reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy warto wybrać liniowy PIT

Czy warto wybrać liniowy PIT

Przedsiębiorcy jako samozatrudnieni podlegający PIT mogą wybrać opodatkowanie w wysokości 19-proc. Dzięki temu przez cały rok będą płacić podatek według takiej samej stawki. Nie mogą jednak skorzystać z wielu preferencji.


Rozpoczynając działalność gospodarczą, warto zastanowić się, czy niska stawka PIT pozwoli nam rzeczywiście zapłacić najniższy możliwy podatek. Czasem dużo lepszy efekt możemy uzyskać, płacąc podatek według progresywnej skali podatkowej, bo korzystając z możliwości wspólnego opodatkowania czy ulg, które dla podatników podatku liniowego są w większości niedostępne (jak np. ulga prorodzinna), mamy szansę obniżyć swoje zobowiązanie podatkowe.

Wyższe w 2008 roku progi skali podatkowej sprawią, że również osoby osiągające już dziś niezbyt wysokie dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach samozatrudnienia muszą na nowo skalkulować opłacalność korzystania z podatku w stałej wysokości 19 proc.

Kiedy zatem podatnikowi opłaca się wybór podatku liniowego? Czy zawsze jest to forma opodatkowania korzystniejsza niż zasady ogólne? A może są sytuacje, kiedy nie warto wybierać tej formy opodatkowania? Oczywiście, że są.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że z samej istoty opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według tzw. liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych jest korzystne. Podatnik nie będzie musiał płacić podatku według wyższych stawek PIT, czyli stawki 30 i 40 proc. po przekroczeniu określonych progów dochodów. Jednak stanie się tak kosztem utraty prawa do preferencyjnych rozliczeń oraz do korzystania z większości ulg i odliczeń podatkowych. Kolejny aspekt, który może przemawiać za rezygnacją z opodatkowania podatkiem liniowym przy niedużych dochodach, wynika z braku tzw. kwoty wolnej. Jeśli roczny dochód równa się pierwszemu przedziałowi progresywnej skali podatkowej, czyli w 2008 roku 44 490 zł, to podatek według tej skali wynosi 7866 zł, podczas gdy podatek liniowy dla tego dochodu wynosiłby 8453 zł. Różnica 587 zł. O tyle więcej zapłaciłby przedsiębiorca, który wybrał stawkę liniową PIT.

Im zatem niższe dochody samo, zatrudnionego, tym stawka liniowa PIT jest dla niego mniej opłacalna. Na podstawie analiz prowadzonych w tym roku na łamach GP wiadomo, że w 2008 roku dochód do opodatkowania, po odjęciu kosztów i składek na ubezpieczenia społeczne, wyższy od 47 579 zł czyni opłacalnym wybór podatku liniowego od działalności gospodarczej (samozatrudnienia).

Osoby, które chcą skorzystać z podatku liniowego w 2008 roku, muszą o tym powiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca ich zamieszkania - do 20 stycznia (w przyszłym roku wyjątkowo do 21 stycznia, bo 20 stycznia to niedziela).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama