reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Usługi dowozu pracowników do pracy - ewidencjonowanie na kasie fiskalnej

Usługi dowozu pracowników do pracy - ewidencjonowanie na kasie fiskalnej

Zakład pracy wynajmuje autobus, który dowozi pracowników do pracy. Należność za dowóz jest potrącana na liście płac. Nie wiemy, czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących? Niestety, nie posiadamy kasy rejestrującej.

Jak wynika z treści pytania, zakład pracy świadczy na rzecz pracowników odpłatne usługi dowozu (transportu) do pracy. Świadczenie tych usług stanowi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podlegającą opodatkowaniu VAT (według stawki 8 proc. - art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 157 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Istnieją bowiem przypadki, kiedy tego rodzaju działalność podlega zwolnieniu z tego obowiązku. Zostały one określone w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jedno ze zwolnień określonych przepisami tego rozporządzenia obejmuje dostawy towarów i świadczenie usług przez pracodawcę na rzecz jego pracowników (§ 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 33 załącznika do rozporządzenia).

Zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie przed 1 stycznia 2011 r. Z pytania wynika, że nie posiadają Państwo kasy rejestrującej. A zatem świadczenie dla pracowników usług dowozu do pracy jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Nie mają zatem Państwo obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z tego tytułu za pomocą kas rejestrujących.

 

Reasumując, świadczenie dla pracowników usług dowozu do pracy jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Pracodawca nie ma zatem obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z tego tytułu za pomocą kasy fiskalnej.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 157 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 33 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. Nr 138, poz. 930).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama