reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Nasza spółka ma zamiar zbyć samochód osobowy i dwa samochody ciężarowe. Jak powinniśmy ustalić dochód ze zbycia? Czy jest różnica przy ustalaniu dochodu ze zbycia samochodu osobowego oraz ciężarowego?

Dochód ze zbycia samochodu osobowego czy ciężarowego ustala się według zasad ogólnych, tak jak przy sprzedaży każdego innego środka trwałego.

W ramach działalności gospodarczej przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest cena określona w umowie sprzedaży (art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: updop), a kosztem uzyskania przychodów - poniesione wydatki na nabycie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (suma ta obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów). Przy ustalaniu skutku podatkowego w związku ze zbyciem samochodu w niektórych przypadkach, a w szczególności przy zbyciu samochodu osobowego, należy również uwzględnić odpisy amortyzacyjne nieuznane za koszty uzyskania przychodów, np. ze względu na przekroczenie limitu 20 000 euro przy nabyciu zbywanego samochodu.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. sprzedała samochód osobowy za 98 000 zł, który był wykorzystywany przez 1,5 roku. Samochód został uprzednio nabyty za kwotę 135 000 zł, co odpowiadało wartości 30 000 euro. Stawka amortyzacyjna - 20 proc. 2/3 (20 000 : 30 000) kwoty odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Spółka z o.o. otrzymała nieodpłatnie środek trwały (samochód), którego wartość rynkowa - 175 000 zł (równowartość 40 000 euro) - została wykazana jako przychód podatkowy. W jaki sposób ustalić koszty podatkowe przy sprzedaży tego środka, jeżeli był on amortyzowany? Dodam, że spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych kwotę 17 500 zł, tj. połowę odpisu obliczonego według stawki 20 proc. rocznego odpisu amortyzacyjnego, po czym po roku używania sprzedała ten samochód za kwotę 140 000 zł.
Przy sprzedaży tego samochodu koszt uzyskania przychodów będzie wynosił 140 000 zł (175 000 zł - 35 000 zł), a dochód - 0 zł (140 000 zł - 140 000 zł).
W przypadku nieodpłatnego otrzymania środka trwałego (rzeczy), w związku z otrzymaniem którego został określonych przychód podatkowy - przy sprzedaży tego środka trwałego kosztem uzyskania przychodów będzie określona wcześniej kwota tego przychodu, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, w tym nieuznanych za koszty uzyskania przychodów. Aby więc można było uznać koszty podatkowe przy sprzedaży nieodpłatnie otrzymanego środka trwałego, musiał być wcześniej wykazany przychód, który powstaje w dacie otrzymania - art. 12 ust. 5 updop. Stosownie do tego przepisu wartość przychodów w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia, w odniesieniu do innych transakcji przy odpłatnym zbyciu tego rodzaju rzeczy. Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 updop przy określaniu sumy odpisów amortyzacyjnych pomniejszającej przychód należy również uwzględnić odpisy amortyzacyjne, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
reklama

Czytaj także

Autor:

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama