REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?

rada

REKLAMA

Na fakturach powinno być zamieszczone Pana imię i nazwisko. Ponadto może być zamieszczana również nazwa firmy. Jednak zamieszczanie tylko nazwy firmy nie jest prawidłowe. Można jednak odliczać VAT z takiej faktury. Wskazane jest wystawienie noty korygującej, którą można poprawiać ten błąd na fakturze przez nabywcę. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Obowiązkowe dane, które powinna zawierać faktura VAT, wymienione zostały w art. 106 ust. 1 ustawy oraz w przepisie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Ponadto według § 9 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy firma prowadzi działalność w formie spółki, nie ma wątpliwości, że wpisujemy nazwę firmy. Problem powstaje, gdy osoba fizyczna powadzi jednoosobową działalność. Zazwyczaj taka firma posługuje się imieniem i nazwiskiem i nazwą firmę. Powstaje problem, czy firma może się posługiwać wyłącznie nazwą na fakturze.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Z powyższego wynika więc, że podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma przez nią prowadzona. Również zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług składane do urzędu skarbowego na formularzu VAT-R, w przypadku gdy dokonywane jest przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wymaga wskazania imienia i nazwiska podatnika, bez konieczności określenia nazwy firmy. W związku z powyższym prawidłowym sposobem oznaczania sprzedawcy i nabywcy na fakturach VAT dokumentujących dokonywane transakcje jest podawanie imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Nazwa firmy może być podawana dodatkowo, obok imienia i nazwiska. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

„Jak wynika z zapisu ust. 1 pkt 1 cytowanego przepisu (§ 9 ust. 1 pkt 1 - przyp. redakcji), faktura VAT wystawiana przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oznaczeniu sprzedawcy powinna zawierać przede wszystkim jego imię i nazwisko, gdyż w tym przypadku dane te identyfikują podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Oznaczanie sprzedawcy nazwą bądź nazwą skróconą dotyczy podmiotów gospodarczych niebędących osobami fizycznymi, chociaż posługiwanie się przez osobę fizyczną obok imienia i nazwiska nazwą bądź nazwą skróconą nie jest błędem. Wobec powyższego Pana opinia w sprawie, zawarta we wniosku w odniesieniu do stanu faktycznego w nim przedstawionego, jest niezgodna z obowiązującym w tym zakresie stanem prawnym” (pismo 17 maja 2005 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie nr 1418/ZT/T/443-22/06/SG).

Dlatego gdy wystawiamy fakturę, powinniśmy zamieszczać imię i nazwisko i ewentualnie nazwę firmy. Nigdy jednak tylko nazwę firmy.

Ważne!

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność powinna zamieszczać na swojej fakturze obowiązkowo swoje imię i nazwisko. Dodatkowo można zamieszczać również nazwę firmy. Nieprawidłowe jest natomiast wpisywanie tylko nazwy firmy. Taki błąd nabywca może poprawić notą korygującą.

Gdy otrzymujemy od nabywcy fakturę zawierającą tylko naszą nazwę, powinniśmy wystawić notę korygującą. Jesteśmy do tego uprawnieni na mocy § 18 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie bowiem z § 18 ust. 1 rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Co oznacza, że notą może korygować następujące dane:

• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

• dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;

• nazwę towaru lub usługi.

Notę korygującą należy przesyłać wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Pyta Pan również o możliwość odliczenia VAT z faktury, na której wpisano tylko nazwę firmy sprzedawcy lub nabywcy. Należy w tym przypadku odwołać się do treści art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Ustawodawca określił w nim przypadki, w których faktury i faktury korygujące nie dają prawa do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Określone w tym przepisie wyłączenia są przede wszystkim związane z zasadniczymi nieprawidłowościami tych dokumentów, a ich celem jest zapobieganie nadużyciom. Wpisanie niepełnych danych nabywcy nie jest podstawą, aby uznać, że faktura nie daje podstaw do odliczenia VAT. Dlatego należy uznać, że faktura nabycia wystawiona z nazwą firmy sprzedawcy lub nabywcy, pomimo że jest dotknięta wadliwością formalną, może stanowić podstawę do rozliczenia podatku naliczonego w niej zawartego. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

„Otrzymywane przez Pana faktury dokumentujące zakupy towarów i usług w oznaczeniu nabywcy zawierają nazwę firmy, pod którą prowadzona jest działalność gospodarcza, a także Pana NIP. Stwierdzić więc należy, iż faktury wystawione w ten sposób spełniają podstawowe wymogi dotyczące faktur, o których mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Wskazanie nazwy firmy, jak i numeru NIP pozwala bez jakiejkolwiek wątpliwości zidentyfikować kupującego” (pismo z 21 kwietnia 2006 r. nr PV/443-11/06 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu).

Również gdy na fakturze zamieszczono tylko imię i nazwisko oraz adres zamieszkania podatnika z pominięciem nazwy firmy i adresu siedziby firmy, w przypadku gdy działalność prowadzona jest indywidualnie na własne nazwisko, to taka faktura stanowi podstawę do odliczenia VAT, jeżeli nie zaistniały przesłanki wymienione w katalogu przypadków ograniczających możliwość odliczenia i zwrotu VAT.

• art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr , 102 poz. 860

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA