REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Zbigniew Huszcz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc.

1. Czy w związku z wcześniejszym wykupem auta dotychczasowe odliczenia zostaną uznane, czy też organ podatkowy może je podważyć?

REKLAMA

2. Jak w związku z tym będzie wyglądało rozliczenie VAT przy rezygnacji z dalszego leasingu?

3. Przy ewentualnym wykupie auta otrzymam fakturę zakupu; czy od zakupionego samochodu osobowego będę mogła jednorazowo odliczyć VAT?

rada

Z powodu wcześniejszego wykupienia leasingowanego samochodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Dotychczasowe odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych nie powinny być zakwestionowane.

2. Rezygnacja z leasingu nie spowoduje żadnych konsekwencji w zakresie rozliczenia VAT.

3. Nabycie poleasingowego samochodu będzie uprawniało do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł) z faktury zakupu. Odliczenia należy dokonać jednorazowo w deklaracji składanej za miesiąc otrzymania faktury lub w deklaracji za miesiąc następny.

uzasadnienie

REKLAMA

Przepisy o VAT, regulujące kwestie odliczenia podatku naliczonego w przypadku leasingu samochodów osobowych (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), nie odnoszą się w żadnym przypadku do długości trwania umowy leasingu. Skrócenie, rozwiązanie lub inne przedterminowe zakończenie umowy nie ma wpływu na odliczenie podatku naliczonego.

Przy nabyciu poleasingowego samochodu osobowego odliczenia podatku naliczonego należy dokonać na zasadach ogólnych, tak samo jak przy nabyciu samochodu osobowego niepoprzedzonym leasingiem. Limity odliczenia podatku naliczonego (60%, nie więcej niż 6000 zł, określone w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) są liczone od nowa. Odliczenie VAT naliczonego w czasie umowy leasingu nie wpływa na limit odliczenia przy nabyciu samochodu.

Jedyne ryzyko w rozliczeniu VAT jest związane z brakiem prawa do odliczenia wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 23b ust. 1 pkt 1 updof wydatki na opłaty leasingowe mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z umowy leasingu jedynie wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Istnieje niewielkie ryzyko, że skrócona umowa zostanie uznana za taką, która została zawarta na okres krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Prowadziłoby to do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków na dotychczasowe raty leasingowe. Ryzyko jest jednak czysto teoretyczne, gdyż w praktyce organów podatkowych nie występuje kwestionowanie umów leasingowych z tego akurat powodu.

• art. 86 ust. 3 i 7, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Zbigniew Huszcz

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA