| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji?


RADA


Ulga w VAT nie ma wpływu na ustalenie przychodu dla celów podatku dochodowego. Wartością początkową każdej z kas rejestrujących będzie jej cena nabycia, bez pomniejszania o kwotę udzielonej ulgi. Odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia tych urządzeń stanowią koszt podatkowy w pełnej wysokości.


UZASADNIENIE


Obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących wprowadzają przepisy dotyczące podatku od towarów i usług. Stanowią one, że wydatki poniesione na zakup tych urządzeń są częściowo rekompensowane przez fiskusa. Podatnicy VAT mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł. Jeśli podatnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z podatku lub jest podatnikiem zwolnionym z VAT, urząd skarbowy dokonuje zwrotu powyższej kwoty na rachunek bankowy.


Kwota ulgi, zarówno odliczonej od podatku VAT, jak i wypłaconej podatnikowi w pieniądzach, jest neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego. W kwestii tej wypowiedziało się również Ministerstwo Finansów w piśmie z 23 grudnia 1997 r., nr: PO 3-MD-722-767-7259/97, w którym stwierdzono, że:


zastosowanie ulg (odliczeń części kwot wydatkowanych za zakup kas rejestrujących) w podatku od towarów i usług nie wpływa na wartości początkowe kas rejestrujących, od których dokonuje się dla celów podatku dochodowego odpisów amortyzacyjnych (...). Powyższe odliczenia od podatku należnego VAT nie będą również stanowiły przychodów dla celów podatku dochodowego.


Skoro wykorzystanie ulgi nie zmniejsza wartości początkowej kas rejestrujących, to w przypadku Czytelnika podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie cena nabycia tych kas.


W myśl art. 22g ust. 3 updof za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »