REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?

rada

REKLAMA

Na fakturach powinno być zamieszczone Pana imię i nazwisko. Ponadto może być zamieszczana również nazwa firmy. Jednak zamieszczanie tylko nazwy firmy nie jest prawidłowe. Można jednak odliczać VAT z takiej faktury. Wskazane jest wystawienie noty korygującej, którą można poprawiać ten błąd na fakturze przez nabywcę. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Obowiązkowe dane, które powinna zawierać faktura VAT, wymienione zostały w art. 106 ust. 1 ustawy oraz w przepisie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Ponadto według § 9 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy firma prowadzi działalność w formie spółki, nie ma wątpliwości, że wpisujemy nazwę firmy. Problem powstaje, gdy osoba fizyczna powadzi jednoosobową działalność. Zazwyczaj taka firma posługuje się imieniem i nazwiskiem i nazwą firmę. Powstaje problem, czy firma może się posługiwać wyłącznie nazwą na fakturze.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Z powyższego wynika więc, że podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma przez nią prowadzona. Również zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług składane do urzędu skarbowego na formularzu VAT-R, w przypadku gdy dokonywane jest przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wymaga wskazania imienia i nazwiska podatnika, bez konieczności określenia nazwy firmy. W związku z powyższym prawidłowym sposobem oznaczania sprzedawcy i nabywcy na fakturach VAT dokumentujących dokonywane transakcje jest podawanie imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Nazwa firmy może być podawana dodatkowo, obok imienia i nazwiska. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

„Jak wynika z zapisu ust. 1 pkt 1 cytowanego przepisu (§ 9 ust. 1 pkt 1 - przyp. redakcji), faktura VAT wystawiana przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oznaczeniu sprzedawcy powinna zawierać przede wszystkim jego imię i nazwisko, gdyż w tym przypadku dane te identyfikują podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Oznaczanie sprzedawcy nazwą bądź nazwą skróconą dotyczy podmiotów gospodarczych niebędących osobami fizycznymi, chociaż posługiwanie się przez osobę fizyczną obok imienia i nazwiska nazwą bądź nazwą skróconą nie jest błędem. Wobec powyższego Pana opinia w sprawie, zawarta we wniosku w odniesieniu do stanu faktycznego w nim przedstawionego, jest niezgodna z obowiązującym w tym zakresie stanem prawnym” (pismo 17 maja 2005 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie nr 1418/ZT/T/443-22/06/SG).

Dlatego gdy wystawiamy fakturę, powinniśmy zamieszczać imię i nazwisko i ewentualnie nazwę firmy. Nigdy jednak tylko nazwę firmy.

Ważne!

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność powinna zamieszczać na swojej fakturze obowiązkowo swoje imię i nazwisko. Dodatkowo można zamieszczać również nazwę firmy. Nieprawidłowe jest natomiast wpisywanie tylko nazwy firmy. Taki błąd nabywca może poprawić notą korygującą.

Gdy otrzymujemy od nabywcy fakturę zawierającą tylko naszą nazwę, powinniśmy wystawić notę korygującą. Jesteśmy do tego uprawnieni na mocy § 18 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie bowiem z § 18 ust. 1 rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Co oznacza, że notą może korygować następujące dane:

• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

• dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;

• nazwę towaru lub usługi.

Notę korygującą należy przesyłać wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Pyta Pan również o możliwość odliczenia VAT z faktury, na której wpisano tylko nazwę firmy sprzedawcy lub nabywcy. Należy w tym przypadku odwołać się do treści art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Ustawodawca określił w nim przypadki, w których faktury i faktury korygujące nie dają prawa do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Określone w tym przepisie wyłączenia są przede wszystkim związane z zasadniczymi nieprawidłowościami tych dokumentów, a ich celem jest zapobieganie nadużyciom. Wpisanie niepełnych danych nabywcy nie jest podstawą, aby uznać, że faktura nie daje podstaw do odliczenia VAT. Dlatego należy uznać, że faktura nabycia wystawiona z nazwą firmy sprzedawcy lub nabywcy, pomimo że jest dotknięta wadliwością formalną, może stanowić podstawę do rozliczenia podatku naliczonego w niej zawartego. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

„Otrzymywane przez Pana faktury dokumentujące zakupy towarów i usług w oznaczeniu nabywcy zawierają nazwę firmy, pod którą prowadzona jest działalność gospodarcza, a także Pana NIP. Stwierdzić więc należy, iż faktury wystawione w ten sposób spełniają podstawowe wymogi dotyczące faktur, o których mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Wskazanie nazwy firmy, jak i numeru NIP pozwala bez jakiejkolwiek wątpliwości zidentyfikować kupującego” (pismo z 21 kwietnia 2006 r. nr PV/443-11/06 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu).

Również gdy na fakturze zamieszczono tylko imię i nazwisko oraz adres zamieszkania podatnika z pominięciem nazwy firmy i adresu siedziby firmy, w przypadku gdy działalność prowadzona jest indywidualnie na własne nazwisko, to taka faktura stanowi podstawę do odliczenia VAT, jeżeli nie zaistniały przesłanki wymienione w katalogu przypadków ograniczających możliwość odliczenia i zwrotu VAT.

• art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr , 102 poz. 860

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA