| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > O czym trzeba pamiętać, likwidując firmę

O czym trzeba pamiętać, likwidując firmę

Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą, musi przede wszystkim sporządzić spis z natury i zapłacić podatek dochodowy.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia likwidacji działalności. Przyjmuje się jednak, że likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej.

W związku z likwidacją działalności podatnicy PIT opłacanego na ogólnych zasadach, tj. zarówno według progresywnej skali podatkowej, jak również według 19-proc. stawki liniowej, mają obowiązek sporządzenia spisu z natury.

Sporządzenie spisu z natury ma na celu ustalenie dochodu do opodatkowania na dzień likwidacji firmy. W sytuacji zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji biznesu dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Na podstawie prowadzonej przez przedsiębiorcę ewidencji przy likwidacji firmy ustala się także wskaźnik procentowy udziału dochodu w przychodach. Ustalenie tego wskaźnika w pierwszej kolejności dokonuje się na podstawie dochodów miesięcznych, biorąc pod uwagę trzy miesiące poprzedzające miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, podatnik nie osiągnął dochodu (poniósł stratę bądź przychód był równy kosztom jego uzyskania) procentowy wskaźnik udziału dochodu w przychodach ustala się na podstawie danych za rok poprzedzający rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Podatnicy PIT opłacanego na zasadach ogólnych podatek od dochodu obliczonego przy zastosowaniu wartości remanentu i wskaźnika procentowego wynikającego z udziału dochodu w przychodach ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. tego dochodu.

Podatek uiszcza się w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, tj. do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek - w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności.

Dochód z likwidacji działalności jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie łączy się go z dochodami z innych źródeł i nie wykazuje się go w zeznaniu rocznym, jeżeli został ustalony w okresie od stycznia do listopada roku podatkowego.

10 proc.

Jaka stawka podatku

Przy likwidacji firmy podatek dochodowy wynosi 10 proc. dochodu z remanentu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK