Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym. Ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci - manikiur, pedikiur) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym. Powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
UZASADNIENIE
Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady opodatkowują je według progresywnej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 updof.
W ustawie przewidziano dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszym z nich jest stosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym po złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze jednej z tych form. Drugim jest możliwość opodatkowywania osiąganych dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli podatkiem w wysokości 19%, tzw. podatkiem liniowym. Wybór tej formy również wymaga złożenia oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:
- do dnia 20 stycznia roku podatkowego, od którego zamierza się korzystać z tej formy opodatkowania,
REKLAMA
- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - w przypadku gdy rozpoczyna się prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku.
W związku z powyższym, ponieważ zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie wykonywania manikiuru i pedikiuru w trakcie roku, to powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W przypadku rozpoczynania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybrana przez Panią forma opodatkowania będzie dotyczyła również lat następnych, chyba że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi Pani w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 7 listopada 2006 r. nr 1449/2CG/415/i-56/06/MŁ Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że:
W związku z powyższym złożone przez Pana pismo, w myśl art. 9a ust. 4 updof, stanowi zgłoszenie formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na rok 2006 i dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
W pytaniu pisze Pani, że jest zatrudniona na umowę o pracę w zakładzie fryzjerskim i mimo planów rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakresie wykonywania manikiuru nie zamierza Pani z niej rezygnować. Sam fakt pozostawania w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą nie wyklucza opodatkowania w formie podatku liniowego. W tym miejscu warto się odwołać do art. 9a ust. 3 updof. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał:
- w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
REKLAMA
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w tej formie i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych z zastosowaniem skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Z powyższego wynika, że aby podatnik utracił prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, musi świadczyć na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, które odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, jeżeli świadczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy czynności odpowiadające czynnościom, które wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy.
W związku z tym, jeżeli podatnik wykonuje w ramach prowadzonej działalności inne czynności niż te, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, to nie traci prawa do opodatkowania w formie podatku liniowego. Odnosząc się do przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego, należy stwierdzić, że ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym.
Na temat możliwości opodatkowania działalności podatkiem liniowym, gdy podatnik wykonuje inne czynności niż wynikające ze stosunku pracy, wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 marca 2007 r. nr PDF/415-6/07/INTERPRETACJA Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, że:
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż czynności, które Pani wykonuje dla swojego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z tym może Pani w 2007 r. korzystać z opodatkowania według stawki 19%.
Również w piśmie z 21 grudnia 2006 r. nr I-415/79/06 wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna czytamy, że:
Reasumując, jeśli nie uzyskuje Pani z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz jakiegokolwiek byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywała lub wykonuje Pani w ramach stosunku pracy z nim zawartego w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, może Pani skorzystać z prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.
Należy również pamiętać, że dochody osiągane ze stosunku pracy nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.
- art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793
Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA