Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Tak, wydatki poniesione na obsługę prawną mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Jako wydatki pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu stanowią koszt w momencie ich poniesienia. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Podatnik jako koszt podatkowy może traktować tylko te wydatki, które wiążą się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu. Powyższy związek powinien wynikać z charakteru świadczonych usług.
Aby mogli Państwo jako nabywca usługi zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych, muszą Państwo być w stanie potwierdzić wpływ dokonanych zakupów na osiągnięcie przychodu lub na ochronę źródeł już uzyskiwanych przychodów. Dokonywane zakupy muszą więc być związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.
Za możliwością zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z korzystaniem z obsługi prawnej wypowiedział się Minister Finansów w piśmie z 10 czerwca 2002 r., nr PB3/GM-8214-127/02, w którym czytamy:
(...) Podatnicy w trakcie kontroli podatkowych (skarbowych) oraz związanych z nimi postępowań, jak również postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym często korzystają z pomocy firm doradczych (prawniczych). Pomoc ta może być oparta na stałej współpracy związanej z bieżącą obsługą danego podatnika, jak również na korzystaniu z tej pomocy w trakcie konkretnego postępowania. (...) W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia. Wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika. Niewątpliwie wiążą się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Z tych też względów wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (...).
Również sądy zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 września 2006 r., sygn. III SA/Wa 1485/06, czytamy:
Wydatki z tytułu korzystania z usług doradczych często nie są powiązane z konkretnym przychodem, jednakże zalicza się je do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą i ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Należy jednak pamiętać, że aby możliwe było zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na usługi, muszą Państwo być w stanie udokumentować, że usługi zostały faktycznie wykonane.
Podstawową dokumentację stanowią umowy, faktury i specyfikacje do faktur. Na podstawie moich doświadczeń zalecam, aby taka dokumentacja została uzupełniona o dokumenty bezpośrednio i pośrednio związane ze świadczeniem usług, np. korespondencją handlową (faksową, e-mailową). Celem posiadania takiego rodzaju dokumentacji jest wskazanie przedmiotu transakcji (wykonanych usług), relacji pomiędzy wydatkami na usługi a przychodami oraz potwierdzenie, że transakcja była faktycznie wykonana. Często zdarzają się sytuacje, że organy podatkowe na potwierdzenie wykonania usług żądają dostarczenia dowodów poniesienia wydatków, przede wszystkim w postaci pisemnych opinii czy porad prawnych. Celem takiego żądania jest potwierdzenie, że wydatek został faktycznie poniesiony, i to w celu osiągnięcia przychodu. W przypadku braku wskazanych dokumentów lub ich nieprzedstawienia istnieje duże prawdopodobieństwo, iż organy podatkowe będą starały się zakwestionować przedmiotowe wydatki.
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA