, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa kontrola może trwać nawet 48 dni. Dlatego też w takim przypadku przedsiębiorca ma na złożenie wniosku również trzy dni, ale liczonych od daty przekroczenia limitu czasowego przez kontrolera.

 
W momencie, gdy sprzeciw trafi do organu skarbowego, kontrola musi zostać wstrzymana. Jednynym działaniem, jaki mogą w tym przypadku podjąć kontrolerzy, jest zabezpieczenie dowodów mających związek ze sprawdzanymi zdarzeniami. Wśród takich rzeczy mogą znaleźć się dokumenty, informacje, próbki wyrobów i inne nośniki danych o wartości dowodowej. Natomiast pozostałe działania kontrolne muszą zostać odłożone na trzy dni - tyle bowiem czasu na rozpatrzenie wniosku ma organ skarbowy. Jeśli uzna on, że kontrola powinna zostać kontynuowana, do przedsiębiorcy powinno dotrzeć stosowane powiadomienie. Dopiero wtedy można wznowić czynności weryfikacyjne.

 
Organ skarbowy może też wydać opinię, iż kontrola powinna zostać zamknięta. Warto też pamiętać, że jeśli podatnik nie otrzyma odpowiedzi na swoje pismo w terminie wcześniej wspomnianych trzech dni roboczych, także uznaje się, że kontrola nie zostanie wznowiona.

 
Natomiast w przypadku, gdy decyzja zostanie wydana na niekorzyść przedsiębiorcy, pojawia się kolejna możliwość - złożenia zażalenia. Także to pismo musi znaleźć się w urzędzie w terminie trzech dni od otrzymania decyzji pierwotnej. Kontrola skarbowa znowu powinna zostać wstrzymana, tym razem jednak - na siedem dni roboczych. Tak jak w przypadku sprzeciwu, organ skarbowy ma dwie możliwości - kontynuowania lub zamknięcia kontroli. Jeśli decyzja nie zostanie dostarczona podatnikowi w wyznaczonym czasie, uznaje się działania weryfikacyjne za zakończone.

 
Zobacz: Sprzeciw wobec kontroli działalności gospodarczej

 

 
Kiedy nie można zgłosić sprzeciwu?


Możliwość zgłoszenia sprzeciwu od kontroli jest prawem przedsiębiorcy. Zdarzają się jednakże sytuacje, w których nie można z tego prawa skorzystać. Zostały one określone w art. 84 ustawy.

REKLAMA

 
Przede wszystkim, sprzeciw nie zostanie uznany, jeśli kontrola ma na celu przeciwdziałać popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, w tym przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Podobnie przedsiębiorca nie może zaprotestować przeciw kontroli wtedy, gdy służy ona zabezpieczniu dowodów dotyczących ww. czynów zabronionych. W takiej sytuacji nie ma także znaczenia, czy postępowanie odbywa się w obecności, czy też podczas nieobecności właściciela firmy lub też jego pełnomocników.

 
Nie zawsze złamaniem praw przedsiębiorcy będzie także prowadzenie więcej niż jeden kontroli w tym samym czasie. Także w tym przypadku argumentem, zezwalającym na zwiększenie postępowań weryfikacyjnych, jest zapobieganie popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, także skarbowego, albo zabezpieczenie dowodów jego popełnienia.

 
Kontrola działalności gospodarczej może też być objęta szczególnymi przepisami - zawartymi w art. 84a pkt 1-7. W takim przypadku podatnik także nie może zgłosić sprzeciwu. Kogo zatem dotyczą przepisy szczególne?

 
Wśród przedsiębiorstw objętych specjalnymi przepisami można wyróżnić te, które podlegają specjalnemu nadzorowi w zakresie:


●     ustawy o Służbie Celnej,

●     ustawy o ochronie zwierząt, ustawy Prawo Farmaceutyczne, ystawy o weterynaryjnej kontroli granicznej, stawy o kontroli weterynaryjnej w handlu, ystawy o Inspekcji Weterynaryjnej, ystawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, ustawy o paszach,

●     kontroli administracyjnej rybołóstwa na podstawie ustawy o rybołóstwie,

●     kontroli związanej z nadawaniem towarom przeznaczenia celnego, dokonywanej w urzędzie celnym albo innym miejscu wyznaczonym, na podstawie przepisów celnych oraz ustawy o ochronie roślin,

●     kontroli przemieszczających się środków transportu, osób z nich korzystających oraz towarów nimi przewożonych na podstawie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o transporcie drogowym i ustawy o transporcie kolejowym,

●     zakup ptoduktów lub usług sprawdzających rzetelność usługi na podstawie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz

●     sprzedaży dokonywanej poza punktem stałej lokalizacji na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

 
Jak więc widać, przedsiębiorca, którego firma została poddana kontroli nie jest bezbronny. Zawsze gdy łamane są jego prawa możliwe jest wystąpienie ze sprzeciwem. Wyjątkami są tylko postępowania związane ze specjalnymi przepisami lub też dotyczące wykroczeń albo przestępstw.


Zobacz: Kontrole w przedsiębiorstwie

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA