Kto wystawia informację PIT-11 przejętym pracownikom
REKLAMA
rada
REKLAMA
Spółka przejmująca pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy ma obowiązek wystawienia przejętym pracownikom informacji PIT-11 za okres ich zatrudnienia w danym roku kalendarzowym u siebie, jak też u poprzedniego pracodawcy. Spółka przejmująca jest również zobowiązana rozliczyć w deklaracji PIT-4R zaliczki pobrane w tym okresie. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 Kodeksu pracy). Przejęcie zakładu pracy (jego części) w trybie art. 231 Kodeksu pracy oznacza, że pomimo zmiany pracodawcy stosunek pracy nie wygasa, ani też nie zostaje rozwiązany. Okoliczność ta powoduje, że również na gruncie prawa podatkowego dochodzi do sukcesji obowiązków płatnika podatku, które zakład pracy pełni wobec pracownika. Obowiązki płatnika nie ustają z datą przejęcia pracowników, lecz przechodzą na kolejnego pracodawcę. W konsekwencji zakład pracy, który „pozbywa się” pracowników w trybie art. 231 k.p., nie jest już zobligowany do wystawienia dla nich informacji PIT-11. Pracowników tych nie uwzględnia również w deklaracji PIT-4R. To zakład przejmujący dla tych pracowników:
• sporządza informacje PIT-11,
• rozlicza ich zaliczki w deklaracji PIT-4R
- za cały okres zatrudnienia pracowników w danym roku u obu pracodawców.
Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 16 lipca 2010 r., nr IBPBII/1/415-441/10/ŚS:
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5. Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.
Z powyższego wynika, iż obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek sporządzenia stosownych informacji i obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, nie ustają, lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników, przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. (...) Z uwagi na powyższe po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca winien przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R obejmującą dane za cały rok podatkowy oraz, o ile nie dokonuje rocznego obliczenia podatku PIT-40, winien przekazać podatnikowi oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy, tj. zarówno za okres zatrudnienia w przejętej kancelarii, jak i u siebie.
Poprzedni pracodawca powinien przekazać swojemu następcy wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wystawienia informacji PIT-11 i sporządzenia deklaracji PIT-4R. Rolą zakładu przejmującego jest dopilnowanie, aby te dane zostały przekazane.
• art. 31, 32, 38 i 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228
Małgorzata Rymarz
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA