reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Opłaty za odprowadzanie spalin

Opłaty za odprowadzanie spalin

Przedsiębiorca korzystający z samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej obowiązany jest do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska przewidziane w prawie ochrony środowiska.

Do uiszczania tej opłaty zobowiązani są przedsiębiorcy w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, osoby prowadzące uprawy rolne, chów lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, zajmujące się leśnictwem i rybactwem śródlądowym, a także prowadzący prywatną praktykę w zawodach medycznych, jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorcami w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, a także osoby fizyczne korzystające ze środowiska tak, że wymaga to pozwolenia.

Opłatę wnosi się za okresy kwartalne na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Przedsiębiorcy mają obowiązek samodzielnie ustalać wysokość poszczególnych opłat. Ciąży na nich także obowiązek aktualizowania ewidencji co pół roku oraz składania sprawozdania marszałkowi województwa, właściwemu według miejsca rejestracji pojazdu, oraz właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Porównaj: Odliczenie VAT od paliwa

Ewidencja ta powinna zawierać wykaz rodzaju i ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości: ilość kilometrów z ewidencji przebiegu pojazdu, zestawienie ilości zakupionego paliwa, z rozbiciem na jego rodzaj i ewentualnie z przyporządkowaniem do danego samochodu (ze względu na różne stawki).

Ewidencję przechowuje się 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, której dotyczy. Nie trzeba wnosić opłat wynikających z prawa ochrony środowiska, jeżeli ich kwartalna wysokość nie przekracza 400 zł, chyba że sejmik województwa ustali wyższą kwotę zwolnienia.

Stawka zależy od rodzaju zużywanego paliwa oraz od wieku samochodu oraz od tego, jaką normę EURO pojazd spełnia. Spełnianie norm EURO należy ustalić na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji.

Stawki odnoszą się do jednostki spalonego paliwa, jaką jest 1 Mg (1 Mg = megagram, inaczej tona). Aby przeliczyć ilość zużytego paliwa z litrów podanych na fakturach na megagramy można zastosować zamienniki wg Dziennika Urzędowego GUS nr 16 z 1994 r. str. 267.

Benzyna bezołowiowa: 1 Mg = 1.316 l
Olej napędowy: 1 Mg = 1.150 l
Firma posiada samochód osobowy zarejestrowany po raz pierwszy 21. 04. 2000 r. W pierwszym półroczu 2009 r. zużyto
1.500 litrów benzyny bezołowiowej.1.500 : 1.316 = 1.140
1,140 Mg × 16,14 zł = 18,40 zł

Polecamy serwis Leasing

Jeżeli firma nie posiada innych samochodów lub innych źródeł zanieczyszczeń do środowiska, to jest zwolniona z opłaty. Nie jest zwolniona ze składania sprawozdań. Opłaty za odprowadzanie spalin łączy się z opłatami za inne rodzaje gospodarczego korzystania ze środowiska. Mogą to być nie tylko opłaty typowo przemysłowe, ale również wyrzucenie na śmieci takich przedmiotów jak zużyte opony, zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy, filtry olejowe, okładziny hamulcowe, płyny hamulcowe, baterie i akumulatory ołowiowe.

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama