Czy spółka w upadłości może amortyzować wynajętą nieruchomość
REKLAMA
RADA
Tak. Spółka ma prawo zaliczać odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych wierzycielom nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu.
UZASADNIENIE
W przedstawionym stanie faktycznym podstawą prawną do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i uznawania ich za koszt podatkowy jest art. 16a ust. 1 updop oraz art. 16f ust. 1 updop. Pierwszy z powołanych przepisów dopuszcza amortyzację nie tylko składników majątku wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, ale i oddanych przez niego do używania na podstawie umowy najmu bądź dzierżawy. Z kolei art. 16f ust. 1 updop dopuszcza możliwość amortyzacji przez podatników, którzy co prawda ogłosili upadłość obejmującą likwidację majątku, ale w dalszym ciągu prowadzą działalność gospodarczą:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.
Na podstawie dwóch powołanych przepisów jest możliwa amortyzacja składników majątku spółki, która ogłosiła upadłość obejmującą likwidację majątku. Podatnik, który wynajmuje pomieszczenia oraz wydzierżawia maszyny, prowadzi bowiem działalność gospodarczą, w związku z czym jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. W związku z powyższym Państwa spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów odpisy amortyzacyjne od wynajmowanej nieruchomości. Taką opinię potwierdzają organy podatkowe. Można się tu powołać np. na pismo z 21 marca 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew (nr II/423/5-A/07), w którym stwierdzono, że:
(...) W myśl art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Wg rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - „usługi wynajmowania nieruchomości stanowiących majątek własny” sklasyfikowane zostały pod symbolem 70.2 PKWiU, natomiast „usługi wynajmu pozostałych maszyn i urządzeń” posiadają w klasyfikacji PKWiU symbol 71.3. Najem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn stanowią zatem określone kategorie działalności usługowej, towarzyszy im zarobkowy cel działalności, a specyfika tego rodzaju działalności wskazuje, iż działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Z powyższego wynika, iż wynajem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn zawierają się w wyż. cyt. definicji działalności gospodarczej.
(...) Z przytoczonej wyżej treści przepisów art. 16f ust. 1 oraz art. 16a ust. 1 wynika, że dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych bądź wydzierżawianych środków trwałych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów - co jest zgodne ze stanowiskiem przedstawionym przez Spółkę.
l art. 16a, art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
Piotr Domański
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA