reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Bezbłędny wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego zwiększa szansę na szybszą odpowiedź fiskusa. Każda niepełna informacja może oddalić moment uzyskania wykładni, za podanie nieprawdziwych podatnikowi grozi odpowiedzialność karna.

W celu ułatwienia interpretacji przepisów prawa podatkowego, a także uniknięcia negatywnych skutków dopuszczenia się ewentualnych nieprawidłowości, podatnikowi przysługuje prawo do zwrócenia się o poradę do fiskusa. W tym celu podatnik składa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Najlepiej skorzystać z dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów wzoru ORD-IN, ale warto zaznaczyć, że nie jest on jedyną obowiązującą formą. Co istotne natomiast, chcąc złożyć wniosek prawidłowo, warto przestrzegać formalnych wymagań, jaki każdy wniosek bez względu na formę musi spełniać. Jeśli pismo nie spełni wymogów, urząd wezwie podatnika do uzupełnienia go, oddalając tym samym dzień udzielenia odpowiedzi. Fiskus ma bowiem 3 miesiące na wydanie interpretacji indywidualnej. Jednak w przypadku konieczności uzupełnienia okres ten liczy się nie od dnia złożenia wniosku lecz jego uzupełnienia.

 Starannie wypełnione rubryki

 Przede wszystkim wymagane jest, aby wniosek dotyczył konkretnej sprawy podatnika. Chodzić może zarówno o zaistniałe stany faktyczne jak i zdarzenia przyszłe, o których to podatnik zobowiązany jest w sposób wyczerpujący we wniosku napisać, podając w rubrykach 49-52 ich rodzaj i liczbę, później w 68-69 szczegółowo przytoczyć, formułując jednocześnie pytania. Okienka 53-60 mówią o rodzaju sprawy, inaczej, wskazują w szczególności podatek lub podatki, których dotyczy wątpliwość. Poza tym składający wniosek musi jeszcze wskazać w nim jakie przepisy prawa podatkowego mają być przedmiotem interpretacji (rubryka 61). Konieczne jest także przedstawienie własnego stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanej przez siebie sytuacji. Służy do tego pole 70.  

Zobacz: Indywidualna interpretacja podatkowa

 Załącznik ORD-IN/A przy zbyt obszernym wniosku

 Pola 68-70 zajmują ponad 3 strony wniosku (format A4). To dość sporo miejsca na szczegółowy opis sprawy, o interpretację której podatnik występuje do urzędu skarbowego. W przypadku jednak, gdy składający wniosek będzie potrzebował więcej miejsca, dalszą część opisu zdarzenia czy własnego stanowiska w sprawie zawrzeć powinien na załączniku ORD-IN/A, również dostępnym on-line.

 Na koniec opłata

 W ciągu tygodnia od dnia złożenia wniosku trzeba zapłacić za niego 40 zł. Co ważne jednak, od każdego kolejnego zaznaczonego w rubrykach 53-58 podatku, składający obowiązany jest wnieść kolejne 40 zł. Płatności dokonać można także już przed złożeniem dokumentu. Kserokopie dowodu zapłaty podatnik może przesłać lub dołączyć do wniosku - o swoim wyborze informuje w polu 64. Aby mógł on zostać pozytywnie rozpatrzony, należy go także złożyć w jednej z pięciu odpowiednich dla każdego województwa izbie skarbowej.

 Zobacz: Ile trzeba zapłacić za wydanie interpretacji indywidualnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 31.01.2014

Autorzy:

Źródło:

Tax Care

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama