reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


RADA

 


Zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym. Ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci - manikiur, pedikiur) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym. Powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady opodatkowują je według progresywnej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 updof.


W ustawie przewidziano dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszym z nich jest stosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym po złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze jednej z tych form. Drugim jest możliwość opodatkowywania osiąganych dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli podatkiem w wysokości 19%, tzw. podatkiem liniowym. Wybór tej formy również wymaga złożenia oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:

- do dnia 20 stycznia roku podatkowego, od którego zamierza się korzystać z tej formy opodatkowania,

- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - w przypadku gdy rozpoczyna się prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku.


W związku z powyższym, ponieważ zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie wykonywania manikiuru i pedikiuru w trakcie roku, to powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

W przypadku rozpoczynania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybrana przez Panią forma opodatkowania będzie dotyczyła również lat następnych, chyba że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi Pani w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama