Kiedy można odliczyć VAT z faktury za Internet
REKLAMA
Jeżeli faktura za Internet zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, oraz określa termin płatności - odliczenia VAT podatnik może dokonać w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności, albo w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Usługi dostępu do Internetu zaliczają się do usług telekomunikacyjnych, które polegają przede wszystkim na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Również według PKWiU 61.1 do usług telekomunikacyjnych zaliczamy usługi dostępu do Internetu.
Zasady odliczenia VAT z otrzymanych faktur dokumentujących nabycie towarów i usług są ściśle określone w art. 86 ustawy o VAT.
W myśl ogólnej zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Od tej zasady są przewidziane liczne wyjątki, do których zastosowanie mają szczególne (odmienne od zasady ogólnej) terminy odliczenia VAT. Należy do nich m.in. nabycie mediów (w tym m.in. usług telekomunikacji). Jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy (co w zasadzie zawsze ma miejsce), to z uprawnienia do odliczenia VAT usługobiorca może skorzystać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym przypada wskazany na fakturze termin płatności - niezależnie od terminu jej otrzymania. W tym przypadku ma również prawo obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych po okresie, w którym przypada termin płatności, jeśli nie dokona tego odliczenia za ten okres rozliczeniowy. W konsekwencji, podobnie jak według zasad ogólnych, ma trzy okresy rozliczeniowe (miesiące bądź kwartały) na odliczanie podatku naliczonego z otrzymanej faktury za Internet.
Ponadto dla odliczenia VAT nie jest konieczne spełnienie warunku wykonania usługi, tak jak ma to miejsce w przypadku ogólnych zasad odliczenia VAT.
Usługi telekomunikacji, w odróżnieniu od innych mediów, są fakturowane i rozliczane za okresy miesięczne.
PRZYKŁAD
Załóżmy, że podatnik otrzymał w czerwcu fakturę VAT za Internet z terminem płatności 15 lipca 2011 r. Faktura zawiera informację, że rozliczenie dotyczy świadczonej usługi telekomunikacyjnej za maj. Odliczenia VAT z tej faktury podatnik może dokonać (pod warunkiem że usługa służy działalności opodatkowanej) najwcześniej w rozliczeniu za lipiec, sierpień albo wrzesień 2011 r.
Powyższa zasada odliczenia VAT dotyczy faktur dokumentujących nabycie usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy (czyli tzw. mediów), w których podano informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą, oraz wskazano w nich termin płatności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przepisy nie określają szczególnego momentu odliczenia podatku naliczonego z faktury za media, jeśli faktura dokumentująca te czynności nie zawiera terminu płatności. Oznacza to, że w takiej sytuacji do odliczenia z nich VAT należy stosować ogólne zasady odliczenia, wskazane na wstępie, czyli VAT można odliczyć w rozliczeniu składanym za okres (miesiąc, kwartał) otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, nie wcześniej jednak niż w miesiącu wykonania usługi. W takiej sytuacji warunkiem odliczenia jest wykonanie usługi.
Podstawa prawna:
• art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1a, ust. 10 pkt 3, ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 780
Anna Potocka
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA