Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik sprowadza nowe samochody z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie dokonuje ich sprzedaży. W celu sfinansowania zakupu zawiera umowy leasingu. W związku z tym zastanawia się, czy w przypadku umów nazwanych w tytule umowa leasingu finansowego jest uprawniony do odliczenia podatku od towarów i usług w całości czy też może odliczyć jedynie kwotę 60 proc. podatku naliczonego (do wysokości 6 tys. zł)?
REKLAMA
To problem, z którym podatnicy mają stosunkowo często do czynienia, warto zatem się nad nim nieco dłużej zastanowić.
Otóż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Odliczenie podatku naliczonego
REKLAMA
W przypadku nabycia samochodów ustawodawca wprowadził odrębne zasady dotyczące określenia wysokości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Dla samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Jeśli jednak przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, to przepis ten nie ma zastosowania.
Również w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, na podstawie umowy najmu, dzierżawy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 tys. zł.
Definicja dostawy towaru
Jednocześnie należy w tym miejscu zauważyć, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dotyczy to również wydania towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Rozporządzanie towarem
Z punktu widzenia leasingodawcy w leasingu tzw. finansowym wydanie towarów na podstawie zawartej umowy równoznaczne jest na gruncie podatku od towarów i usług z jego dostawą.
REKLAMA
Wiąże się to z przewidzianym w umowie skutkiem w postaci przejścia na leasingobiorcę prawa własności z chwilą zapłaty ostatniej raty, względnie zaistnienia innych zdarzeń określonych w umowie. W chwili wydania towaru nie dochodzi jednak do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu.
Zatem w okresie użytkowania towaru, w tym przypadku samochodu osobowego, na podstawie zawartych umów leasingu finansowego, prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone.
Natomiast jeżeli w następstwie realizacji zawartej umowy dojdzie do przeniesienia nań prawa własności samochodów, a więc ich nabycia - wówczas przy zachowaniu warunków określonych w przepisach o VAT powstanie u użytkownika prawo do obniżenia podatku należnego o pozostałą, wcześniej nieodliczoną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury wystawionej przez leasingodawcę.
Ważne!
W chwili wydania towaru nie dochodzi do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu
6 tys. zł
Limit odliczenia VAT
Przy zakupie samochodów osobowych ustawodawca zezwolił na odliczenie VAT naliczonego w wysokości nieprzekraczającej 6 tys. zł
EWA CIECHANOWSKA
ewa.ciechanowska@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA