REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo rozliczyć koszty emisji akcji

Jedną z form pozyskania kapitału dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej jest dokonanie emisji akcji. W związku z taką operacją podatnik ponosi różne koszty. Są to np. wydatki na usługi prawnicze, prospekt emisyjny, biuro maklerskie, ogłoszenia czy reklamy.

Czy umorzone odsetki od niewypłaconych dywidend są przychodem

Spółka zawarła ze wspólnikami umowę, na podstawie której zostanie ona zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend. Czy zawarcie takiej umowy oznacza dla spółki powstanie opodatkowanego przychodu?

Jakie nowe obowiązki mają właściciele klubów fitness

Od 1 października 2007 r. przedsiębiorcy świadczący usługi związane z poprawą kondycji fizycznej będą mieli obowiązek zainstalowania kas fiskalnych. Dotyczy to m.in. basenów, siłowni, saun czy klubów fitness.

Kiedy opodatkować otrzymane świadczenia

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien pamiętać, że uzyskanie nieodpłatnego świadczenia nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Jednak nie od wszystkich tego rodzaju świadczeń trzeba będzie zapłacić podatek.

REKLAMA

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek nieudokumentowany fakturą

Nasza spółka oddała do naprawy komputer. Za wykonaną usługę zapłaciliśmy przelewem bankowym, mamy również umowę, którą podpisaliśmy, gdy komputer oddaliśmy do naprawy. Mimo wielokrotnych próśb, nie otrzymaliśmy jednak od naszego kontrahenta faktury. Czy możemy kwotę wpłaconą z tytułu naprawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Prowadzimy księgi rachunkowe.

Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Jakie są skutki umowy użyczenia samochodu zawartej pomiędzy członkami rodziny

Prowadzę jako osoba fizyczna małą firmę posiadającą samochód ciężarowy, który jest obecnie sporadycznie potrzebny. Mam zamiar przekazać (umową użyczenia) ten samochód innej firmie prowadzonej przez moją synową. Firma synowej będzie pokrywała koszty eksploatacji samochodu i bieżące naprawy. W zamian za bezpłatne użyczenie wywiezie moje wyroby i przywiezie potrzebne produkty i materiały. Czy amortyzację tego samochodu i koszty ubezpieczenia mogę zaliczyć do swoich kosztów? Obie firmy są podatnikami VAT. Czy to działanie będzie podlegało jakiemuś opodatkowaniu?

Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Podatnik kupił działkę budowlaną na firmę, którą prowadzi. Działka budowlana nie będzie podlegała amortyzacji. Czy podatnikowi będzie przysługiwał zwrot VAT?

REKLAMA

Kiedy opłaca się zostać podatnikiem VAT

Przedsiębiorcy, którzy osiągają wysoki obrót z działalności gospodarczej lub którzy wykonują kontrakty na rzecz innych podatników VAT, powinni od razu zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Będzie to dla nich korzystne, gdyż wcześniej czy później będą musieli rozliczać VAT.

Jak są opodatkowane spółki powiązane działające za granicą

Jedną z decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorca rozpoczynający działalność w państwie innym niż państwo jego rezydencji, jest wybór formy prawnej tej działalności. Może utworzyć zagraniczny zakład lub założyć spółkę zależną. Jakie są skutki działania transgranicznej grupy spółek?

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?

Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą - usługi przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od lipca świadczę ponadto usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla firmy przewozowej z Krakowa. Firma pobiera z tytułu zawartego kontraktu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy mimo zawarcia kontraktu menedżerskiego nadal mogę korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami - rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W 2007 r. podjęła działalność. Chciałaby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku za 2008 r. Spółka jest małym podatnikiem w myśl updop. Jak dokładnie działa zwolnienie? W jakich przypadkach można utracić raz nabyte prawo do tego zwolnienia i jakie są tego skutki?

Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej?

Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Nasza spółka nabyła udziały w spółce jawnej. Kiedy będzie mogła zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem udziałów?

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich stanowią kasy rejestrujące, które są niezależne od innych ewidencji prowadzonych dla celów rozliczeń podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług.

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej?

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach.

Ile czasu przechowywać dokumenty podatkowe

Podatnik ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem podatku do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dla niektórych jednak dokumentów przewidziano inny okres przechowywania.

Czy spółka w upadłości może amortyzować wynajętą nieruchomość

Spółka akcyjna w upadłości (upadłość z likwidacją majątku) wynajęła nieruchomość swoim wierzycielom (umowa najmu). Wydzierżawiamy także maszyny robocze. Spółka, choć w zmniejszonym zakresie, kontynuuje działalność gospodarczą. Czy ma prawo - pomimo trwającego postępowania upadłościowego - do amortyzacji wynajętych nieruchomości?

Czy leasing przynosi korzyści podatkowe

Od początku 2007 roku wszystkie opłaty leasingowe należy zsumować i proporcjonalnie odnosić w koszty uzyskania przychodów w miesiącach obowiązywania umowy leasingowej.

Zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych przyciągają firmy

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Tylko w 2006 roku zlokalizowano w nich inwestycje o wartości ponad 35,4 mld zł.

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować?

Wycofanie z wyposażenia komputera

Prowadzę jednoosobową firmę i rozliczam się na podstawie kpir. W 2004 r. kupiłem komputer jako sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Wartość zakupu została zaliczona do kosztów w kwocie brutto, ponieważ w tamtym okresie nie byłem zarejestrowany jako podatnik VAT. Komputer wpisałem do ewidencji wyposażenia. Planuję zakupienie nowego komputera. Jakie są możliwości wykreślenia „starego” komputera z ewidencji wyposażenia firmy i jakie są tego skutki podatkowe?

Kiedy dywidenda jest wolna od podatku

Udziałowcem 100% w naszej spółce jest firma holenderska. Wiem, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie powinniśmy potrącać podatku od dywidendy, jeśli spełnimy ściśle określone warunki. Jakie są to warunki i czym grozi ich niedotrzymanie?

Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Jaki dokument powinna wystawić firma, która udzieliła pożyczki innej firmie, tytułem odsetek od tej pożyczki? Czy powinna być to faktura VAT, czy nota, jeśli jest to sprzedaż zwolniona z VAT?

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane?

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód?

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Wpłaciliśmy jako firma kaucję gwarancyjną. Kaucja jest oprocentowana. Czy odsetki od kaucji są przychodem firmy? Czy odsetki będą przychodem w dniu zwrotu kaucji gwarancyjnej?

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?

Jakie skutki wywołuje nieprawidłowa faktura

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który otrzymał fakturę wystawioną przez osobę nieuprawnioną lub nieistniejącą, nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Jak powinny rozliczać się osoby na kontraktach menedżerskich

Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich, bez względu na prawną podstawę ich uzyskania, uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Jak rozliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu

Zamierzam rozpocząć działalność w swoim mieszkaniu. W jaki sposób rozliczyć typowe wydatki, takie jak: opłata za elektryczność, czynsz, telefon, internet, koszty zakupu wyposażenia itp., które są ponoszone na potrzeby prywatne i firmowe?

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy jednoosobowej oraz spółki cywilnej

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy (jednoosobowej) oraz spółki cywilnej w zakresie VAT od środków trwałych i zapasów materiałowych?

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Od ponad roku podatnicy prowadzący działalność mogą korzystać z ulgi innowacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Aport czy sprzedaż majątku

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu?

Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Firmy mają obowiązek przygotowywać i przekazywać fiskusowi różnego rodzaju informacje. Muszą to robić na żądanie organu podatkowego oraz bez wezwania. Fiskus ma też prawo domagać się informacji o firmach od banków i innych instytucji finansowych.

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są kosztem

Zgromadzenie wspólników naszej spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2006 r. z kapitału rezerwowego spółki. Spółka nie dysponowała wolnymi środkami pieniężnymi. Dlatego zaciągnięto kredyt bankowy w celu wypłaty dywidendy wspólnikom. Mamy wątpliwość, czy odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop?

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Spółka z o.o. wygrała proces przed sądem gospodarczym o zapłatę 104 564,35 zł. Koszty sądowe związane z postępowaniem (biegli, zastępstwo procesowe i opłata) wyniosły 12 120 zł. Czy można zaliczyć całą tę kwotę do kosztów uzyskania przychodu?

Jakie korzyści wynikają z rozliczania zaliczek w sposób uproszczony

Spółka rozważa wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej od początku 2008 r. Czy można wybrać jako podstawę wyliczenia zaliczek dochód wykazany w zeznaniu za rok podatkowy 2006 lub za 2005, w zależności od tego, co byłoby korzystniejsze?

Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatrudniamy uczniów w celu nauki zawodu. Jeden z nas ma uprawnienia do szkolenia uczniów, natomiast drugi takich uprawnień nie posiada. Zajmuje się pracami biurowymi, niezwiązanymi bezpośrednio z pracą wykonywaną przez uczniów. Który z nas może odliczyć ulgę uczniowską?

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. jej własnemu pracownikowi jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług? Spółka udziela takich pożyczek sporadycznie, a udzielanie ich nie należy do rodzaju działalności prowadzonej przez spółkę.

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony?

Czy mogę zawiesić działalność

Płacę kartę podatkową? Czy mogę zawiesić działalność na czas urlopu?

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

REKLAMA