| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Zaliczki na PIT trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W grudniu przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi podwójną zaliczkę.


Przedsiębiorcy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) są obowiązani do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, wpłacać zaliczki miesięczne, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W ten sam sposób rozliczają się podatnicy opłacający liniowy PIT. Wpłat dokonuje się bez konieczności składania deklaracji.

Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od I do trzeciego kwartału podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni w terminie do 20 grudnia.

Mali podatnicy oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki kwartalne.

Ponadto osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej są zobowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Po zakończeniu roku konieczne jednak jest dokonanie zbiorczego rozliczenia zaliczek na formularzu PIT-4R składanym do końca lutego roku podatkowego, za rok poprzedni.

Ważne!

Osoba prowadząca firmę musi wpłacać miesięcznie lub kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy oraz odprowadzać co miesiąc zaliczki na podatek od zatrudnionych pracowników

KG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK