REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Marianna Kępska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą - usługi przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od lipca świadczę ponadto usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla firmy przewozowej z Krakowa. Firma pobiera z tytułu zawartego kontraktu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy mimo zawarcia kontraktu menedżerskiego nadal mogę korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

RADA

 

REKLAMA


Tak. Uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu zawartego kontraktu menedżerskiego, nawet jeżeli umowa została przez Pana zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają zastosowanie jedynie do przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie mają zastosowania do przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, to świadczenie przez Pana usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego nie wyklucza możliwości dalszego opodatkowywania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


UZASADNIENIE


W pytaniu pisze Pan, że wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego od lipca świadczy Pan usługi na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego. Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy się odwołać do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym ma zastosowanie do przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,

l osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,

l będące osobami duchownymi.


Przez pozarolniczą działalność gospodarczą, o której wyżej mowa, należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (art. 4 ust. 1 pkt 12 uzpd). Odwołując się do art. 5a pkt 6 updof, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 updof.

REKLAMA


Z pytania wynika, że przedmiotem świadczonych przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług jest wykonywanie przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Działalność ta jest opodatkowana stawką 5,5% (art. 12 ust. 1 pkt 4 uzpd).


Jeżeli chodzi o zawarty przez Pana kontrakt menedżerski, to osiągane z tego tytułu przychody należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 9 updof za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się:


przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


W załączniku nr 2 do ww. ustawy zawarto wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wymieniono wśród nich m.in. usługi doradztwa w zakresie prowadzenie działalności gospodarczej i zarządzania sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 74.1.

REKLAMA


W związku z tym należy się zastanowić, czy usługi świadczone przez Pana na podstawie kontraktu menedżerskiego, które z istoty zawartego kontraktu mają charakter zarządczy, będą wykluczały możliwość dalszego opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


Odnosząc się do przytoczonych powyżej definicji, należy stwierdzić, że do pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się tylko taką działalność, która nie została zaliczana do przychodów z innych źródeł. W związku z wyodrębnieniem przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet tych zawieranych w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście należy stwierdzić, że przychody te nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak więc przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu zawartego kontraktu menedżerskiego, nawet jeżeli umowa została przez Pana zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.


Ponieważ, jak wspomniano na wstępie, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają zastosowanie jedynie do przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie mają zastosowania do przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, to świadczenie przez Pana usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego nie wyklucza możliwości dalszego opodatkowywania przychodów osiąganych z przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


l art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

l art. 5a pkt 6, art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA