REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za Internet

Anna Potocka

REKLAMA

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury za Internet? Czy decyduje data otrzymania faktury, czy termin płatności?

Jeżeli faktura za Internet zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, oraz określa termin płatności - odliczenia VAT podatnik może dokonać w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności, albo w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

REKLAMA

 

UZASADNIENIE

 

Usługi dostępu do Internetu zaliczają się do usług telekomunikacyjnych, które polegają przede wszystkim na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Również według PKWiU 61.1 do usług telekomunikacyjnych zaliczamy usługi dostępu do Internetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zasady odliczenia VAT z otrzymanych faktur dokumentujących nabycie towarów i usług są ściśle określone w art. 86 ustawy o VAT.

 

W myśl ogólnej zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Od tej zasady są przewidziane liczne wyjątki, do których zastosowanie mają szczególne (odmienne od zasady ogólnej) terminy odliczenia VAT. Należy do nich m.in. nabycie mediów (w tym m.in. usług telekomunikacji). Jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy (co w zasadzie zawsze ma miejsce), to z uprawnienia do odliczenia VAT usługobiorca może skorzystać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym przypada wskazany na fakturze termin płatności - niezależnie od terminu jej otrzymania. W tym przypadku ma również prawo obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych po okresie, w którym przypada termin płatności, jeśli nie dokona tego odliczenia za ten okres rozliczeniowy. W konsekwencji, podobnie jak według zasad ogólnych, ma trzy okresy rozliczeniowe (miesiące bądź kwartały) na odliczanie podatku naliczonego z otrzymanej faktury za Internet.

 

Ponadto dla odliczenia VAT nie jest konieczne spełnienie warunku wykonania usługi, tak jak ma to miejsce w przypadku ogólnych zasad odliczenia VAT.

 

Usługi telekomunikacji, w odróżnieniu od innych mediów, są fakturowane i rozliczane za okresy miesięczne.

 

PRZYKŁAD

Załóżmy, że podatnik otrzymał w czerwcu fakturę VAT za Internet z terminem płatności 15 lipca 2011 r. Faktura zawiera informację, że rozliczenie dotyczy świadczonej usługi telekomunikacyjnej za maj. Odliczenia VAT z tej faktury podatnik może dokonać (pod warunkiem że usługa służy działalności opodatkowanej) najwcześniej w rozliczeniu za lipiec, sierpień albo wrzesień 2011 r.

 

Powyższa zasada odliczenia VAT dotyczy faktur dokumentujących nabycie usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy (czyli tzw. mediów), w których podano informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą, oraz wskazano w nich termin płatności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przepisy nie określają szczególnego momentu odliczenia podatku naliczonego z faktury za media, jeśli faktura dokumentująca te czynności nie zawiera terminu płatności. Oznacza to, że w takiej sytuacji do odliczenia z nich VAT należy stosować ogólne zasady odliczenia, wskazane na wstępie, czyli VAT można odliczyć w rozliczeniu składanym za okres (miesiąc, kwartał) otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, nie wcześniej jednak niż w miesiącu wykonania usługi. W takiej sytuacji warunkiem odliczenia jest wykonanie usługi.

 

 Podstawa prawna:

• art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1a, ust. 10 pkt 3, ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 780

 

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA