reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić podstawę opodatkowania przekazanych na cele reprezentacji towarów nabytych z rabatem

Jak ustalić podstawę opodatkowania przekazanych na cele reprezentacji towarów nabytych z rabatem

Firma w zamian za wysokie obroty kupiła alkohol z rabatem w atrakcyjnej cenie 0,10 zł, który zostanie przeznaczony na cele reprezentacji. Czy jeśli alkohol ten zostanie wręczony kontrahentowi, to jego wartość powinno się ustalić według faktury czy według ceny rynkowej (jego wartość sklepowa przewyższa 300 zł)? Od tego zależy, czy trzeba wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić należny VAT.


rada

Za podstawę opodatkowania alkoholu przekazanego w ramach reprezentacji firma powinna przyjąć jego aktualną cenę rynkową sprzedaży, pomniejszoną o należny VAT.

uzasadnienie

Mimo jednoznacznej (korzystnej dla podatników) linii orzeczniczej polskiego sądownictwa dotyczącej braku obowiązku opodatkowania przekazywanych towarów i usług na cele prowadzonego przedsiębiorstwa (w tym m.in. na cele reprezentacji), w praktyce podatnicy, chcąc uniknąć konfrontacji z urzędem skarbowym, stosują przy tego rodzaju czynnościach następującą zasadę: odliczają VAT od nabywanych (lub wytworzonych) na cele reprezentacji towarów, a następnie opodatkowują je z chwilą przekazania na ten cel. Taka sytuacja ma również miejsce w przedstawionej w pytaniu sytuacji, przy przekazaniu kontrahentom alkoholu w ramach reprezentacji. W takim przypadku podstawę opodatkowania należy określić, przyjmując zasadę wymienioną w art. 29 ust. 10 ustawy. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Wynika z tego, że firma powinna przyjąć za podstawę opodatkowania alkoholu przekazanego na cele reprezentacji, w wystawionej fakturze wewnętrznej dokumentującej to przekazanie, realną jego cenę rynkową netto, a nie faktyczną zapłaconą przy jego nabyciu, uwzględniającą rabat udzielony przez dostawcę.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu firma nabyła w październiku cztery butelki alkoholu na cele reprezentacji, po cenie rabatowej 10 groszy. W listopadzie przekazała je na cele reprezentacji. Aktualna cena rynkowa sprzedaży butelki alkoholu wynosi 340 zł. Podstawę opodatkowania przekazanego alkoholu należy ustalić następująco: 4 x [(340 x 100) : 122] = 4 x x 278,69 = 1114,76 zł.

• art. 7 ust. 1 i 2-4, art. 29 ust. 10, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama