| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Korekta roczna za 2012 r.

Korekta roczna za 2012 r.

W deklaracji za styczeń 2013 r., składanej do 25 lutego br., część podatników będzie musiała dokonać rocznej korekty odliczonego podatku za 2012 r.


Korekty rocznej jest zobowiązany dokonać podatnik, który (art. 91 ust. 1 ustawy o VAT):

• rozliczał podatek według proporcji w 2012 r. (obecnie nie ma przepisu, który zwalniałby z obowiązku korekty, gdy różnica między korektą wstępną a ostateczną nie przekracza 2 pkt procentowych),

• odliczał 100% VAT, ale rozpoczął wykonywanie czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych i zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną lub tylko zwolnioną,

• nie odliczał w ogóle VAT, ale rozpoczął wykonywanie czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych i zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną lub tylko opodatkowaną.

Jak z tego wynika, korekty będzie dokonywał również podatnik, który miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanych przez siebie towarów lub usług i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie w trakcie roku zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy).

Korekty rocznej w takiej sytuacji podatnik będzie dokonywał w deklaracji za styczeń 2013 r. w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez niego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, których wartość początkowa:

• przekracza 15 000 zł (art. 91 ust. 7a ustawy),

• nie przekracza 15 000 zł, z wyłączeniem przypadków, gdy następuje całkowita zmiana przeznaczenia tych towarów; po zmianie towar będzie przeznaczony wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - w takim przypadku podatnik dokonuje korekty w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana (art. 91 ust. 7b i 7c ustawy). Nie będzie w ogóle dokonywał korekty, gdy od okresu, kiedy wydano towary lub usługi do użytkowania, minęło 12 miesięcy.

Przykład

Spółka świadczy usługi opodatkowane VAT. W 2011 r. kupiła samochód (61 500 zł brutto, VAT 11 500 zł), od którego nabycia odliczyła 60% VAT, tj. 6000 zł. W 2012 r. poszerzyła działalność o usługi zwolnione z VAT. W lipcu 2012 r. samochód został przeznaczony do tej działalności, dlatego w deklaracji za styczeń spółka musi skorygować 1/5 odliczonego VAT.

Pozostałych korekt dokonujemy na bieżąco w rozliczeniu za okres, kiedy zostało zmienione przeznaczenie towarów.

Jaki podatek naliczony nie podlega korekcie rocznej

Podatnik, który będzie musiał dokonać rocznej korekty, najpierw musi wyodrębnić podatek naliczony, który jest związany:

• wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną,

• wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną,

• ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, jeśli jest w stanie stwierdzić, jaka część podatku naliczonego jest związana ze sprzedażą opodatkowaną, a jaka ze sprzedażą zwolnioną.

Podatek ten nie podlega korekcie, chyba że w trakcie roku nastąpiła zmiana przeznaczenia towarów.

WSA

Co do zasady na podatniku, który dokonuje sprzedaży mieszanej (opodatkowanej i nieopodatkowanej), spoczywa więc obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, z którymi wiąże się prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego wyłącznie z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, lub podatku naliczonego związanego wyłącznie z czynnościami, w stosunku do których powyższe prawo nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (wyrok WSA z 22 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 116/08).

Korygujemy w związku z tym tylko podatek naliczony, który był obliczany do odliczenia na podstawie proporcji i którego podatnik nie mógł przypisać konkretnym czynnościom. Jest to najczęściej podatek związany z najmem, opłatami za użytkowanie lokali, samochodami.

Trzeba przestrzec podatników przed przypisywaniem podatku naliczonego do odliczenia na podstawie wielkości zajmowanej powierzchni do czynności opodatkowanych w przypadku np. faktur za najem. Taka metoda jest kwestionowana przez organy podatkowe i przez sądy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić, jaka część powierzchni jest związana z obrotem dającym prawo do odliczenia VAT, stosujemy proporcję, którą ustalamy na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK