reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów

Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów

Korzystający, który zawarł umowę leasingu auta osobowego, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów płacone raty. W momencie zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy cenę zakupu uwzględnia się w sumie opłat.


Opodatkowanie stron umowy leasingu dla celów podatkowych różni się w zależności od skonstruowania umowy. Co prawda, nie istnieje ustawowe pojęcie leasingu operacyjnego i kapitałowego, jednak dla celów rozliczenia podatku dochodowego podział taki ma zasadnicze znaczenie.

Opłaty ustalone w umowie leasingu auta osobowego, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (tzw. leasing operacyjny). Zasada ta będzie miała zastosowanie, gdy umowa ta spełnia następujące warunki:

• została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej dziesięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z kolei normatywnym okresem amortyzacji w odniesieniu do samochodu osobowego jest okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową samochodu. Można więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów korzystającego sumę opłat leasingowych określonych w umowie, pod warunkiem że samochód osobowy będący przedmiotem umowy leasingu będzie miał bezpośredni związek z prowadzoną działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. Trzeba też przypomnieć, że całość rat leasingowych będzie kosztem. Nie ma tu zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, dotyczący zakazu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro.

Jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć samochód osobowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat. Do sumy opłat nie zalicza się natomiast:

• płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych,

• podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama