| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zeznanie roczne przedsiębiorców

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L.


Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, na rozliczenie z fiskusem za 2007 rok mają czas do 30 kwietnia 2008 r.

Podatnicy uzyskujący w ubiegłym roku dochody z działalności gospodarczej mają do wyboru dwa formularze: PIT-36 lub PIT-36L. Z pierwszego skorzystają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Natomiast drugi druk PIT-36L muszą złożyć przedsiębiorcy, który dokonują rozliczeń na zasadzie liniowego 19-proc. PIT.

Przedsiębiorca może złożyć zeznanie bezpośrednio w urzędzie lub przesłać je listem poleconym. W drugim przypadku za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

W obu sytuacjach trzeba zadbać o potwierdzenie złożenia zeznania. Składając PIT osobiście warto wziąć ze sobą kopię PIT i poprosić, aby w urzędzie podstemplowano na niej datę złożenia druku. Przy wysyłaniu zeznania pocztą trzeba to zrobić listem poleconym. Zwrotkę potwierdzającą nadanie listu poleconego trzeba przechowywać z kopią dokumentów dotyczących danego rozliczenia przez prawie sześć lat, tj. do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (pięć lat, licząc od końca roku, w którym składane jest zeznanie).

Jeśli z rozliczenia wynika dopłata podatku, podatnik musi wpłacić pieniądze na konto fiskusa. Możliwości wyboru formy zapłaty w tej sytuacji nie ma. Przedsiębiorcy dopełniają tego obowiązku tylko i wyłącznie w formie bezgotówkowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Zasada ta nie ma zastosowania w przypadkach:

• zapłaty podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;

• gdy zapłata podatku, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, jest dokonywana papierami wartościowymi lub znakami akcyzy;

• pobierania podatków przez płatników lub inkasentów.

ROZLICZANIE STRATY

Podatnicy, którzy zamiast dochodów wykazują stratę, mają prawo do odliczenia jej od dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2007 roku, nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK