REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwota wolna od podatku 2013

Kwota wolna od podatku w 2013 roku wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmieniła się już od 4 lat, czyli od 2009 roku. Z czego wynika kwota wolna od podatku?

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania może być niezgodne z konstytucją. Wątpliwości budzi kara w wysokości 30 proc. uszczuplenia podatku przy zastosowaniu klauzuli obejścia prawa podatkowego - uważają eksperci PwC i Konfederacji Lewiatan.

Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT. Kiedy należy składać deklaracje VAT podczas zawieszenia działalności?

Koszty uzyskania przychodu w czasie zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może dokonywać jedynie niezbędnych wydatków, dotyczących zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej?

REKLAMA

Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Bezbłędny wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego zwiększa szansę na szybszą odpowiedź fiskusa. Każda niepełna informacja może oddalić moment uzyskania wykładni, za podanie nieprawdziwych podatnikowi grozi odpowiedzialność karna.

Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Przedsiębiorca, który posiada (praktycznie niezbędny w obecnych czasach) rachunek bankowy, może zastanawiać się, czy ma prawo i - jeżeli tak - to w jaki sposób, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z prowadzeniem konta w banku. Odpowiedź jest twierdząca - oczywiście w sytuacji, gdy operacje wykonywane za pomocą danego rachunku bankowego są związane z prowadzoną działalnością (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

Zmiany w VAT od lipca 2013. Rok 2013 przyniósł wiele zmian w podatku VAT, lecz to nie koniec rewolucji. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne zmiany w ustawie, które mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2013r. Najważniejszą z nich jest pociągnięcie do odpowiedzialności nabywcy za nie wpłacenie podatku VAT przez sprzedawcę wyrobów stalowych, paliw oraz złota.

Niezłożenie PIT w terminie - jakie konsekwencje?

Niezłożenie PIT w terminie. 30 kwietnia to ostatni dzień na terminowe złożenie rocznego zeznania oraz na dokonanie terminowej wpłaty podatku dla osób, u których w deklaracji PIT powstała niedopłata. Konsekwencje opóźnień mogą być kosztowne.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Zwolnienie z VAT nie eliminuje obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Przedsiębiorca musi ją wprowadzić do firmy, gdy wysokość jego obrotów z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i rolnikami ryczałtowymi przekroczy 20 000 złotych.

Ryczałt - utrata prawa do podatku ryczałtowego

Prowadzący firmę, który rozlicza podatek ryczałtem może stracić do niego prawo, jeśli dokona sprzedaży towarów lub wyświadczy usługę na rzecz swojego byłego pracodawcy. Narzucona przez przepisy podatkowe zmiana formy opodatkowania nie oznacza jednak potrzeby korygowania wcześniejszych rozliczeń z fiskusem.

Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych

Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie mających środków na uregulowanie podatku. Jest to jednak rozwiązanie bardzo trudne do osiągnięcia.

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 

VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

Posiadanie firmowego samochodu jest koniecznością w dużej części firm, niekoniecznie transportowych. Dlatego też wielu przedsiębiorców mogą zainteresować planowane zmiany, związane z podatkiem VAT, które miałyby zacząć obowiązywać od 2014 roku.

Przedstawiciel podatkowy - kiedy jest konieczny?

Podarnik może ustanowić przedstawiciela podatkowego, który będzie reprezentował go i wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o VAT, w tym przede wszystkim, dokonuje rozliczeń z fiskusem i solidarnie z podatnikiem odpowiada za złożone zeznania. Od 1 kwietnia zmieniły się przepisy dotyczące przedstawiceili podatkowych. 

Egzekucja należności podatkowych - możliwa z wynagrodzenia

Aby doprowadzić do egzekucji należności podatkowych, fiskus może uszczuplić pensję podatnika – szczęśliwie dla dłużnika jednak tylko do pewnej wysokości.

Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument może zażądać, aby wystawić mu fakturę zwykłą.

Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

Co do zasady ubezpieczeń pracowników nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Istnieje jednak możliwość obniżenia dzięki nim podstawy do opodatkowania, przy spełnieniu określonych warunków.

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Wiele osób decyduje się na prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie kosztów. Czy prowadzenie firmy w mieszkaniu powoduje obowiązek płacenia wyższego podatku od nieruchomości?

Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z poinformowaniem o tym właściwych organów oraz rozliczeniem podatków. Jak należy rozliczyć się z podatków po zakończeniu działalności gospodarczej?

Jak zgłosić zastrzeżenia do kontroli fiskusa?

Przedsiębiorca, który ma wątpliwości co do poprawności kontroli przeprowadzonej przez fiskusa, może zgłosić swoje zastrzeżenia. Jak tego dokonać?

Większe podatki od kontraktów menadżerskich

Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 6 grudnia 2012 roku przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menadżerskich są wszystkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. Czy wyrok ten spowoduje wyższe podatki dla menadżerów?

Podatnik ma tydzień na przygotowanie się do kontroli fiskusa

Przedsiębiorca ma 7 dni na skorygowanie ewentualnych błędów, zanim w siedzibie jego firmy pojawi się z wizytą kontrolną pracownik urzędu skarbowego. Odpowiednie wykorzystanie tego czasu stanowi połowę sukcesu.

Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Konsekwencje opodatkowania transakcji zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej zależą m.in. od tego, w jaki sposób jest finansowany zakup pojazdu, jaki pojazd jest nabywany (osobowy czy ciężarowy), czy samochód jest nowy czy używany. Dlatego podejmując decyzję o nabyciu samochodu, warto przeanalizować wszelkie aspekty podatkowe. Może to pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Korekta roczna za 2012 r.

W deklaracji za styczeń 2013 r., składanej do 25 lutego br., część podatników będzie musiała dokonać rocznej korekty odliczonego podatku za 2012 r.

Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem

Indywidualna interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Pozwala jednak bezpieczniej rozliczyć należności wobec fiskusa gdyż daje ochronę i to zarówno w zakresie finansowym, jak też i odpowiedzialności karnej skarbowej.

Podatek od otrzymanej zaliczki przedsiębiorca rozliczy później

Otrzymana od kontrahenta zaliczka na poczet dostawy towarów lub wykonania usługi nie stanowi przychodu do opodatkowania. Może się nim jednak stać.

Niewiele czasu na zmianę formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania. Tylko raz w roku, w styczniu, przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na korzystniejszą. Wybór nie jest łatwy, bo prowadzący działalność mają do wyboru aż cztery formy rozliczeń z fiskusem.

Rata amortyzacji zależy od wartości początkowej środka trwałego

Wartość początkowa środka trwałego wpływa na wysokość kosztów podatkowych. Jeżeli będzie niewspółmiernie wysoka, podatnik niezasłużenie pomniejszy podatek poprzez zawyżone odpisy amortyzacyjne. W takiej sytuacji może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

W 2013 roku wyższe kary za niewłaściwe rozliczenie z fiskusem

Od stycznia wzrosły kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Jednocześnie podwyższona została ustawowa kwota niezapłaconego podatku, która przesądza o tym, że dany czyn stanowi przestępstwo. Zmiany to efekt wzrostu minimalnego wynagrodzenia w gospodarce.

Jak rozliczać VAT metodą kasową od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT wprowadziły dla małych podatników dogodniejsze warunki korzystania z tzw. metody kasowej. Nowe przepisy sprawiają, że będzie to z pewnością bardziej atrakcyjna forma regulowania zobowiązań w podatku od towarów i usług.

Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców w 2013 roku

Od Nowego Roku niezapłacona w terminie faktura nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu, skrócony będzie termin uprawniający do skorzystania z ulgi za złe długi ze 180 do 150 dni, zniesione zostaną ograniczenia w stosowaniu metody kasowej rozliczenia podatku VAT przez małych podatników - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert PKPP Lewiatan.

Kasy rejestrujące w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Część podatników straci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, ale dopiero od 1 marca 2013 r.

Zaliczki uproszczone w PIT

Możliwością korzystania z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dysponują tzw. mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast zaliczki uproszczone są dostępne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne albo podatek liniowy.

Kiedy odliczyć VAT, gdy zaginął oryginał faktury?

W przypadku zaginięcia oryginału faktury zakupu towarów lub usług, a także w przypadkach, kiedy ulegnie on zniszczeniu, podstawą do odliczenia VAT-u jest posiadanie duplikatu faktury - po spełnieniu tego wymogu odliczenie podatku następuje w miesiącu otrzymania duplikatu. Jest jednak możliwość odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę.

Biznes w mieszkaniu, czyli jak skutecznie obniżyć podatek

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w mieszkaniu mogą je amortyzować zmniejszając w ten sposób podatek do zapłaty. Kosztem będzie amortyzacja tej części mieszkania, która jest wykorzystywana na potrzeby firmowe.

Przedsiębiorca nie zawsze wystawi fakturę

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT dokumentują wykonane czynności wystawiając fakturę VAT. Obowiązek wystawienia faktury nie pojawia się jednak zawsze. Dotyczy on jedynie czynności dokonywanych dla innego przedsiębiorcy.

Kara umowna może zmniejszyć podatek

Choć konieczność zapłacenia kar umownych niejednokrotnie wiąże się z uzyskiwanymi przychodami i stanowi część nieodłącznego ryzyka gospodarczego przedsiębiorcy, to jednak w większość jej ciężaru nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Wyjątkiem są kary płacone za nieterminową realizację usług.

Jak przesunąć termin zapłaty podatku?

Odroczenie terminu spłaty zobowiązania podatkowego to ulga uznaniowa, przyznawana podatnikom w sytuacjach awaryjnych. Aby z niej skorzystać, konieczne jest jednak złożenie do urzędu skarbowego wniosku zanim upłynie termin płatności podatku.

Masz firmę i troje dzieci - sprawdź czy nie powinieneś zmienić formy opodatkowania

Zmiany w uldze prorodzinnej, które będą obowiązywać od 2013 r. mogą spowodować, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Można "odzyskać" VAT w 30 dni

Pieniądze stanowiące nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym przedsiębiorca może „odzyskać” szybciej, wybierając zamiast zwrotu przeniesienie na następny okres rozliczeniowy. W ten sposób może skorzystać z pieniędzy około 30 dni wcześniej.

Sposób na pełne odliczenie VAT-u od samochodu osobowego

Przedsiębiorcy, których profil działalności gospodarczej nie uzasadnia zakupu samochodu ciężarowego albo specjalistycznego, jakim jest np. bankowóz, mogą rozważyć inną opcję, która zapewni pełne prawo do odliczenia VAT-u od samochodu osobowego – rozszerzenie przedmiotu działalności o wynajem samochodów osobowych.

Impreza integracyjna może być nieopodatkowana

Po około 9 miesiącach od budzącego liczne emocje i wątpliwości wyroku NSA ze stycznia br., dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym spotkań integracyjnych dla pracowników, pojawiają się korzystne dla podatników orzeczenia sądowe. Szansą na niepłacenie podatku z tego tytułu jest więc interpretacja indywidualna, o którą powinien wystąpić pracodawca.

Firma w mieszkaniu to także koszty podatkowe

Prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu? Korzystasz z mebli na potrzeby firmy? Komputera? Wprowadź je do środków trwałych i poddaj amortyzacji, a zapłacisz niższy podatek. Do kosztów podatkowych można także zaliczyć np. usługi sprzątania, czy opłaty związane z korzystaniem z nieruchomości, jak np. czynsz, podatek od nieruchomości, czy opłaty za media. Trzeba jednak pamiętać o wyliczeniu proporcji.

Za 21 złotych możesz bezpieczniej odliczyć VAT

W przypadku gdy przedsiębiorca ma wątpliwości, np. co do rzetelności swojego kontrahenta może sprawdzić jego status jako podatnika VAT. Pozwoli to na bezpieczniejsze odliczenie VATu z otrzymanej faktury. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty w wysokości 21 zł.

Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?

Złożenie formularza PIT-16 stanowi warunek konieczny dla wyboru najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Otwierając działalność nie trzeba jednak udawać się  w tym celu do urzędu skarbowego. PIT-16 może być dołączony do formularza CEIDG-1.

Jak prawidłowo rozliczyć wydatki na reklamę?

Wydatki poniesione na reklamę stanowią koszt uzyskania przychodu. Powinny zostać rozliczone w dacie ich poniesienia.

Sponsoring w ramach działalności gospodarczej - jak rozliczać?

Sponsoring może być skuteczną formą reklamy w wielu branżach. Obecność znaków firmowych podczas zawodów sportowych czy imprez masowych zwykle zwiększa rozpoznawalność marki i wiarygodność firmy. Co warto wiedzieć o rozliczaniu kosztów sponsoringu w ramach działalności gospodarczej?

Właściwie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu pozwoli na rozliczenie wydatków w kosztach podatkowych

Wydatki ponoszone w związku z eksploatacją samochodu osobowego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, nawet w przypadku, gdy pojazd ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Prawo do stosownych odliczeń przysługuje jedynie do limitu określanego na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Spółka komandytowo-akcyjna zapłaci CIT

Od 2013 roku już nie tylko wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej będą płacić PIT ale także sama spółka zostanie objęta CIT. Skończy się także możliwość korzystania przez podatników z pozytywnej dla nich linii orzeczniczej w zakresie wypłacanych dywidend rzeczowych. To jedne ze zmian proponowany przez Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Dla przedsiębiorców zmiany te oznaczają przede wszystkim, że będą ponosić wyższe obciążenia na rzecz fiskusa.

REKLAMA