REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady rozliczania udziałów i akcji objętych za aport

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Molik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Udziały lub akcje nabyte w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do majątku spółki kapitałowej rozlicza się podobnie jak udziały i akcje nabyte za pieniądze. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać już w dniu ich objęcia, a koszty uzyskania przychodu bezpośrednio zależą od przedmiotu wkładu.

Kapitały pieniężne to kategoria zróżnicowanych dochodów opodatkowanych co do zasady 19 proc. podatkiem dochodowym. Należą do nich m.in. zyski ze sprzedaży papierów wartościowych, realizacji praw z instrumentów pochodnych, dochód z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, dywidendy, a także odsetki z lokat bankowych. W większości przypadków obowiązek podatkowy powstaje w momencie bezpośredniej wypłaty środków pieniężnych lub pozostawienia ich do dyspozycji podatnika - tak jest na przykład w przypadku odpłatnego zbycia akcji lub udziałów nabytych za środki pieniężne.

REKLAMA

Udziały i akcje za aport

REKLAMA

Jednakże w niektórych przypadkach moment powstania zobowiązania podatkowego może powstać wcześniej. Tak jest na przykład w sytuacji, kiedy podatnik otrzymał udziały (akcje) w zamian za wkład niepieniężny. W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przedmiotem opodatkowania jest wtedy nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. Aportem mogą być między innymi nieruchomości i rzeczy ruchome, wierzytelności, wartości niematerialne i prawne - na przykład licencja na korzystanie z programu komputerowego.

W przypadku nabycia udziałów (akcji) nabytych w zamian za aport przychód może powstać nie w momencie ich odpłatnego zbycia, ale już na etapie rejestracji spółki, wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki lub też wydania dokumentów - jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału. Wcześniejsze zobowiązanie podatkowe rodzi również objęcie wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny. Powyższe źródła przychodów szczegółowo wymienione zostały w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

REKLAMA

Jeżeli udziały (akcje) nabyte zostały w zamian za wkład pieniężny, kosztem będą wydatki poniesione na ich objęcie, do których w szczególności należy cena sprzedaży. Natomiast w przypadku udziałów (akcji) nabytych w zamian za wkład niepieniężny kwestia ustalenia kosztów uzyskania przychodów jest złożona (wyjaśnienie eksperta poniżej). Ustala się je w zależności od tego, czy przedmiotem wkładu były środki trwałe, wartości niematerialne i prawne lub też czy udziały (akcje) otrzymano w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części lub pozostałe składniki majątku faktycznie wniesione. Koszty uzyskania przychodu w omawianym przypadku zależą również od czasu, w którym podatnik stał się posiadaczem tych udziałów (akcji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętać należy, że w przypadku nabycia udziałów (akcji) w zamian za aport środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych kosztem będzie nominalna wartość udziałów z dnia ich objęcia. Dla celów podatkowych ważne jest, że wartość ta nie mogła wówczas odbiegać znacznie od ich wartości rynkowej.

Określenie dochodu

Co do zasady dochód będący przedmiotem opodatkowania wylicza się jako różnicę między wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych w zamiana z aport a kosztami uzyskania przychodu, które szczegółowo określa art. 22 ust. 1e ustawy o PIT.

Także w przypadku otrzymania udziałów (akcji) w zamian za aport, dochód z tego tytułu podlega wykazaniu w zeznaniu PIT-38, czyli może być łączony z innymi rodzajami dochodów z kapitałów pieniężnych. W praktyce oznacza to, że zyski i straty przypisane do udziałów (akcji) objętych w zamian za aport mogą być rozliczane z innymi zyskami i stratami z kapitałów pieniężnych.

Zeznanie podatkowe

Spółka kapitałowa lub spółdzielnia zobowiązana była przesłać w terminie do końca lutego informacje o uzyskanych dochodach z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za aport. Podobnie jak w przypadku udziałów (akcji) nabytych w zamian za wkład pieniężny, chodzi o informacje PIT-8C, na podstawie których podatnik wylicza podatek w zeznaniu PIT-38. Adresatem druku PIT-8C powinni być posiadacze tych udziałów (akcji) oraz naczelnicy właściwych urzędów skarbowych. W przypadku nierezydentów, którzy w Polsce ze względu na miejsce zamieszkania nie są objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, adresatem powinien być kierujący urzędem skarbowym właściwym dla opodatkowania osób zagranicznych.

W odniesieniu do udziałów (akcji) nabytych w zamian za aport w spółkach mających siedzibę poza granicami Polski, do rozliczenia dochodu zastosować można postanowienia wiążących Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Inne niż 19-proc. stawki podatkowe lub też zwolnienia podatkowe przysługują jedynie tym podatnikom, którzy mieszkając poza Polską posiadają odpowiedni certyfikat rezydencji.

Jeżeli w 2007 roku podatnik posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w tym samym roku podatkowym nabył udziały (akcje) w zamian za wkład niepieniężny równocześnie w Polsce i za granicą, to dochody te podlegają kumulacji. Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Warunkiem jest jednak, że odliczenie to nie może być wyższe niż kwota podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Zwrot dopłat

Konsekwencją wniesienia udziałów do spółki kapitałowej jest ich późniejszy zwrot. W takim przypadku zwolnione z PIT są zwroty wcześniej wniesionych kwot do spółki. Wolne od podatku będą przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Podobnie ze zwolnienia będą korzystać przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

Trzeba pamiętać, że umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

• Kwotę uzyskanego dochodu oraz właściwe wyliczony podatek podatnik umieszcza w zeznaniu PIT-38, które składa do końca kwietnia.

• W przypadku udziałów (akcji) nabytych w zamian za aport przychód może powstać już na etapie rejestracji spółki.

• Zwolnione z opodatkowania są nominalne wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

ZWOLNIENIE PODATKOWE

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 100 ustawy o PIT zwolnione z opodatkowania są nominalne wartości udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W pozostałych przypadkach ustala się koszt uzyskania przychodu na dzień objęcia tych udziałów (akcji). Podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu i jest to podatek zryczałtowany.

CO MOŻE STANOWIĆ APORT

Wkładem niepieniężnym może być:

• prawo własności nieruchomości gruntowej wraz z halami oraz budynkami i budowlami usytuowanymi na tym gruncie

• należności i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą

• prawa i obowiązki wynikających z umów cywilnoprawnych

• wpłacone depozyty oraz należności

• prawa własności innych składników majątku, np. wyposażenie, urządzenia i inne środki trwałe

• know-how, dokumentacja, tajemnice przedsiębiorstwa oraz klienta,

• wierzytelności.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemysław.molik@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 21 ust. 1 pkt 100, art. 22 ust. 1g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA