| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Kontrola skarbowa w oczach przedsiębiorców nie należy do przyjemności. W obawie przed konsekwencjami, podatnicy starają się jak najlepiej przygotować do kontroli i spełnić wszystkie wymogi organów skarbowych. Natomiast niewiele osób zastanawia się nad tym, czy równie dobrze przygotowani się kontrolerzy - jeśli bowiem okaże się, że czynności weryfikujące są przeprowadzane niepoprawnie, przedsiębiorca może wnieść przeciwko taki działaniom sprzeciw.

Sprzeciw od kontroli skarbowej


Sposób przeprowadzenia kontroli skarbowej w firmie został szczegółowo określony w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. Zgodnie z art. 84c przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania czynności kontrolnych przez organ skarbowy, w przypadku gdy weryfikacja nie przebiega zgodnie z zasadami, określonymi w innych artykułach ww. ustawy.

 
Organ skarbowy przeprowadza kontrolę nieprawidłowo, jeśli nie stosuje się do zapisów w art. 79-79b, dotyczących rozpoczynania i przeprowadzania działań, art. 80 ust. 1 i 2, opisujących kwestie przeprowadzania kontroli pod nieobecność kontrolowanego i jego przedstawicieli, art. 82, który zabrania w większości przypadków przeprowadzać u przedsiębiorcy więcej niż jedną kontrolę w tym samym czasie, i w końcu art. 83, określającego czas trwania działań.

 
Co zatem robić, kiedy przedsiębiorca stwierdzi, że któreś z jego praw jest łamane?


Zobacz: Podatnik ma tydzień na przygotowanie się do kontroli fiskusa

 

 
Sprzeciw od kontroli - jak działać?


Postępowanie należy zacząć od złożenia pisemnego sprzeciwu z dokładnym uzasadnieniem, bezpośrednio do organu przeprowadzającego kontrolę. Poza nim, w formie pisemnej należy również przedstawić zawiadomienie o złożeniu takiego wniosku. Trzeba w tej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na terminy - sprzeciw może bowiem zostać złożony wyłącznie w terminie do trzech dni od rozpoczęcia kontroli. Wyjątek stanowi tu oczywiście złamanie reguł dotyczących czasu trwania weryfikacji - zgodnie z przepisami, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa kontrola może trwać nawet 48 dni. Dlatego też w takim przypadku przedsiębiorca ma na złożenie wniosku również trzy dni, ale liczonych od daty przekroczenia limitu czasowego przez kontrolera.

 
W momencie, gdy sprzeciw trafi do organu skarbowego, kontrola musi zostać wstrzymana. Jednynym działaniem, jaki mogą w tym przypadku podjąć kontrolerzy, jest zabezpieczenie dowodów mających związek ze sprawdzanymi zdarzeniami. Wśród takich rzeczy mogą znaleźć się dokumenty, informacje, próbki wyrobów i inne nośniki danych o wartości dowodowej. Natomiast pozostałe działania kontrolne muszą zostać odłożone na trzy dni - tyle bowiem czasu na rozpatrzenie wniosku ma organ skarbowy. Jeśli uzna on, że kontrola powinna zostać kontynuowana, do przedsiębiorcy powinno dotrzeć stosowane powiadomienie. Dopiero wtedy można wznowić czynności weryfikacyjne.

 
Organ skarbowy może też wydać opinię, iż kontrola powinna zostać zamknięta. Warto też pamiętać, że jeśli podatnik nie otrzyma odpowiedzi na swoje pismo w terminie wcześniej wspomnianych trzech dni roboczych, także uznaje się, że kontrola nie zostanie wznowiona.

 
Natomiast w przypadku, gdy decyzja zostanie wydana na niekorzyść przedsiębiorcy, pojawia się kolejna możliwość - złożenia zażalenia. Także to pismo musi znaleźć się w urzędzie w terminie trzech dni od otrzymania decyzji pierwotnej. Kontrola skarbowa znowu powinna zostać wstrzymana, tym razem jednak - na siedem dni roboczych. Tak jak w przypadku sprzeciwu, organ skarbowy ma dwie możliwości - kontynuowania lub zamknięcia kontroli. Jeśli decyzja nie zostanie dostarczona podatnikowi w wyznaczonym czasie, uznaje się działania weryfikacyjne za zakończone.

 
Zobacz: Sprzeciw wobec kontroli działalności gospodarczej

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK