reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku wynikającego z zeznania rocznego w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki te wynoszą obecnie 13,5 proc. w skali roku.


Przedsiębiorca, który musi dopłacić podatek, a nie ma na to środków, może wybrać kilka rozwiązań. Część z nich proponują przepisy Ordynacji podatkowej, np. wnioskowanie o rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu płatności. Inne propozycje to: zaciągnięcie kredytu bankowego lub spłata należności po terminie ustawowym. Jednak dwie ostatnie propozycje są ryzykowne. Po pierwsze, wiążą się z koniecznością spłaty odsetek. Po drugie, wpłacając podatek po terminie przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Zgodnie z Ordynacją podatkową w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organy podatkowe mogą na wniosek podatnika odraczać termin płatności podatku lub rozkładać taką płatność na raty. Ważne, aby przedsiębiorca stosowny wniosek złożył przed terminem płatności, czyli w przypadku PIT za 2007 rok przed 30 kwietnia 2008 r. Złożenie wniosku po 30 kwietnia nie będzie miało żadnego znaczenia prawnego. W takiej sytuacji bowiem nie będziemy mieli już do czynienia z podatkiem, lecz z zaległością podatkową.

Jeśli naczelnik urzędu skarbowego udzieli przedsiębiorcy jednej z wymienionych ulg, wyda w tej sprawie decyzję. Wtedy też nowym terminem płatności będzie dzień, w którym, zgodnie z decyzją, powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku lub poszczególnych rat. Jeżeli przedsiębiorca nie dotrzyma nowych terminów, terminem płatności podatku objętego odroczeniem lub ratą staje się odpowiednio termin początkowy, czyli w naszym przypadku 30 kwietnia 2008 r.

W praktyce trudno uzyskać wspomniane ulgi. Ich przyznanie zależy bowiem tylko i wyłącznie od decyzji fiskusa. Warto więc wiedzieć, że każdy przedsiębiorca może udzielić sobie ulg sam. Chodzi tu o płatność w ratach. Przedsiębiorca może bowiem wpłacać podatek ratalnie, np. dwa razy w miesiącu. Ważne, aby ostatnia część podatku wpłynęła do urzędu skarbowego najpóźniej 30 kwietnia 2008 r.

Przedsiębiorca, który musi dopłacić należny podatek za 2007 rok, ma do wyboru kilka form dopełnienia tego obowiązku. Może wpłacić go osobiście w urzędzie lub przekazać go bezpośrednio na konto urzędu. Trzeba tylko wiedzieć, że za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

• przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama