reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wybierając ryczałt można korzystać z odliczeń

Wybierając ryczałt można korzystać z odliczeń

Wybierając ryczałtową formę opodatkowania podatnik nie ma możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania można jednak pomniejszyć dokonując określonych odliczeń.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, a także uzyskujące przychody z tytułu najmu, dzierżawy i umów o podobnych charakterze mogą zdecydować się na opłacanie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku wyboru tego uproszczonego sposobu rozliczeń z fiskusem podstawę opodatkowania stanowi przychód.


Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, wyjaśnia, że podatnicy, którzy wybrali tę formę opodatkowania, w odróżnieniu od metody rozliczania się na zasadach ogólnych, nie mogą uwzględniać w obliczonym podatku poniesionych przez nich kosztów uzyskania przychodów. Na wysokość ryczałtu wpływa bowiem wyłącznie osiągany przychód.


- Mając na uwadze tę charakterystyczną cechę ryczałtu należy pamiętać, że większe korzyści podatkowe uzyskają podatnicy, którzy ponoszą niższe koszty swej działalności. Jednakże planując wybór formy opodatkowania należy każdorazowo porównać przewidywaną kwotę podatku dochodowego obliczoną na zasadach ogólnych oraz kwotę ryczałtu obliczoną dla danego rodzaju działalności od samego przychodu - radzi Marcin Sikora.


Ekspert podkreśla, że przed zastosowaniem właściwej stawki ryczałtu istnieje jednak możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, czyli przychodu, podobnie jak w opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tutaj jednak obniża się dochód).


- Rozliczając się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można także, na odpowiednich zasadach, uwzględnić w podstawie opodatkowania straty z lat ubiegłych - mówi Marcin Sikora.Również dr Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia, podkreśla, że specyfika podatku ryczałtowego opierająca się na ustaleniu podstawy opodatkowania wyłącznie w oparciu o kwotę przychodu, bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania, nie oznacza jednak, że kwota przychodu zawsze stanowić będzie podstawę opodatkowania.


- Przepisy dopuszczają bowiem jej pomniejszenie o określonego rodzaju odliczenia, odsyłając do odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak odesłanie generalne (do wszystkich odliczeń), tylko do enumeratywnie wymienionych - podkreśla nasz rozmówca.


Wskazuje, że wśród nich wymienić należy możliwość pomniejszenia uzyskanego przychodu o stratę z tego samego źródła przez okres kolejnych pięć lat, nie więcej jednak niż 50 proc. jej wartości w każdym roku podatkowym.


- Podatnik odliczyć może też wydatki na zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe jego samego lub osób współpracujących. Ponadto przychód pomniejszyć można o kwotę wydatków na cele rehabilitacyjne, na internet do kwoty 760 zł oraz darowizn - wymienia Krzysztof Biernacki.


Dodaje, że w tym ostatnim przypadku dopuszczalne jest odliczenie darowizny przekazanej na krajowe lub mające siedzibę w Unii Europejskiej organizacje pożytku publicznego, na cele kultu religijnego oraz krwiodawstwa, przy czym łączna kwota darowizn nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 6 proc. podstawy opodatkowania - czyli w tym przypadku przychodu.


Ważne!

Rozliczając się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można uwzględnić w podstawie opodatkowania straty z lat ubiegłych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama