REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

SVB
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana?

Nie

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który otrzymał dotację ze środków unijnych na zakup środka trwałego, nie powinien zaliczyć jej do przychodów podlegających opodatkowaniu, a także do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych od tego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych.

REKLAMA

Problem opodatkowania dotacji pozyskiwanych przez podatników ze środków unijnych związany jest z wydaną 30 sierpnia 2006 r. przez ministra finansów ogólną interpretacją przepisów prawa podatkowego (nr DD6-8213-8/06/DZ/412). Zgodnie z jej treścią dotacja ze środków unijnych otrzymana przez podatnika i przeznaczona na zakup środków trwałych nie korzysta z żadnego ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 17 ustawy o CIT. Pomimo tego jest ona jednak neutralna podatkowo. Podatnik kwoty takiej dotacji nie zalicza do przychodów podlegających opodatkowaniu (do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów - art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT). Wydatki związane z zakupem lub wytworzeniem środka trwałego nie są dla podatnika kosztem uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne dokonywane od takiego środka trwałego (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy CIT) nie staną się kosztem uzyskania przychodu podatnika ze względu na fakt ich zwrotu w postaci dotacji ze środków unijnych. Należy zaznaczyć, że ograniczenia wskazane powyżej dotyczą jedynie tej części środka trwałego, która została sfinansowana ze środków dotacji.

W sytuacji zakupu środków trwałych przy wykorzystaniu dotacji ze środków unijnych powinien mieć zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia spod opodatkowania dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Dotacja ze środków unijnych jest dotacją w rozumieniu art. 106 ust. 2 pkt 3a ustawy o finansach publicznych. Oznacza to, że w części, w jakiej zakup (wytworzenie) środka trwałego będzie finansowany z dotacji ze środków unijnych, taka dotacja będzie zwolniona spod opodatkowania oraz od takiej części nie będzie możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Istotą pomocy unijnej jest współfinansowanie inwestycji razem z beneficjentem w wysokości ustalonej przez odrębne przepisy prawa.

Minister finansów w wydanej przez siebie interpretacji nie odniósł się do opisanego wyżej zwolnienia. Przepis definiujący dotacje z budżetu państwa (art. 106 ust. 2 ustawy o finansach publicznych) został znowelizowany z 29 grudnia 2006 r. i od tego czasu dotacje pochodzące ze środków unijnych stanowią dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DOROTA DĄBROWSKA

prawnik z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 19992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA