REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

EM

REKLAMA

Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Robert Pasternak

REKLAMA

partner Deloitte

REKLAMA

Przedsiębiorca będący osobą prawną powstały w wyniku połączenia czy przekształcenia innej osoby prawnej, co do zasady, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe poprzednika lub poprzedników prawnych. W pewnych okolicznościach dotyczy to także podziału spółek (art. 93, 93a oraz 93c Ordynacji podatkowej). Jednak art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy o CIT przewidują, że ustalając podstawę opodatkowania lub stratę za dany rok podatkowy, w razie połączenia, przekształcenia lub podziału nie można - co do zasady - uwzględnić strat przedsiębiorców przejmowanych, przekształcanych, a także dzielonych.

W przypadku połączenia polegającego na zawiązaniu nowej spółki, która przejmie majątek łączących się spółek, nowo zawiązana spółka nie może więc rozliczyć strat podatkowych łączących się spółek. Podobnie jest w razie połączenia poprzez przejęcie jednej spółki kapitałowej przez drugą. Spółka przejmująca może jedynie rozliczyć straty, jakie sama poniosła w toku swojej działalności, nie może zaś zmniejszyć swoich dochodów o straty spółki przejętej.

REKLAMA

Przy podziale generalnie cały majątek spółki dzielonej jest przenoszony na inne spółki - istniejące lub nowo zawiązane. Skutkiem takich działań jest zakończenie bytu prawnego dzielącej się spółki. Ani spółka powstała w wyniku podziału, ani spółka przejmująca majątek spółki dzielonej nie uwzględnią straty przedsiębiorcy dzielonego, mimo że mogą być jego podatkowymi następcami prawnymi (pod dodatkowymi warunkami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają także szczególny przypadek dzielenia spółki kapitałowej, polegający na tym, że jedynie część jej majątku jest przenoszona na inną istniejącą już lub nowo zawiązaną spółkę (podział przez wydzielenie). W takiej sytuacji spółka dzieląca się nie ulega rozwiązaniu i nadal istnieje. Z literalnego brzmienia art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy o CIT wynika, że ustalając podstawę opodatkowania (bądź stratę), nie uwzględnia się strat przedsiębiorców dzielonych w razie ich podziału. Powstają więc pewne wątpliwości, czy spółce dokonującej wydzielenia części majątku, po przeprowadzeniu takiej operacji, nadal przysługuje prawo rozliczenia własnych strat w całości. Praktyka organów podatkowych wskazuje jednak, że spółka dzieląca się przez wydzielenie ma takie prawo, ponieważ kontynuuje swój byt prawny (np. postanowienie naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 12 października 2006 r., nr PO2/423-39/06/79097; postanowienie naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 21 września 2004 r., nr US72/ROP1/423/ 628/04/AW).

Ponadto spółka kapitałowa może zostać przekształcona w inną spółkę handlową (w tym kapitałową). W zasadzie - stosownie do powołanego już ust. 4 i pkt 4 ust. 3 w art. 7 ustawy o CIT, spółka przekształcona nie może uwzględniać straty przedsiębiorcy przekształcanego. Ograniczenia tego nie stosuje się w razie przekształcania spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, tj. spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i odwrotnie. Podkreślenia wymaga fakt, że wskazany wyjątek nie odnosi się do przekształcenia przedsiębiorstw państwowych w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Jest to analogiczna sytuacja do przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, a jednak spółka - będąca następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego, nie ma prawa rozliczyć jego strat podatkowych, co może budzić uzasadnione wątpliwości w kontekście zasady równego traktowania istotnie podobnych podmiotów w identycznych okolicznościach.

Not. EM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA