Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Regułą jest, że zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik może otrzymać w ciągu 60 dni (w przypadku nabycia środków trwałych, względnie sprzedaży opodatkowanej stawkami 0 proc., 3 proc. lub 7 proc.) albo 180 dni. Tymczasem w pewnych okolicznościach ustawa o podatku od towarów i usług pozwala na skrócenie tego terminu do 25 dni.
REKLAMA
W tym przypadku należy wspomnieć o przepisach art. 87 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami, urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nadwyżkę podatku naliczonego w terminie 25 dni, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w tym przepisie. Wyjaśnijmy, że chodzi tylko o tę wynikającą z nabycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jak również wynikającą z dostaw towarów lub świadczenia usług opodatkowanych stawkami 0 proc., 3 proc. lub 7 proc. Przy czym w tym drugim przypadku ustawodawca wprowadził dodatkowe ograniczenie kwotowe - kwota nadwyżki podatku naliczonego, która może zostać zwrócona w przyspieszonym terminie, nie może przekraczać 22 proc. wartości obrotów opodatkowanych tymi stawkami. Wspomnieliśmy, że muszą być przy tym spełnione określone warunki. A nie są one proste.
REKLAMA
Zacznijmy od przedstawienia najistotniejszych. Przede wszystkim, kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji muszą wynikać z: faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały zapłacone w całości, bezpośrednio podatnikowi - wystawcy faktury. Ponadto kwota ta może także wynikać z dokumentów celnych oraz decyzji organów celnych, jeżeli kwoty podatku z nich wynikające zostały zapłacone, a także z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Przepis ten wymaga - na co warto zwrócić uwagę - w pierwszej kolejności, aby kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji wynikały z faktur (oraz decyzji i dokumentów celnych), które zostały w całości zapłacone. Dotyczy to wszystkich faktur i dokumentów lub decyzji celnych, z których wynika kwota podatku naliczonego w danej deklaracji.
Tomasz Michalik
doradca podatkowy, partner MDDP
Not. KT
REKLAMA
REKLAMA