reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?


rada

Na fakturach powinno być zamieszczone Pana imię i nazwisko. Ponadto może być zamieszczana również nazwa firmy. Jednak zamieszczanie tylko nazwy firmy nie jest prawidłowe. Można jednak odliczać VAT z takiej faktury. Wskazane jest wystawienie noty korygującej, którą można poprawiać ten błąd na fakturze przez nabywcę. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Obowiązkowe dane, które powinna zawierać faktura VAT, wymienione zostały w art. 106 ust. 1 ustawy oraz w przepisie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Ponadto według § 9 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Gdy firma prowadzi działalność w formie spółki, nie ma wątpliwości, że wpisujemy nazwę firmy. Problem powstaje, gdy osoba fizyczna powadzi jednoosobową działalność. Zazwyczaj taka firma posługuje się imieniem i nazwiskiem i nazwą firmę. Powstaje problem, czy firma może się posługiwać wyłącznie nazwą na fakturze.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Z powyższego wynika więc, że podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma przez nią prowadzona. Również zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług składane do urzędu skarbowego na formularzu VAT-R, w przypadku gdy dokonywane jest przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wymaga wskazania imienia i nazwiska podatnika, bez konieczności określenia nazwy firmy. W związku z powyższym prawidłowym sposobem oznaczania sprzedawcy i nabywcy na fakturach VAT dokumentujących dokonywane transakcje jest podawanie imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Nazwa firmy może być podawana dodatkowo, obok imienia i nazwiska. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama