REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy CIT mają możliwość dokonywania zmniejszania wysokości swoich obciążeń podatkowych poprzez dokonywanie pewnego typu wydatków. Podstawa opodatkowania może zostać obniżona poprzez odliczenie przekazanych darowizn. Kwestia ta wymaga jednak omówienia. Nie każde bowiem przekazanie stanowi podstawę odliczenia.

Zasady dotyczące odliczania od podstawy opodatkowania przekazywanych darowizn określone zostały w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu.

WAŻNE

Odliczona wartość przekazanej darowizny nie może przekroczyć 10 proc. dochodu

Istotne cele

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Artykuł 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje cele, na które przekazane darowizny powinny zostać wydane, aby kwoty te mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania CIT. Obejmują one zadania w zakresie m.in.:

• pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;

• działalności charytatywnej;

• podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

• działalności na rzecz mniejszości narodowych;

• ochrony i promocji zdrowia;

• działania na rzecz osób niepełnosprawnych;

• promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;

• upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;

• działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;

• działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;

• nauki, edukacji, oświaty i wychowania;

• krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;

• kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;

• upowszechniania kultury fizycznej i sportu;

• ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;

• porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;

• upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;

• upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;

• ratownictwa i ochrony ludności;

• pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;

• upowszechniania i ochrony praw konsumentów;

• działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;

• promocji i organizacji wolontariatu.

Należy podkreślić, iż podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest uprawniony do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwoty przekazanych w tym zakresie darowizn, po spełnieniu kilku przesłanek. Przede wszystkim darowizna musi zostać dokonana na rzecz podmiotów realizujących cele zgodne z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Katalog tych zadań został w ustawie określony bardzo szeroko. W uproszczeniu można jednakże stwierdzić, że za zadania publiczne uznawane są co do zasady m.in. działalność charytatywna, działalność ekologiczna, ochrona oraz promocja zdrowia, działalność w zakresie nauki, edukacji, wychowania, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, a także działalność na rzecz upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.

Należy także pamiętać, iż limit odliczenia nie może przekroczyć 10 proc. dochodu.

REKLAMA

Jak zostało to wskazane w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odbiorcami darowizn, których dokonanie umożliwia obniżenie podstawy opodatkowania darczyńcy, mogą być organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, czyli nieprowadzące działalności gospodarczej. Odbiorcami darowizn mogą być zatem osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie obowiązujących odrębnych przepisów. Mogą być to np. fundacje oraz stowarzyszenia.

Darowizny z przeznaczeniem na cele kultu religijnego stanowią drugą grupę darowizn, których dokonania wiąże się z możliwością odliczenia wartości dokonanej darowizny od dochodu. Limit odliczenia także i w tym przypadku nie może przekroczyć 10 proc. dochodu.

Odliczenie niemożliwe

Konieczne jest zwrócenie uwagi, że przekazanie darowizny w dowolnej formie na rzecz zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących określoną działalność gospodarczą nie będzie uprawniało do odliczenia jej wartości od dochodu podmiotu dokonującego darowizny. Ograniczenie to dotyczy działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Warto także zwrócić uwagę, iż jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjąć należy wartość towaru uwzględniającą należny VAT.

Konieczne dowody

Niezwykle istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są zasady dotyczące prawidłowego udokumentowania przekazanej darowizny. Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1c omawianej ustawy, prawo do odliczenia wartości przekazanych darowizn przysługuje jedynie w sytuacji, gdy wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna konieczne jest jej udokumentowanie dokumentem potwierdzającym wartość przekazanej darowizny. Dodatkowo należy posiadać także pisemne oświadczenie obdarowanego potwierdzającego przyjęcie darowizny.

PRZYKŁAD

PRAWO ODLICZENIA DAROWIZNY

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekazała darowiznę pieniężną na rzecz państwowej szkoły wyższej. Środki te zasiliły konto jednego z uniwersytetów.

Podmiot, który dokonał tej darowizny, nie będzie miał jednak prawa do odliczenia przekazanej kwoty, ponieważ zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, państwowa szkoła wyższa, jaką niewątpliwie jest państwowy uniwersytet, zaliczana jest do sektora finansów publicznych, co, mimo realizowania przez ten podmiot celów określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, pozbawia dokonującego darowizny do odliczenia jej wartości od dochodu.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

kzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA