reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Nowa definicja wartości rynkowej dla potrzeb VAT może ograniczać przedsiębiorcom możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług.


Zgodnie z nową definicją wartość rynkowa to całkowita kwota, jaką w danym momencie w celu uzyskania towarów lub usług nabywca lub usługobiorca musiałby zapłacić na takim samym etapie sprzedaży w warunkach uczciwej konkurencji.

Nowa definicja może przysporzyć największych trudności przy nietypowych transakcjach, np. zamiany (umowy barterowe) czy przy należnościach w naturze. Znowelizowane przepisy ustawy o VAT przy ustalaniu podstawy opodatkowania nakazują brać pod uwagę kwotę, jaką w celu uzyskania danych towarów lub usług trzeba by zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju.

Wartość rynkowa ogranicza stronom w jeszcze większym stopniu, niż to było do końca 2007 roku, możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług, utrudniając prawidłowe określenie podstawy opodatkowania. Definicja wprowadza dolne limity dla ustalenia podstawy opodatkowania, jeśli nie będzie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług.

Definicja ceny rynkowej dla potrzeb VAT odwołuje się do cen między podmiotami niezależnymi w transakcjach porównywalnych. Przy dostawach, dla których istnieją transakcje porównywalne, cena rynkowa powinna być zbliżona do ceny ustalanej na dotychczasowych zasadach w oparciu o ceny przeciętne w danej miejscowości. Problem może się pojawić wtedy, gdy brak jest transakcji porównywalnych.

Zgodnie z nową regulacją, jeżeli nie można ustalić porównywalnych dostaw towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się wartość w oparciu o cenę nabycia lub koszt wytworzenia. Odmiennie niż przepisy o podatku dochodowym, znowelizowana ustawa o VAT nie wskazuje jasno, że dla ustalenia wartości rynkowej cena nabycia lub koszt wytworzenia mogą być skorygowane.

SŁOWNIK

WARTOŚĆ RYNKOWA - całkowita kwota, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju.W przypadku gdy nie będzie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

• w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszty wytworzenia, określone w momencie dostawy,

• w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama