| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu?


RADA

Tak, wydatki poniesione na obsługę prawną mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Jako wydatki pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu stanowią koszt w momencie ich poniesienia. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnik jako koszt podatkowy może traktować tylko te wydatki, które wiążą się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu. Powyższy związek powinien wynikać z charakteru świadczonych usług.

Aby mogli Państwo jako nabywca usługi zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych, muszą Państwo być w stanie potwierdzić wpływ dokonanych zakupów na osiągnięcie przychodu lub na ochronę źródeł już uzyskiwanych przychodów. Dokonywane zakupy muszą więc być związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Za możliwością zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z korzystaniem z obsługi prawnej wypowiedział się Minister Finansów w piśmie z 10 czerwca 2002 r., nr PB3/GM-8214-127/02, w którym czytamy:

(...) Podatnicy w trakcie kontroli podatkowych (skarbowych) oraz związanych z nimi postępowań, jak również postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym często korzystają z pomocy firm doradczych (prawniczych). Pomoc ta może być oparta na stałej współpracy związanej z bieżącą obsługą danego podatnika, jak również na korzystaniu z tej pomocy w trakcie konkretnego postępowania. (...) W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia. Wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika. Niewątpliwie wiążą się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Z tych też względów wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (...).

Również sądy zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 września 2006 r., sygn. III SA/Wa 1485/06, czytamy:

Wydatki z tytułu korzystania z usług doradczych często nie są powiązane z konkretnym przychodem, jednakże zalicza się je do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą i ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »