REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu?

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki.

REKLAMA

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego.

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Różnice w opodatkowaniu wynikające z umów leasingu

Opłaty leasingowe uiszczane na rzecz zagranicznych leasingodawców mogą w pewnych sytuacjach podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych u źródła.

Refundacja na wyposażenie nowego stanowiska pracy a VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60 proc. wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji?

REKLAMA

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro.

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji?

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?

Jak opodatkować udzielane przez przedsiębiorcę poręczenie

W jaki sposób opodatkowane jest poręczenie udzielane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Czy wydatki na jej założenie, takie jak wpis do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu?

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Jak rozliczyć działalność gospodarczą prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę w Polsce

Jak obcokrajowiec powinien się rozliczać z urzędem skarbowym i ZUS w Polsce? Ma założoną firmę w Niemczech i tam opłaca składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Planuje otworzenie filii świadczącej usługi krawieckie w Polsce i zatrudnienie pracowników. W Polsce będzie kupował materiały i szył odzież, ale sprzedawał w Niemczech.

Kto w 2008 r. będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 000 euro.

Pomoc na restrukturyzację może być udzielana tylko do końca 2007 r.

Tylko do 31 grudnia 2007 r. organy podatkowe mogą udzielać przedsiębiorcom pomocy na restrukturyzację. Pomoc polega na możliwości uzyskania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Jakie skutki w podatkach dochodowych ma skorzystanie przez przedsiębiorcę z kaucji

Przedsiębiorcy często korzystają z kaucji na zabezpieczenie roszczeń. Wielu podatników zwraca się jednak z pytaniami, jakie skutki w podatkach dochodowych wywołuje skorzystanie z kaucji?

Jak zmniejszyć wysokość podwójnej zaliczki w grudniu

Przedsiębiorcy do 20 grudnia muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Warto już w listopadzie zaplanować takie wydatki firmowe, które pozwolą obniżyć należne zobowiązania podatkowe.

Jak opodatkować sprzedaż towarów handlowych otrzymanych przez spółkę z o.o. w formie aportu

Do spółki z o.o. zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych przystąpi wkrótce nowy wspólnik, wnosząc na pokrycie udziału wkład niepieniężny w postaci towarów handlowych (cegły, pustaki, cement, drewno) stanowiących część mienia pozostałego po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedmiot tego aportu będzie następnie oferowany klientom w toku zwykłej działalności firmy. Jak kształtować się będą obowiązki podatkowe wspólnika w związku z obrotowym charakterem przedmiotu aportu? Jak ustalić wartość kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży przez spółkę przedmiotu aportu?

Wybierając ryczałt można korzystać z odliczeń

Wybierając ryczałtową formę opodatkowania podatnik nie ma możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania można jednak pomniejszyć dokonując określonych odliczeń.

Czy nabywca majątku odpowiada za niezapłacone podatki

Nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z tą firmą, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15,8 tys. zł.

Czy przerwa w działalności skutkuje zapłatą VAT

Zakończenie lub wstrzymanie działalności gospodarczej w niektórych sytuacjach wiąże się z koniecznością rozliczenia VAT. Niektórzy podatnicy będą wówczas zobowiązani do opodatkowania VAT remanentu.

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?

Czy korygować podatek przy przejęciu spółki

Przejęcie spółki w formie darowizny, zakupu, aportu nie powoduje obowiązku korekty przez nabywcę wcześniej odliczonego przez spółkę VAT. Przejmujący spółkę będzie jednak zmuszony do korekt, do których byłaby zobowiązana spółka, gdyby nie została przejęta.

Jak rozliczyć opłatę skarbową uiszczaną przez przedsiębiorców

Czy przedsiębiorca może zaliczyć opłatę skarbową w koszty uzyskania przychodu? 

Czy po likwidacji działalności można odzyskać VAT

Zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną. Nie stanowi przeszkody do realizacji tego prawa, gdy podatnik dochodzi nadpłaty VAT po likwidacji działalności.

Działalność gospodarcza przedsiębiorcy za granicą

 Jakie diety może rozliczyć polski przedsiębiorca, który swoją działalność prowadzi także poza granicami Polski?

Skutki podatkowe przekształceń właścicielskich

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych przedsiębiorcy (z różnych powodów) rozważają zmianę dotychczasowej formy prawnej swoich firm. Uzyskanie nowego statusu wiąże się jednak z przeprowadzeniem wielu czynności prawnych, które wywołują zróżnicowane konsekwencje podatkowe.

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu.

O czym powinni pamiętać podatnicy zajmujący się najmem w ramach firmy

Podatnicy mają prawo zajmować się najmem w ramach działalności gospodarczej. O czym w takiej sytuacji powinni pamiętać?

Jak opodatkowany jest eksport towarów

Prawo stosowania stawki 0 proc. w eksporcie towarów przysługuje, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Każda kontrola podatkowa kiedyś się kończy

Kontrola w firmie podatnika nie może trwać w nieskończoność. Musi zakończyć się bez zbędnej zwłoki. Jej przebieg urzędnicy powinni udokumentować protokołem.

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji?

Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Czy menedżer może skorzystać z opodatkowania w ramach działalności gospodarczej? Jakie koszty zastosuje menedżer przy kontrakcie?

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych?

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów wydatki na pokrycie straty w innej spółce

Spółka z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej posiadający 10% jej udziałów pokryła w całości stratę tej spółki. Czy pokryta strata będzie stanowiła dla spółki z o.o. koszt uzyskania przychodu?

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zwiększających zatrudnienie

Od 15 września 2007 r. do końca 2008 r. przedsiębiorcy mogą występować z wnioskami o udzielenie ulg podatkowych w związku z zatrudnianiem nowych pracowników. Warunki udzielania tych ulg określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie.

Czy przedsiębiorca może zaliczać diety do kosztów

Prowadzę firmę w zakresie reklamy towarów swojego zleceniodawcy. Siedziba mojej firmy znajduje się w mieście O. Miejsce prowadzenia działalności to także miasto O., ponieważ niedopuszczalne jest wpisanie miejsca prowadzenia działalności „Polska” lub „obszar Polski południowej” (faktycznym miejscem prowadzenia działalności jest Polska południowa). Czy w tym przypadku jako właściciel firmy jednoosobowej mogę sobie wystawiać polecenia wyjazdu służbowego i codziennie odliczać diety tak samo jak kierowcy? Niektóre moje wyjazdy trwają nawet 5 dni, ponieważ są to miejsca odległe, inne natomiast kończą się po 8 lub 12 godzinach.

Jak rozliczyć zwrot kosztów podróży zagranicznej

Pracodawcy, którzy wypłacają zwrot kosztów podróży pracownikom, mogą te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie będzie, gdy diety z tytułu podróży służbowej będą należne przedsiębiorcy, przy czym koszty te będą limitowane.

Jak najkorzystniej wycofać samochód z firmy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. W grudniu 2005 r. kupiliśmy z mężem samochód osobowy. Wprowadziłam go do firmy i amortyzowałam. Odliczyłam 60% VAT. Obecnie zastanawiam się nad wycofaniem tego samochodu z firmy. Będzie go używał mój mąż, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Jaki sposób wycofania będzie najkorzystniejszy?

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane?

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

Czy amortyzować środki trwałe kupionej firmy

Składniki majątku, które stanowią część zakupionego przedsiębiorstwa, podlegają odpisom amortyzacyjnym. W przypadku gdy ich wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, mogą zostać zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo.

Kto musi prowadzić ewidencję wyposażenia

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób rozliczających się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i ryczałtowców. Nie muszą jej prowadzić jedynie opłacający kartę podatkową.

Wydatki na ulepszenie trzeba amortyzować

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty.

Prawa kontrolowanego podatnika

Zaskoczony kontrolą podatnik często rezygnuje z uczestniczenia w niej. Pozbawia się w ten sposób możliwości obrony. Ustanowiony przez niego reprezentant nie zadba o jego interesy tak jak on sam.

Czy wydatki na podróż udziałowców spółki stanowią koszt

Czy pobyt w hotelu oraz usługi gastronomiczne udziałowców spółki z o.o., niebędących jej pracownikami, w związku z rozmowami handlowymi w obcej firmie stanowią koszt podatkowy?

Czy majątek z likwidacji firmy jest opodatkowany

Od 16 lat prowadzę firmę. Ponad pięć lat temu kupiłem samochód dostawczy i odliczyłem VAT od tego zakupu. W najbliższym czasie chcę zamknąć działalność. Czy będę musiał teraz wpłacić VAT za ten samochód? Czy wniesienie tego samochodu jako aport do tworzonej spółki przed zamknięciem działalności lub przekazanie go darowizną córce spowoduje zwolnienie z VAT?

REKLAMA