reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Konsekwencje opodatkowania transakcji zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej zależą m.in. od tego, w jaki sposób jest finansowany zakup pojazdu, jaki pojazd jest nabywany (osobowy czy ciężarowy), czy samochód jest nowy czy używany. Dlatego podejmując decyzję o nabyciu samochodu, warto przeanalizować wszelkie aspekty podatkowe. Może to pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.


Samochody wykorzystywane w działalności operacyjnej mogą być nabywane na różne sposoby. Mogą być kupione za środki własne albo finansowane z kredytu, leasingowane czy wynajęte.

Każda forma nabycia samochodu będzie miała inne korzyści podatkowe. Zasadą ogólną jest to, że wydatek na zakup samochodu o wartości poniżej 20 000 euro będzie zaliczony do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Limit 20 000 euro należy przeliczyć na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Jeśli wartość kupionego samochodu osobowego przekroczy równowartość 20 000 euro przeliczoną na złote, do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych w części przekraczającej tę wartość (art. 23 ust. 1 pkt 4 updof i art. 16 ust. 1 pkt 4 updop).

Uwaga

Limit w wysokości 20 000 euro przy nabyciu samochodów ma decydujące znaczenie w przypadku innych kosztów poniesionych na utrzymanie samochodu.

Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty eksploatacyjne, konserwacji, napraw i przeglądów okresowych. Kosztem uzyskania przychodów będzie także składka na ubezpieczenie samochodu. Należy jednak pamiętać, że wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów do wysokości określonego limitu. Do kosztów uzyskania przychodów nie należy zaliczać składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro. Wartość samochodu dla celów ubezpieczenia należy przeliczać na złote według kursu ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47 updof i art. 16 ust. 1 pkt 49 updop).

Przy zakupie samochodu na kredyt należy pamiętać, że spłata kredytu nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodu będą jednak prowizje i zapłacone odsetki od kredytu oraz zgodnie z zasadą ogólną odpisy amortyzacyjne.

Alternatywnym sposobem sfinansowania zakupu samochodu jest leasing operacyjny. Przy spełnieniu warunków określonych w art. 23b ust. 1 updof i odpowiednio w art. 17b ust. 1 updop kosztem uzyskania przychodów będą opłaty leasingowe (opłata wstępna, raty leasingowe). Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są także wydatki eksploatacyjne, koszty przeglądów technicznych, konserwacji, składki ubezpieczeniowe. Przy czym należy pamiętać, że i w tym zakresie obowiązuje limit.

Podatnik ma możliwość ustalenia wysokości rat leasingowych, w konsekwencji może wpłynąć na cenę wykupu samochodu. W uproszczeniu można przyjąć, że wysokie raty leasingowe skutkują niewielką ceną wykupu samochodu na własność. Jeżeli cena wykupu nie przekroczy kwoty 3500 zł, wówczas wydatek ten można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku przyjęcia do ewidencji środków trwałych samochodów używanych, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, istnieje możliwość wpływu na wysokość osiągniętego zysku przez jednostkę poprzez właściwe kształtowanie wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Uwaga

Podatnik, który kupił nowy samochód osobowy, powinien pamiętać, że przysługuje mu prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą liniową w wysokości 20% w skali roku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama