REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z prawem dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce przez nierezydentów podlegają opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy działalność ta prowadzona jest w formie zakładu. Warto przeanalizować, jakie przesłanki decydują o jego powstaniu.

Dokonanie prawidłowej analizy i rzetelne określenie, czy zagraniczny podmiot posiada w Polsce zakład czy też nie, jest bardzo ważne z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Konsekwencją istnienia zakładu jest bowiem konieczność opodatkowania wygenerowanych przez niego dochodów w Polsce. Natomiast w sytuacji gdy prowadzona przez zagraniczny podmiot działalność nie spowoduje powstania zakładu, dochody uzyskane ze źródeł położonych w Polsce będą podlegały opodatkowaniu za granicą, w państwie rezydencji tej osoby.

REKLAMA

WAŻNE

Dla powstania zakładu nie jest wystarczające samo istnienie stałej placówki. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności gospodarczej przez tę placówkę

Czym jest zakład

W uproszczeniu stwierdzić można, iż zakładem jest stała placówka, za pośrednictwem której całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza zagranicznego przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojęcie to w szczególności obejmuje:

• miejsce zarządu,

• filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię,

• źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego,

• kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Wskazać należy w tym miejscu, iż wymienione formy mają charakter przykładowy, a wykaz ten nie stanowi katalogu zamkniętego. Kwestię istnienia zakładu należy zatem w każdym przypadku rozpatrywać indywidualnie.

Do najważniejszych przesłanek determinujących powstanie zakładu zaliczyć można:

• istnienie miejsca, gdzie działalność jest prowadzona w postaci stałej placówki, bez względu na posiadany tytuł prawny do dysponowania danym miejscem,

• stały charakter placówki,

• wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa za pośrednictwem istniejącej placówki.

Inne zasady przewidziane zostały dla prowadzenia działalności budowlanej. Co do zasady, plac budowy, prace budowlane albo instalacyjne będą kwalifikowane jako zakład w sytuacji, jeśli będą trwały dłużej niż czas określony w konkretnej umowie dotyczącej zasad unikania podwójnego opodatkowania. Przepisy zawartych umów określają go w różnym wymiarze. Jest to 6, 9, 12, 18 lub 24 miesiące.

Warto w tym miejscu odnieść się do art. 5 pkt 4 Konwencji Modelowej OECD. Zgodnie z jego treścią zakładu nie stanowią:

• placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostarczania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa,

• utrzymywanie zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub dostarczania,

• utrzymywanie zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

• utrzymywanie stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa,

• utrzymywanie stałej placówki w celu prowadzenia wyłącznie działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.

Dochody zakładu

REKLAMA

Wysokość dochodu lub straty zakładu ustala się według zasad ogólnych, zawartych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W celu ustalenia wartości tej w poprawnej wysokości możliwe jest odliczenie dochodów wolnych od podatku, a także kosztów uzyskania przychodów. Z powyższego zapisu wynika zatem, że wysokość dochodu lub straty zakładu zagranicznego podmiotu działającego w Polsce oblicza się identycznie jak w przypadku podatników polskich. Trzeba jednak zauważyć, że dokonując kalkulacji zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów zakładu, pod uwagę należy wziąć te wartości, które dotyczą działalności na terytorium polskim. Zakład zatem należy potraktować jak podmiot polski.

Zgodnie z postanowieniami art. 7 wspomnianej wyżej Konwencji Modelowej, w pierwszej kolejności konieczne jest przypisanie do zakładu takich zysków, które zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Obowiązkowe księgi

REKLAMA

Trzeba zauważyć, że na zakładzie zagranicznego podmiotu działającym w Polsce spoczywają takie same obowiązki, jak gdyby był on niezależnym polskim podatnikiem. Musi więc on dokonywać comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy, a także składać deklarację roczną. Ustawa o rachunkowości także przewiduje kilka obowiązków. Zgodnie z jej treścią, zakład zobowiązany jest także do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sytuacji, gdy przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą w Polsce osobiście, przez osobę upoważnioną lub poprzez zatrudnionych przez siebie pracowników. O obowiązku prowadzenia ewidencji rachunkowej wspomina również przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Biorąc pod uwagę jego treść, stwierdzić należy, że prowadzący zakład zobowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania oraz poprawne skalkulowanie należnego podatku.

W przypadku braku możliwości ustalenia podstawy opodatkowania w oparciu o księgi rachunkowe organom podatkowym umożliwione zostało dokonanie szacowania dochodu w oparciu o określone wskaźniki.

Dochód globalny

Podlegającym opodatkowaniu dochodem zakładu jest dochód globalny uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej. Do jego wartości konieczne jest także zaliczenie przychodów z tytułu należności licencyjnych, odse- tek, majątku ruchomego i nieruchomego, a także inne podlegające opodatkowaniu w Polsce dochody niekorzystające ze zwolnień ani przedmiotowych, ani podmiotów.

DEFINICJA ZAKŁADU W USTAWIE O CIT

Zakład zagraniczny stanowi:

• stała placówka, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabryka, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

• plac budowy, budowa, montaż lun instalacja, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,

• osoba, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeśli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania umów oraz pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje.

PRZEDSTAWICIELSTWO NIE JEST ZAKŁADEM

Warto zaznaczyć, iż podmioty zagraniczne czasami prowadzą swoją działalność gospodarczą w formie przedstawicielstw. Co do zasady mogą one prowadzić działalność wyłącznie w zakresie reklamy oraz reprezentacji przedsiębiorstwa zagranicznego. Działalność taka nie determinuje powstania zakładu.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Konwencja Modelowa OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA