Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie stron umowy leasingu dla celów podatkowych różni się w zależności od skonstruowania umowy. Co prawda, nie istnieje ustawowe pojęcie leasingu operacyjnego i kapitałowego, jednak dla celów rozliczenia podatku dochodowego podział taki ma zasadnicze znaczenie.
REKLAMA
Zaliczenie do kosztów
REKLAMA
Opłaty ustalone w umowie leasingu auta osobowego, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (tzw. leasing operacyjny). Zasada ta będzie miała zastosowanie, gdy umowa ta spełnia następujące warunki:
• została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej dziesięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Z kolei normatywnym okresem amortyzacji w odniesieniu do samochodu osobowego jest okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową samochodu. Można więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów korzystającego sumę opłat leasingowych określonych w umowie, pod warunkiem że samochód osobowy będący przedmiotem umowy leasingu będzie miał bezpośredni związek z prowadzoną działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. Trzeba też przypomnieć, że całość rat leasingowych będzie kosztem. Nie ma tu zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, dotyczący zakazu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro.
Sprzedaż rzeczy
Jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć samochód osobowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat. Do sumy opłat nie zalicza się natomiast:
• płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych,
• podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie,
• kaucji określonej w umowie leasingu wpłaconej finansującemu przez korzystającego.
Przepis ten zezwala na włączenie ceny wykupu przedmiotu leasingu przez korzystającego do sumy opłat na potrzeby porównania wartości początkowej przedmiotu leasingu i sumy opłat leasingowych, o ile tylko cena taka została określona w umowie leasingu.
Ważne!
Kaucji z umowy leasingowej nie zalicza się do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego
CZYM JEST LEASING W PRAWIE PODATKOWYM
Umowa leasingu to umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, czyli finansujący, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, czyli korzystającemu, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
BOGDAN ŚWIĄDER
bogdan.swiader@infor.pl
Podstawa prawna
• Art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 23b ust. 1, art. 23j ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA