| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów.


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Opodatkowaniu VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

• rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

• zaprzestania przez podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Obowiązek opodatkowania VAT towarów pozostałych w remanencie likwidacyjnym dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z kolei przez towary ustawa o VAT rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Samochód ciężarowy zalicza się do rzeczy ruchomych (ruchomości). Oznacza to, że sporządzając remanent likwidacyjny, podatnik ujmuje w nim zarówno towary handlowe, jak również środki trwałe posiadane na dzień likwidacji, od których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Od zakupu samochodu ciężarowego podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku. W ustawie o VAT ustawodawca wyróżnia wśród towarów podlegających opodatkowaniu po likwidacji działalności dwie kategorie:

• towary własnej produkcji (wytworzone przez podatnika),

• towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy (nabyte przez podatnika).

WAŻNA LICZBA

22 proc. wynosi VAT od sprzedaży lub przekazania auta ciężarowego

W obu tych przypadkach mogą mieścić się zarówno towary, które stanowią środki obrotowe, jak również towary, które zostały zaliczone przez podatnika do jego środków trwałych czy też wyposażenia. W konsekwencji będą one podlegały opodatkowaniu VAT.

Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Obowiązki z tym związane to:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK