Jak ująć koszty w księdze podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie wydatki ponoszone w ramach działalności gospodarczej muszą być właściwie ujmowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Służą do tego odpowiednie rubryki księgi od 10 do 14. Przy czym w kolumnie 14 wpisuje się tylko podsumowanie z kolumn 12 i 13.
REKLAMA
REKLAMA
Kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Kolumna 11 jest przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, np. kosztów dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze. Kolumna 12 jest przeznaczona do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze). Warto tu dodać, że podatnicy zatrudniający pracowników obok wpisywania w księdze wypłacanych im wynagrodzeń mają obowiązek prowadzić indywidualne karty przychodów pracowników. W kolumnie tej ewidencjonuje się również wynagrodzenia wypłacane osobom z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło.
Ostatnia z kolumn kosztowych - kolumna 13 - jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się takie wydatki, jak np. czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, centralne ogrzewanie, opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników.
Ważne!
Zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA