reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.


Zgłoszenia dokonuje się poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego formularza VAT-R. Druk ten dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Można go także otrzymać w urzędach skarbowych. Rejestracji dokonuje naczelnik urzędu skarbowego. Procedura rejestracji kończy się wydaniem potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT. Warto zatem zauważyć, iż w tym zakresie nie są wydawane decyzje podatkowe.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z postanowieniami art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, którzy są podmiotowo zwolnieni od VAT lub prowadzona przez nich działalność gospodarcza polega na wykonywaniu czynności objętych zwolnieniem przedmiotowych, nie mają obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Mogą oni zarejestrować się dobrowolnie, jednak czynność ta nie jest obligatoryjna. Trzeba zaznaczyć, iż w sytuacji, gdy w którymś momencie podatnicy zwolnieni z VAT zaczną jednak dokonywać sprzedaży opodatkowanej, będą zobowiązani do zarejestrowania się na potrzeby tego podatku. Nastąpi to także w sytuacji utraty zwolnienia lub rezygnacji z niego. W przypadku podatników zarejestrowanych uprzednio jako podatnicy zwolnieni pojawi się także obowiązek dokonania aktualizacji złożonego uprzednio zgłoszenia. Istotne jest zwrócenie uwagi, iż co do zasady musi to nastąpić w następujących terminach, m.in.:

• przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi opodatkowanej - w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży,

• przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia podmiotowego, w związku z przekroczeniem limitu 50 tys. zł),

• przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej VAT, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

WAŻNE

Jeśli zarejestrowany podatnik VAT UE nie podał w zgłoszeniu rejestracyjnym zamiaru dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia aktualizującego przed dniem dokonania pierwszej tego rodzaju dostawy

Trzeba zwrócić także uwagę na rozporządzenie ministra finansów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz.U. nr 58, poz. 558). Zgodnie z jego treścią obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy nieposiadający na terytorium Polski swojej siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązku rejestracji nie mają jednak tylko zagraniczne podmioty wykonujące kilka szczególnego rodzaju czynności. Do najważniejszych można zaliczyć:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama