| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Prowadzę jednoosobową firmę. Podczas wyjazdu służbowego zostałem napadnięty i okradziony. Ukradziono mi m.in. kartę płatniczą. Powiadomiłem o kradzieży bank oraz policję, która spisała protokół. Pomimo szybkiego powiadomienia banku o kradzieży i blokady konta ukradziono mi 7000 zł. Czy stratę tych pieniędzy mogę uznać za koszt?


rada


Ukradziona kwota może być uznana za koszt, pod warunkiem że:

- kradzież powstała w wyniku zdarzenia losowego,

- podjął Pan wszelkie konieczne działania w celu zabezpieczenia swoich środków i

- we właściwym czasie zawiadomił organy ścigania o kradzieży oraz bank o konieczności zablokowania konta.


uzasadnienie


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala zaliczać do kosztów tylko takie, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof (art. 22 ust. 1 updof). Straty w środkach obrotowych nie są wymienione w art. 23 updof. Nie oznacza to jednak, że automatycznie można je uznać za koszty. Muszą one bowiem mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie powinno mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Straty w majątku firmy (w tym w środkach obrotowych) z pewnością nie wpływają na osiągnięcie przychodu. W pewnych sytuacjach organy podatkowe pozwalają jednak uznać straty za koszty. Każdy taki przypadek należy jednak rozpatrywać i oceniać indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności faktycznych danej sprawy.


Aby móc zaliczyć stratę środków obrotowych do kosztów, organy skarbowe wskazują na konieczność spełnienia pewnych warunków. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 czerwca 2007 r., nr 1435/FB2/415/22/07/ES, wskazuje, że:


(...) Warunkiem zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodu jest ocena zdarzenia w aspekcie:

- całokształtu prowadzonej działalności;

- sytuacji, w której straty te powstały (ubytki naturalne, zdarzenia losowe, klęski żywiołowe);

- formy udokumentowania strat, np. protokół opisujący zdarzenie, jego datę, przyczynę, dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełniony o protokół Policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenia szkody instytucji ubezpieczeniowej (...)


Również Urząd Skarbowy w Krośnie w postanowieniu z 15 lutego 2005 r., nr PDP 4111/PIT/2/2005, wskazuje, że koniecznym warunkiem zaliczenia skradzionych pieniędzy z konta do kosztów jest udowodnienie, że:


(...) w danym przypadku mamy do czynienia ze zdarzeniem losowym, rozumianym jako zdarzenie nieprzewidywalne i nie do uniknięcia. Nie można uznać straty w środkach obrotowych za koszt uzyskania przychodu, w sytuacji gdy zostanie udowodnione, że środki obrotowe nie były zabezpieczone lub były zabezpieczone w sposób nienależyty. (...)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK