REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki umowy użyczenia samochodu zawartej pomiędzy członkami rodziny

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę jako osoba fizyczna małą firmę posiadającą samochód ciężarowy, który jest obecnie sporadycznie potrzebny. Mam zamiar przekazać (umową użyczenia) ten samochód innej firmie prowadzonej przez moją synową. Firma synowej będzie pokrywała koszty eksploatacji samochodu i bieżące naprawy. W zamian za bezpłatne użyczenie wywiezie moje wyroby i przywiezie potrzebne produkty i materiały. Czy amortyzację tego samochodu i koszty ubezpieczenia mogę zaliczyć do swoich kosztów? Obie firmy są podatnikami VAT. Czy to działanie będzie podlegało jakiemuś opodatkowaniu?
RADA

 

REKLAMA

Zawarcie umowy nieodpłatnego użyczenia z synową, która w zamian będzie wywoziła i przywoziła potrzebne towary do działalności, jest błędne. Umowa użyczenia nie może bowiem nakładać na biorącego do używania (synową) obowiązku żadnego świadczenia na rzecz użyczającego (teściową). Zawarcie jednak nieodpłatnej umowy użyczenia (bez świadczenia usług przez synową) wyklucza możliwość zaliczania do kosztów odpisów amortyzacyjnych przez teściową. Koszty ubezpieczenia również nie mogą być kosztem podatkowym, ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej teściowej. Nie mogą też być kosztem synowej. W przypadku zawarcia umowy użyczenia w prawidłowy sposób u synowej nie wystąpi przychód z działalności gospodarczej z tytułu otrzymanego nieodpłatnie do używania samochodu.

uzasadnienie

W sytuacji przedstawionej przez Czytelniczkę umowa, jaką zamierza zawrzeć z synową, nie może być zakwalifikowana jako umowa użyczenia. Kwestia użyczenia uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (art. 710 k.c.):

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla celów podatkowych i dowodowych umowa użyczenia samochodu powinna być zawarta na piśmie. Musi określać strony, przedmiot użyczenia, czas trwania umowy oraz koszty zwykłe, jakie powinien pokrywać biorący w używanie.

Istotą umowy użyczenia jest więc oddanie rzeczy do bezpłatnego używania, gdzie „bezpłatność” musi dotyczyć wszystkich elementów umowy. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej (art. 713 k.c.).

WAŻNE!

Istotą umowy użyczenia jest oddanie rzeczy do bezpłatnego używania, gdzie „bezpłatność” musi dotyczyć wszystkich elementów umowy.

REKLAMA

Zwykłe koszty utrzymania rzeczy to wydatki i nakłady pozwalające zachować rzecz w stanie niepogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie. Będą to przykładowo, w przypadku samochodu, koszty eksploatacji, konserwacji samochodu, czy też drobnych napraw. Za zwykłe koszty utrzymania samochodu nie można natomiast uznać np. podatków od środków transportu, kosztów ubezpieczenia samochodu czy opłat i innych publiczno- i prywatnoprawnych ciężarów związanych zwykle z własnością lub posiadaniem środka transportu. Oznacza to, że poprawne jest założenie Czytelniczki, iż synowa ponosiłaby tylko koszty eksploatacyjne i bieżących napraw.

Takie stanowisko potwierdzają również organy skarbowe. Przykładowo Urząd Skarbowy w Chorzowie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 22 stycznia 2006 r., nr USPDF-I/415/19/2006 PBB1/415-162/06, stwierdził:

(...) Podatnik wykorzystujący na potrzeby prowadzonej działalności samochód ciężarowy niestanowiący jego własności, na podstawie umowy użyczenia, może uznać za koszt uzyskania przychodu faktycznie poniesione przez siebie nakłady związane z jego bieżącą eksploatacją, należy przez to rozumieć wydatki związane ze zwykłym używaniem samochodu, takie jak zakup paliwa, bieżące remonty i naprawy, o ile spełnione są przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Natomiast spłata comiesięcznych rat kredytu zaciągniętego na zakup samochodu, także pokrycie kosztów jego ubezpieczenia nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż nie są to wydatki związane ze zwykłymi kosztami utrzymania rzeczy.

REKLAMA

Ponadto należy zauważyć, że jeżeli z zawartej umowy użyczenia wynika obowiązek spłaty comiesięcznych rat kredytu zaciągniętego na zakup samochodu oraz pokrycia kosztów jego ubezpieczenia przez osobę użytkującą, nie będzie to umowa użyczenia, gdyż zgodnie z art. 713 Kodeksu cywilnego biorący do używania ponosi tylko zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. (...)

Jeśli zaś chodzi o amortyzację, to podlegają jej środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (ale nie każdej) (art. 22a ust. 1 updof). Generalnie przekazanie środka trwałego do używania innemu podmiotowi nie jest przeszkodą do amortyzowania tego środka trwałego. Jednak ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oddanych innym podmiotom do nieodpłatnego używania (a tak jest w tym przypadku). Wyłączone z kosztów są odpisy za te miesiące, w których samochód był oddany do nieodpłatnego używania (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) updof).

WAŻNE!

Kosztem uzyskania przychodu nie są odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych (i wartości niematerialnych i prawnych) oddanych do nieodpłatnego używania (z wyjątkiem nieruchomości) za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

W przypadku umowy użyczenia samochodu nie jest zatem możliwe dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez użyczającego (w tym przypadku przez Czytelniczkę). Jej kosztem nie może być również ubezpieczenie samochodu, ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej Czytelniczki.

U biorącego w używanie, korzystającego nieodpłatnie ze środka transportu, co dom zasady wystąpi przychód z tytułu otrzymanego nieodpłatnie świadczenia. Przychód stanowi wartość rynkową czynszu, jaką by zapłacił z tytułu odpłatnego odstąpienia przedmiotu użyczenia. Przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak ustawodawca wyłączył z grupy przychodów nieodpłatne świadczenia, które podatnicy prowadzący działalność gospodarczą otrzymali od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czytelniczka (teściowa) jest w I grupie podatkowej. W tym przypadku u synowej nie wystąpi zatem przychód z działalności gospodarczej z tytułu otrzymanego nieodpłatnie do używania samochodu.

Czytelniczka zaznaczyła w pytaniu, że w zamian za użyczenie samochodu synowa będzie wywozić jej wyroby i przywozić potrzebne produkty i materiały. Czyli w zamian za użyczenie oczekuje pewnego świadczenia. Jak wspomniano na początku, istotą umowy użyczenia jest to, iż umowa nie może nakładać na biorącego do używania obowiązku żadnego świadczenia na rzecz użyczającego. Taka umowa nie może być więc kwalifikowana jako umowa użyczenia.

l art. 710, art. 713 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

l art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Justyna Tarantowicz

księgowa

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA