reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Czy można dokumentować fakturą zbiorczą regularne dostawy towarów?

Aktualizacja: 21.03.2011

Prowadzimy hurtownię. Z niektórymi odbiorcami łączą nas umowy na codzienne dostawy towarów. Dostawy te rozliczamy jedną fakturą zbiorczą wystawianą w ciągu 7 dni danego miesiąca za wszystkie dostawy wykonane w ciągu miesiąca. Przykładowo – 5 stycznia 2011 r. wystawiliśmy zbiorczą fakturę na dostawy towarów wykonane w grudniu ze stawką 22%. »

Jaką stawką VAT w 2011 r. należy opodatkować ciastka

Aktualizacja: 13.09.2011

Wyroby klasyfikowane tylko do grupowania PKWiU 10.72.12.0 jako piernik i podobne wyroby, słodkie herbatniki, gofry i wafle – wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy, które mieści się w poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawką podatku w wysokości 8%. »

Usługi dowozu pracowników do pracy - ewidencjonowanie na kasie fiskalnej

Aktualizacja: 15.03.2011

Zakład pracy wynajmuje autobus, który dowozi pracowników do pracy. Należność za dowóz jest potrącana na liście płac. Nie wiemy, czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących? Niestety, nie posiadamy kasy rejestrującej. »

Nierzetelność ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 15.03.2011

Otrzymałam protokół z US z którego wynika, że: „księgi rachunkowe prowadzone były nierzetelnie, gdyż nie wykazywano w nich przychodu z nieodpłatnych świadczeń tj. korzystania nieodpłatnie z udzielonych przez udziałowców pożyczek i korzystania nieodpłatnie z nieruchomości”. Czy ten zarzut można jakoś odeprzeć? Czy faktycznie US mógł tak stwierdzić? »

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Aktualizacja: 07.03.2011

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego.  »

Kurs prawa jazdy pracownika jako koszt pracodawcy

Aktualizacja: 15.02.2011

W komunikacie z 22 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2011 r. usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy. Powołane argumenty są przy tym kluczowe dla korzystnego rozstrzygnięcia dla podatników dwóch spraw z zakresu podatku dochodowego. Chodzi o zaliczenie do kosztów i skorzystanie ze zwolnienia od podatku świadczenia z tytułu ufundowanego pracownikowi przez pracodawcę kursu prawa jazdy na samochody osobowe (prawo jazdy kategorii B). »

Wydatki ponoszone w okresie zawieszenia działalności a koszty uzyskania

Aktualizacja: 10.02.2011

Istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Wynika to interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2010 roku (nr IPPB1/415-594/10-3/JB).   »

Wynagrodzenie adwokata pracownika pokryte przez pracodawcę a przychód pracownika

Aktualizacja: 08.02.2011

 Zdarza się, że pracodawca funduje pracownikowi koszty adwokata w sytuacji, gdy sprawa ma związek z wykonywaną pracą. Czy pokrycie przez pracodawcę wynagrodzenia adwokata powoduje powstanie przychodu dla pracownika? »

Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Aktualizacja: 08.02.2011

Nasza spółka ma zamiar zbyć samochód osobowy i dwa samochody ciężarowe. Jak powinniśmy ustalić dochód ze zbycia? Czy jest różnica przy ustalaniu dochodu ze zbycia samochodu osobowego oraz ciężarowego? »

Dokumentowanie importu usług fakturami wewnętrznymi

Aktualizacja: 15.02.2011

Spółka dokonuje importu usług i w celu jego rozliczenia wystawia faktury wewnętrzne dla każdego kontrahenta oddzielnie za dany miesiąc. Spółka dla danego kontrahenta w danym miesiącu wystawia dwie faktury wewnętrzne – jedna to faktura na VAT należny, druga zaś to faktura na VAT naliczony. Obie są przez spółkę księgowane i wprowadzane do odpowiednich rejestrów. Posiadają oddzielną numerację. Czy spółka prawidłowo postępuje, wystawiając dwie faktury dotyczące importu usługi od kontrahenta w danym miesiącu? Czy taki sposób rozliczania rodzi ryzyko podatkowe? Czy może spółka powinna wystawiać tylko jedną fakturę wewnętrzną, za to w dwóch egzemplarzach – oryginał i kopię? »

Sprzedaż dokonana w trakcie zawieszenia działalności

Aktualizacja: 01.02.2011

Czy w trakcie zawieszenia działalności można dokonać sprzedaży środka trwałego i wyposażenia (np. komputera)? Czy trzeba w takim przypadku rozliczyć VAT? »

Czy złożenie deklaracji po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 20.01.2011

W naszej firmie została przeprowadzona kontrola. Urzędnicy twierdzą, że powinniśmy się zarejestrować jako podatnicy VAT już w 2008 r. ze względu na przekroczenie obrotów. Czy wolno nam będzie odliczyć VAT naliczony od 2008 r.? Czy mamy zapłacić należny VAT z odsetkami bez odliczania podatku naliczonego i czy grożą nam jakieś kary? »

Jak odliczyć podatek naliczony, rozpoczynając sprzedaż mieszaną

Aktualizacja: 12.01.2011

Niebawem będę prowadził sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Sprzedaż zwolniona będzie wynosiła około 2% sprzedaży ogółem. Czy powinienem pisać wniosek o proporcję, czy odliczać cały VAT z faktur dotyczących obydwu rodzajów sprzedaży? »

Jak jest opodatkowana sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności

Aktualizacja: 20.12.2010

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Chcę sprzedać osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy, całkowicie zamortyzowany, zakupiony do mojej firmy na podstawie faktury VAT, z której było odliczone 60% VAT. Samochód był używany w firmie przez 3 lata. Czy mogę go sprzedać na podstawie umowy sprzedaży? Jak rozliczyć podatek dochodowy oraz VAT? »

Jak ustalić podstawę opodatkowania przekazanych na cele reprezentacji towarów nabytych z rabatem

Aktualizacja: 16.12.2010

Firma w zamian za wysokie obroty kupiła alkohol z rabatem w atrakcyjnej cenie 0,10 zł, który zostanie przeznaczony na cele reprezentacji. Czy jeśli alkohol ten zostanie wręczony kontrahentowi, to jego wartość powinno się ustalić według faktury czy według ceny rynkowej (jego wartość sklepowa przewyższa 300 zł)? Od tego zależy, czy trzeba wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić należny VAT. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama