REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ująć koszty w księdze podatkowej

Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową ponoszone wydatki musi ujmować w kolumnach od 10 do 14. Rodzaj kosztu determinuje wybór odpowiedniej rubryki.

Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Zaliczki na PIT trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W grudniu przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi podwójną zaliczkę.

Jak w firmie dokumentować wydatki

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę musi właściwie dokumentować wydatki, które ujmuje w księdze. Od tego zależy, czy dany wydatek będzie uznany za koszt podatkowy.

Rozliczanie faktur korygujących

Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają.

REKLAMA

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta

Jak mogę sprawdzić firmę, czy jest czynnym płatnikiem VAT? Na fakturze są dane: NIP, regon, nazwa, adres - jest to sp. z o.o. Mam wątpliwości, czy nie jest to firma „krzak”.

Jakie wydatki na samochód można odliczyć

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych.

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu

Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie powoduje powstania przychodu w przypadku, gdy użyczającym jest członek rodziny.

Kiedy należy sporządzić raport fiskalny

Kiedy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkowych powinien sporządzić raport fiskalny? Co w przypadku, gdy kończy pracę po godzinie 24?

REKLAMA

Czy przedsiębiorca musi płacić podatek od namiotów

Namioty wykorzystywane w działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie są budynkami ani budowlami. Istnieją jednak rozbieżności co do ich kwalifikacji podatkowej

Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Zgodnie z prawem dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce przez nierezydentów podlegają opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy działalność ta prowadzona jest w formie zakładu. Warto przeanalizować, jakie przesłanki decydują o jego powstaniu.

Nazwa na paragonie odzwierciedla sprzedaż towarów

Paragon fiskalny ma ewidencjonować i odzwierciedlać sprzedaż towarów i usług. Sprzedawca musi opisać na nim każdy towar, podać jego nazwę. Pojęcie nazwa towaru nie jest szczególnie określone, dlatego każde z możliwych do przyjęcia znaczeń może mieć zastosowanie, o ile nie niweczy przy tym celu regulacji dotyczącej warunków stosowania kas.

W jaki sposób według nowych zasad należy ustalać miejsce świadczenia usług

Od 1 stycznia 2010 r. miejscem świadczenia usług ma być kraj, w którym ma siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą nabywca usługi. Zasada ta dotyczyć będzie relacji między przedsiębiorcami, którzy są podatnikami VAT. W pozostałych przypadkach usługa opodatkowana będzie co do zasady w miejscu siedziby usługodawcy.

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiąże się przekazanie firmy

Osoba fizyczna - emeryt - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ma zamiar przekazać firmę synowi.- W jaki sposób zorganizować przekazanie firmy, żeby wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT dla obu stron?

Jak prawidłowo określić podatek od nieruchomości

Podatnicy bardzo często popełniają błędy przy określaniu wysokości podatku od nieruchomości. Przyczynami są albo błędne określenie powierzchni podlegającej opodatkowaniu albo zastosowanie nieodpowiedniej stawki podatku. Na co zwracać uwagę, aby właściwie ten podatek wyliczać?

Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dla osób fizycznych. Wiem, że obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach rejestrujących powstaje po przekroczeniu obrotu 40 tys. zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy istnieje również wtedy, gdy płatności dokonywane są przelewem? W rozporządzeniu o kasach fiskalnych przeczytałem, że nie, a w urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że sposób płatności nie ma znaczenia. Jak jest faktycznie?

O czym trzeba pamiętać, likwidując firmę

Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą, musi przede wszystkim sporządzić spis z natury i zapłacić podatek dochodowy.

Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. Obowiązek ten dotyczy tych podatników, którzy wypłacili należności podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych niemającym na terytorium Polski siedziby lub zarządu. Należy ją przekazać zagranicznemu podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne

Po spełnieniu określonych warunków podatnik VAT może zmienić miesięczny okres rozliczania VAT na kwartalny. Taka forma rozliczania z pewnością może być korzystna, szczególnie w sytuacji gdy rodzaj wykonywanych czynności będzie powodował w kolejnych miesiącach nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, np. przy sprzedaży usług lub towarów opodatkowanych wyłącznie 22-proc. stawką VAT.

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT?

Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Podatnicy CIT mają możliwość dokonywania zmniejszania wysokości swoich obciążeń podatkowych poprzez dokonywanie pewnego typu wydatków. Podstawa opodatkowania może zostać obniżona poprzez odliczenie przekazanych darowizn. Kwestia ta wymaga jednak omówienia. Nie każde bowiem przekazanie stanowi podstawę odliczenia.

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.

Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku wynikającego z zeznania rocznego w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki te wynoszą obecnie 13,5 proc. w skali roku.

Błędna faktura pozbawia odliczenia

Od 2007 roku nie można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje transakcję niepodlegającą opodatkowaniu albo zwolnioną, nawet gdy wykazana kwota podatku została zapłacona przez wystawcę faktury.

Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów

Korzystający, który zawarł umowę leasingu auta osobowego, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów płacone raty. W momencie zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy cenę zakupu uwzględnia się w sumie opłat.

Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

W okresie użytkowania samochodu osobowego na podstawie zawartych umów leasingu finansowego prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone. Jednak po wykupieniu przedmiotu leasingu możliwe będzie odliczenie wcześniej nieodliczonego VAT.

Czy opłaty sądowe mogą być kosztem uzyskania przychodów

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych.

W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

Wynajem lokali dla przedsiębiorców na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług. Zwolnione z VAT są natomiast usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru.

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę?

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony?

Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Nowa definicja wartości rynkowej dla potrzeb VAT może ograniczać przedsiębiorcom możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług.

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża.

Czy odsetki z firmowego konta są przychodem

Mam firmowe konto, które w wyniku oprocentowania przynosi mi jakieś zyski. Bank nie odprowadza od nich podatku, jak w przypadku konta prywatnego (podatek Belki). Czy mam wykazać ten przychód w urzędzie skarbowym i opodatkować?

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają?

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie.

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie.

Kto może płacić VAT kwartalnie

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia.

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika.

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych.

Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Od 2007 roku obowiązują zmienione zasady opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG). Jak powinny wyglądać rozliczenia w sytuacji, gdy jedna spółka RP wypłaca dywidendy drugiej spółce RP i nie są spełnione warunki dające prawno do zwolnienia z podatku?

Kiedy odliczyć VAT od zakupu kasy fiskalnej

Kiedy można dokonać odliczenia VAT od zakupu kas rejestrujących, czy dopiero w miesiącu fiskalizacji kasy?

Firmy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną

Od 1 stycznia 2008 r. wszystkie firmy mogą przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Wcześniej muszą uzyskać zaświadczenie w urzędzie oraz kupić e-podpis.

Jakie skutki podatkowe wywoła zmiana wspólnika w dwuosobowej spółce jawnej

Firma prowadzi działalność w formie dwuosobowej spółki jawnej i zamierza dokonać zmiany składu osobowego wspólników. Ustąpi jeden wspólnik (żona) i na jego miejsce zostaje przyjęty nowy wspólnik (mąż). Ustępujący wspólnik pozostawia majątek wspólnikowi przystępującemu do spółki. Jakie będą aspekty podatkowe dla wspólnika ustępującego i dla wspólnika przystępującego do spółki? Nadmieniam, że małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Czy należy sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować go VAT?

Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Konsekwencje podatkowe umowy użyczenia dotyczą obu jej stron. Wyjątek stanowi m.in. umowa zawarta między członkami najbliższej rodziny, tzn. wśród osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej.

Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Tylko poprawnie wystawiona faktura daje możliwość odliczenia określonego na niej podatku od towarów i usług. Ważne więc, by dokładnie sprawdzać, czy otrzymywane przez nas faktury spełniają wszystkie wymogi.

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie?

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

REKLAMA