reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Czy wydatki na upominki dla kontrahentów w postaci słodyczy i alkoholi stanowią koszty

Aktualizacja: 06.09.2010

Ze środków obrotowych zakupiliśmy dla naszych kontrahentów upominki w postaci słodyczy i alkoholi. Otrzymaliśmy faktury VAT, na których są wymienione poszczególne pozycje słodyczy i alkoholi. Prowadzimy ewidencję obdarowanych osób, z której wynika, że żaden z obdarowanych nie otrzymał prezentu o wartości powyżej 70 zł netto. Na upominkach nie zamieściliśmy logo firmy. Jak w tej sytuacji zakwalifikować wydatki poniesione na zakup upominków? »

Czy zawsze trzeba wystawiać faktury końcowe, gdy były wystawiane faktury zaliczkowe

Aktualizacja: 31.08.2010

Jeżeli wystawiam fakturę zaliczkową, a później okazuje się, że cała zaliczka jest rozliczona i nie ma nic ani do zwrotu, ani do dopłaty, to czy muszę wystawiać fakturę końcową? »

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Aktualizacja: 20.08.2010

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego. »

Jak dokonać korekty podatku dochodowego w pkpir

Aktualizacja: 18.08.2010

Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów z wykorzystaniem programu komputerowego. Musimy dokonać korekty podatku dochodowego od stycznia 2010 r. W jaki sposób należy to zrobić? Czy dowody wewnętrzne z korygującymi kwotami należy zaksięgować w miesiącach, których korekta dotyczy, czy w miesiącu ich dokonania? Czy należy wydrukować księgę „po korekcie”? Czy można wydrukować tylko podsumowanie „po korekcie” za te okresy? »

Czy podpisywanie faktur jest obowiązkowe

Aktualizacja: 23.07.2010

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Aktualizacja: 19.07.2010

Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. W ramach wykupionego pakietu pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną wynikającą z przepisów prawa pracy oraz pakiet dobrowolnych świadczeń opieki profilaktycznej. Po uchwale NSA z 24 maja 2010 r., która dotyczy opodatkowania abonamentów medycznych, mamy problem – w jaki sposób ustalić wartość przychodu pracownika, jeżeli za usługi medyczne płacimy co miesiąc jedną kwotą na podstawie wystawionej faktury? »

Utrata dokumentacji podatkowej

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić, jeśli w czasie kataklizmu firma utraciła dokumentację? »

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT? »

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Aktualizacja: 07.07.2010

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację? »

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 17.06.2010

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda? »

Czy likwidacja środka trwałego rodzi obowiązek opodatkowania oraz korekty odliczonego VAT

Aktualizacja: 16.06.2010

Samochód ciężarowy był kupiony na fakturę. VAT odliczono 12 lat temu, żadnych pieniędzy z likwidacji (złomowanie) nie otrzymaliśmy. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? »

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 12.09.2014

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi. »

Jak rozliczyć w pkpir umowę faktoringu

Aktualizacja: 01.06.2010

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji okien. Rozliczam się w pkpir. Bank, w którym posiadam rachunek firmowy, zaproponował mi podpisanie umowy faktoringu. Proszę o przybliżenie zasad opodatkowania tej umowy. Jak taką umowę rozliczyć w pkpir? »

W jaki sposób odzyskać nadwyżkę podatku naliczonego w przypadku likwidacji działalności

Aktualizacja: 26.05.2010

W deklaracji za marzec 2010 r. wystąpiła u mnie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, jednak nie wystąpiłem o jej zwrot. W czerwcu 2010 r. planuję zakończenie działalności. Czy jeżeli w czerwcu nie wystąpi sprzedaż, mogę wystąpić o zwrot nadwyżki podatku? »

Czy karę umowną za opóźnienie wykonania usługi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 18.05.2010

Jesteśmy firmą remontowo-budowlaną. Jeden z inwestorów przy zapłacie faktury za usługi potrącił nam karę umowną za nieterminowe wykonanie robót. Opóźnienie to powstało z winy dostawcy materiałów, które miały być zainstalowane dla tego inwestora. Czy i kiedy taką karę mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to proszę o schemat ewidencji. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama