REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za odprowadzanie spalin

Opłaty za odprowadzanie spalin
Opłaty za odprowadzanie spalin
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca korzystający z samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej obowiązany jest do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska przewidziane w prawie ochrony środowiska.

Do uiszczania tej opłaty zobowiązani są przedsiębiorcy w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, osoby prowadzące uprawy rolne, chów lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, zajmujące się leśnictwem i rybactwem śródlądowym, a także prowadzący prywatną praktykę w zawodach medycznych, jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorcami w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, a także osoby fizyczne korzystające ze środowiska tak, że wymaga to pozwolenia.

REKLAMA

Opłatę wnosi się za okresy kwartalne na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Przedsiębiorcy mają obowiązek samodzielnie ustalać wysokość poszczególnych opłat. Ciąży na nich także obowiązek aktualizowania ewidencji co pół roku oraz składania sprawozdania marszałkowi województwa, właściwemu według miejsca rejestracji pojazdu, oraz właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Porównaj: Odliczenie VAT od paliwa

REKLAMA

Ewidencja ta powinna zawierać wykaz rodzaju i ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości: ilość kilometrów z ewidencji przebiegu pojazdu, zestawienie ilości zakupionego paliwa, z rozbiciem na jego rodzaj i ewentualnie z przyporządkowaniem do danego samochodu (ze względu na różne stawki).

Ewidencję przechowuje się 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, której dotyczy. Nie trzeba wnosić opłat wynikających z prawa ochrony środowiska, jeżeli ich kwartalna wysokość nie przekracza 400 zł, chyba że sejmik województwa ustali wyższą kwotę zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawka zależy od rodzaju zużywanego paliwa oraz od wieku samochodu oraz od tego, jaką normę EURO pojazd spełnia. Spełnianie norm EURO należy ustalić na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji.

Stawki odnoszą się do jednostki spalonego paliwa, jaką jest 1 Mg (1 Mg = megagram, inaczej tona). Aby przeliczyć ilość zużytego paliwa z litrów podanych na fakturach na megagramy można zastosować zamienniki wg Dziennika Urzędowego GUS nr 16 z 1994 r. str. 267.

Benzyna bezołowiowa: 1 Mg = 1.316 l
Olej napędowy: 1 Mg = 1.150 l
Firma posiada samochód osobowy zarejestrowany po raz pierwszy 21. 04. 2000 r. W pierwszym półroczu 2009 r. zużyto
1.500 litrów benzyny bezołowiowej.1.500 : 1.316 = 1.140
1,140 Mg × 16,14 zł = 18,40 zł

Polecamy serwis Leasing

Jeżeli firma nie posiada innych samochodów lub innych źródeł zanieczyszczeń do środowiska, to jest zwolniona z opłaty. Nie jest zwolniona ze składania sprawozdań. Opłaty za odprowadzanie spalin łączy się z opłatami za inne rodzaje gospodarczego korzystania ze środowiska. Mogą to być nie tylko opłaty typowo przemysłowe, ale również wyrzucenie na śmieci takich przedmiotów jak zużyte opony, zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy, filtry olejowe, okładziny hamulcowe, płyny hamulcowe, baterie i akumulatory ołowiowe.

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA