REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencjonowanie kosztów przesyłki kurierskiej

Rozpoczęłam działalność w zakresie handlu sprzętem AGD. Większość małego AGD będę otrzymywała przesyłką kurierską. Pierwszą fakturę, na której widnieją koszty zakupionych towarów oraz koszty przesyłki, otrzymałam wraz z towarem 22 sierpnia br. Faktura jest z 18 sierpnia br. Czy koszty przesyłki powinnam doliczyć do wartości zakupionych towarów? Jak zaewidencjonować ten zakup w pkpir, którą prowadzę metodą kasową?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za Internet

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury za Internet? Czy decyduje data otrzymania faktury, czy termin płatności?

Poczęstunek w gabinecie kosmetycznym a koszty uzyskania przychodów i VAT

W gabinecie kosmetycznym klientom czekającym na zabieg proponuje się coś do picia. W związku z tym kupowane są kawa, herbata, mleko, cytryny, soki. Czy takie wydatki stanowią koszt podatkowy dla firmy? Czy można od nich odliczyć VAT?

Sprzedaż w sklepie internetowym

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tego rodzaju czynności:  w dniu wystawienia faktury na zasadach ogólnych (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT), czy w dniu wpływu pieniędzy na rachunek bankowy (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT)?Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę – Prawo pocztowe?

REKLAMA

Odliczanie VAT z faktury przesłanej w formie pliku PDF

Nasza spółka rozważa możliwość wyrażenia zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Czy otrzymywane drogą mailową faktury w formie zwykłego, niezabezpieczonego niczym pliku PDF dają prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Odliczanie podatku naliczonego przy zakupie kawy dla klientów firmy

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy od kwietnia 2011 r. od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym?

Llikwidacja działalności gospodarczej a zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Planuję likwidację firmy z końcem lipca. Wszystko wskazuje na to, że po rozliczeniu i ujęciu remanentu likwidacyjnego zostanie nadwyżka VAT (około tysiąca złotych). Czy mogę liczyć na jej zwrot na rachunek bankowy, wykazując tę kwotę w ostatniej deklaracji? Chodzi o to, że zwrot ten musiałby nastąpić już po zamknięciu firmy, tzn. z dniem 31 lipca zamykam firmę, do 25 sierpnia składam ostatnią deklarację VAT z zaznaczeniem zwrotu. Czy będzie to prawidłowe?

Prawo do ryczałtu w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej

 Wnioskodawca 7 maja 2008 r. rozpoczął działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy jako podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w roku podatkowym, może do końca roku korzystać z ryczałtu bez względu na wysokość dochodów?

REKLAMA

Jak jest opodatkowana VAT sprzedaż w sklepie internetowym

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla róznego rodzaju czynności. Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę o prawie pocztowym?

Jak zaliczyć do kosztów wydatki przedsiębiorcy w podróży służbowej

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywam często podróże po kraju w celu nawiązania współpracy z kontrahentami lub udziału w przetargach. Czy mogę zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na hotel w trakcie takich podróży? Prowadzę pkpir metodą kasową.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

W marcu bieżącego roku kupiliśmy kubki z logo naszej firmy. W związku z tym, że jesteśmy podatnikiem VAT dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, odliczyliśmy w całości VAT naliczony przy zakupie. W maju wydaliśmy kubki nieodpłatnie naszym klientom. Czy powinniśmy opodatkować to wydanie?

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed terminem wykonania usługi, dokumentujących okresowe usługi serwisowe, jeśli wynikające z nich należności zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? Nie jest to faktura zaliczkowa.

Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Spółka zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. Dawny adres już nie istnieje, firma organizuje się w nowym miejscu, ale nie ma jeszcze wpisu do KRS. Czy deklaracje VAT składa do starego urzędu skarbowego? 

Czy usługi nauczania języków obcych powinny być zaewidencjonowane w kasie rejestrującej

Prowadzimy szkołę językową „Usługi w zakresie nauczania języków obcych”. Czy w 2011 r. mamy obowiązek ewidencjonowania opłat wnoszonych przez uczestników kursów w kasie rejestrującej?

Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Czy poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wartość kursu językowego dla pracowników jest zwolniona z podatku

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).

Jak rozliczyć fakturę za reklamę wystawioną przez Facebooka?

Mam fakturę wystawioną przez Facebooka za reklamę na tym portalu z VAT 0 proc. Jak rozliczyć VAT z tego tytułu?

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem - byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zfśs. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Odliczenie VAT naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki

Nasza firma w swojej działalności gospodarczej nabywa towary i usługi od różnych dostawców. Za niektóre z nich jesteśmy zobowiązani wpłacić zaliczkę przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem towaru. Zdarza się, że dostawca towarów lub usługodawca wystawią fakturę zaliczkową przed otrzymaniem zaliczki. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?

Czy można dokumentować fakturą zbiorczą regularne dostawy towarów?

Prowadzimy hurtownię. Z niektórymi odbiorcami łączą nas umowy na codzienne dostawy towarów. Dostawy te rozliczamy jedną fakturą zbiorczą wystawianą w ciągu 7 dni danego miesiąca za wszystkie dostawy wykonane w ciągu miesiąca. Przykładowo – 5 stycznia 2011 r. wystawiliśmy zbiorczą fakturę na dostawy towarów wykonane w grudniu ze stawką 22%.

Jaką stawką VAT w 2011 r. należy opodatkować ciastka

Wyroby klasyfikowane tylko do grupowania PKWiU 10.72.12.0 jako piernik i podobne wyroby, słodkie herbatniki, gofry i wafle – wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy, które mieści się w poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawką podatku w wysokości 8%.

Usługi dowozu pracowników do pracy - ewidencjonowanie na kasie fiskalnej

Zakład pracy wynajmuje autobus, który dowozi pracowników do pracy. Należność za dowóz jest potrącana na liście płac. Nie wiemy, czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących? Niestety, nie posiadamy kasy rejestrującej.

Nierzetelność ksiąg rachunkowych

Otrzymałam protokół z US z którego wynika, że: „księgi rachunkowe prowadzone były nierzetelnie, gdyż nie wykazywano w nich przychodu z nieodpłatnych świadczeń tj. korzystania nieodpłatnie z udzielonych przez udziałowców pożyczek i korzystania nieodpłatnie z nieruchomości”. Czy ten zarzut można jakoś odeprzeć? Czy faktycznie US mógł tak stwierdzić?

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego. 

Kurs prawa jazdy pracownika jako koszt pracodawcy

W komunikacie z 22 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2011 r. usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy. Powołane argumenty są przy tym kluczowe dla korzystnego rozstrzygnięcia dla podatników dwóch spraw z zakresu podatku dochodowego. Chodzi o zaliczenie do kosztów i skorzystanie ze zwolnienia od podatku świadczenia z tytułu ufundowanego pracownikowi przez pracodawcę kursu prawa jazdy na samochody osobowe (prawo jazdy kategorii B).

Wydatki ponoszone w okresie zawieszenia działalności a koszty uzyskania

Istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Wynika to interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2010 roku (nr IPPB1/415-594/10-3/JB).  

Wynagrodzenie adwokata pracownika pokryte przez pracodawcę a przychód pracownika

 Zdarza się, że pracodawca funduje pracownikowi koszty adwokata w sytuacji, gdy sprawa ma związek z wykonywaną pracą. Czy pokrycie przez pracodawcę wynagrodzenia adwokata powoduje powstanie przychodu dla pracownika?

Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Nasza spółka ma zamiar zbyć samochód osobowy i dwa samochody ciężarowe. Jak powinniśmy ustalić dochód ze zbycia? Czy jest różnica przy ustalaniu dochodu ze zbycia samochodu osobowego oraz ciężarowego?

Dokumentowanie importu usług fakturami wewnętrznymi

Spółka dokonuje importu usług i w celu jego rozliczenia wystawia faktury wewnętrzne dla każdego kontrahenta oddzielnie za dany miesiąc. Spółka dla danego kontrahenta w danym miesiącu wystawia dwie faktury wewnętrzne – jedna to faktura na VAT należny, druga zaś to faktura na VAT naliczony. Obie są przez spółkę księgowane i wprowadzane do odpowiednich rejestrów. Posiadają oddzielną numerację. Czy spółka prawidłowo postępuje, wystawiając dwie faktury dotyczące importu usługi od kontrahenta w danym miesiącu? Czy taki sposób rozliczania rodzi ryzyko podatkowe? Czy może spółka powinna wystawiać tylko jedną fakturę wewnętrzną, za to w dwóch egzemplarzach – oryginał i kopię?

Sprzedaż dokonana w trakcie zawieszenia działalności

Czy w trakcie zawieszenia działalności można dokonać sprzedaży środka trwałego i wyposażenia (np. komputera)? Czy trzeba w takim przypadku rozliczyć VAT?

Czy złożenie deklaracji po terminie uprawnia do odliczenia VAT

W naszej firmie została przeprowadzona kontrola. Urzędnicy twierdzą, że powinniśmy się zarejestrować jako podatnicy VAT już w 2008 r. ze względu na przekroczenie obrotów. Czy wolno nam będzie odliczyć VAT naliczony od 2008 r.? Czy mamy zapłacić należny VAT z odsetkami bez odliczania podatku naliczonego i czy grożą nam jakieś kary?

Jak odliczyć podatek naliczony, rozpoczynając sprzedaż mieszaną

Niebawem będę prowadził sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Sprzedaż zwolniona będzie wynosiła około 2% sprzedaży ogółem. Czy powinienem pisać wniosek o proporcję, czy odliczać cały VAT z faktur dotyczących obydwu rodzajów sprzedaży?

Jak jest opodatkowana sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Chcę sprzedać osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy, całkowicie zamortyzowany, zakupiony do mojej firmy na podstawie faktury VAT, z której było odliczone 60% VAT. Samochód był używany w firmie przez 3 lata. Czy mogę go sprzedać na podstawie umowy sprzedaży? Jak rozliczyć podatek dochodowy oraz VAT?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przekazanych na cele reprezentacji towarów nabytych z rabatem

Firma w zamian za wysokie obroty kupiła alkohol z rabatem w atrakcyjnej cenie 0,10 zł, który zostanie przeznaczony na cele reprezentacji. Czy jeśli alkohol ten zostanie wręczony kontrahentowi, to jego wartość powinno się ustalić według faktury czy według ceny rynkowej (jego wartość sklepowa przewyższa 300 zł)? Od tego zależy, czy trzeba wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić należny VAT.

Czy opłatę za kurs szkoleniowy osoby zatrudnionej na umowę zlecenia można zaliczyć do kosztów podatkowych

Nasza spółka z o.o. zatrudnia pracownika na umowę zlecenia. Chcemy go wysłać na kurs szkoleniowy podwyższający jego kwalifikacje. Czy możemy opłaty za kurs zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy można ponownie skorzystać z ulgi za zakup kasy rejestrującej

Kupiliśmy kasę fiskalną w maju 2010 r. Ulgę odliczaliśmy przez cztery miesiące. Teraz kupiliśmy drukarkę fiskalną, czyli kasę fiskalną połączoną z modułem magazynowym. Czy możemy znowu skorzystać z ulgi? Nie zgłosiliśmy, że kupimy dwie kasy. Czy w przypadku gdy nie możemy skorzystać z ulgi, musimy zgłosić kasę do urzędu i dokonywać przeglądów?

Czy za niezawiadomienie o przejściu do dużego urzędu skarbowego jest sankcja

Podatnik do 15 października nie złożył informacji do urzędu skarbowego, że przechodzi do dużego urzędu skarbowego. Co teraz powinien zrobić? Jakie są konsekwencje uchybienia temu obowiązkowi i czy da się ich jakoś uniknąć?

Czy można zaliczyć do kosztów środek trwały kupiony kilka lat temu

W 2004 r. kupiłem samochód osobowy za kwotę 61 000 zł. Obecnie chcę go wprowadzić do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Jego wartość rynkowa wynosi 14 000 zł. Czy mogę ten samochód przyjąć do środków trwałych i poddać go amortyzacji? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wartość początkową?

Czy podwyżka limitu w 2011 r. wpływa na prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2010 r.

Prowadzę działalność gospodarczą od 2008 r. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego. Z prowadzonej ewidencji sprzedaży wynika, że w listopadzie lub grudniu br. przekroczę kwotę limitu obrotów uprawniającą do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., czyli 100 000 zł. W 2011 r. limit ten jest wyższy i wynosi 150 000 zł. Na pewno go nie przekroczę w tym roku. Czy mogę w 2010 r. nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego? Czy będę mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2011 r.?

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym? Jakie są warunki opodatkowania podatkiem liniowym?

Kto wystawia informację PIT-11 przejętym pracownikom

Od 1 października br. spółka z o.o. stała się właścicielem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyodrębnionej z innej spółki z o.o. (wykupiono oddział). Nastąpiło przejęcie 10 pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Kto ma obowiązek wystawić tym pracownikom PIT-11 za okres od stycznia do września? Jak wygląda sprawa z wystawieniem deklaracji PIT-4R?

Co zrobić w przypadku wystawienia paragonu na kwotę wyższą niż właściwa

Co zrobić, jeżeli na paragon z kasy fiskalnej zamiast kwoty 700 zł została nabita kwota 18 000 zł? Czy trzeba ten błąd zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy wystarczy napisać oświadczenie i dołączyć je do innych dokumentów księgowych?

Jak rozliczyć w pkpir zwrot dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W marcu br. otrzymałem dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z dotacji tej kupiłem komputer (składnik wyposażenia) oraz maszynę szwalniczą (środek trwały). W sierpniu urząd pracy nakazał mi zwrot tej dotacji, ponieważ podjąłem w tym okresie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Jak zwrot tej dotacji rozliczyć w pkpir?

Jak rozliczać prywatne rozmowy z telefonów służbowych

Nasza firma zamierza kupić kilka telefonów komórkowych, które będą przekazane do użytkowania pracownikom z działu serwisu. Każdemu z nich zamierzamy przyznać określony limit na rozmowy. Koszty połączeń wykraczających poza ten limit będą potrącane z wynagrodzeń pracowników za ich zgodą lub zwracane bezpośrednio do naszej kasy. Czy kwota przyznanego limitu stanowi dla pracowników przychód, od którego powinniśmy naliczyć składki ZUS i podatek?

Czy faktura wystawiona na wpłatę należności powinna mieć formę faktury zaliczkowej

Czy faktura VAT wystawiana na podstawie zapłaty przez klienta należności wynikającej z uprzednio wystawionej faktury proformy powinna mieć nazwę i charakter faktury zaliczkowej? Czy może to być zwykła faktura VAT z adnotacją, że zapłacono przelewem?

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Od kilku lat powadzę działalność gospodarczą, a oprócz tego osiągam przychody ze stosunku pracy. Moja żona osiąga jedynie dochody z pracy. W przyszłym roku chciałbym prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą opodatkować 19% podatkiem liniowym. Czy wybierając tę formę opodatkowania działalności gospodarczej dochody z pracy, będę mógł nadal rozliczać wspólnie z żoną?

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację?

Jak rozliczyć w pkpir otrzymane dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Rozliczam się w pkpir. Zatrudniam młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu br. jeden z tych pracowników ukończył już naukę i zdał egzamin. Złożyłem więc wniosek o przyznanie dofinansowania do kształcenia tego pracownika. Dofinansowanie otrzymałem w sierpniu br. Czy muszę je rozliczyć w pkpir?

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy?

Czy wydatki na upominki dla kontrahentów w postaci słodyczy i alkoholi stanowią koszty

Ze środków obrotowych zakupiliśmy dla naszych kontrahentów upominki w postaci słodyczy i alkoholi. Otrzymaliśmy faktury VAT, na których są wymienione poszczególne pozycje słodyczy i alkoholi. Prowadzimy ewidencję obdarowanych osób, z której wynika, że żaden z obdarowanych nie otrzymał prezentu o wartości powyżej 70 zł netto. Na upominkach nie zamieściliśmy logo firmy. Jak w tej sytuacji zakwalifikować wydatki poniesione na zakup upominków?

REKLAMA