REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiąże się przekazanie firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna - emeryt - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ma zamiar przekazać firmę synowi.- W jaki sposób zorganizować przekazanie firmy, żeby wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT dla obu stron?

IZBA SKARBOWA WE WROCŁAWIU ODPOWIEDZIAŁA GP

REKLAMA

W sytuacji kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza zaprzestać jej prowadzenia, a działalność przedsiębiorstwa będzie kontynuowana - we wskazanym przypadku przez syna - w zakresie podatku od towarów i usług, zastosowanie może mieć art. 6 ust. 3 ustawy o VAT, a mianowicie przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. W tym przypadku możliwa jest np. darowizna przedsiębiorstwa.

Zakończenie działalności w tej sytuacji powinno zostać zgłoszone do właściwego dla rozliczeń VAT urzędu skarbowego - zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Nabywca przedsiębiorstwa z kolei powinien w zakresie VAT zarejestrować działalność gospodarczą we właściwym urzędzie skarbowym. O ile działalność zbywanego przedsiębiorstwa będzie wymagała korekt podatku naliczonego, obowiązek w tym zakresie ciążyć będzie na nabywcy przedsiębiorstwa (art. 91 ustawy o VAT).

Właściwym dla rozliczeń w podatku od towarów i usług urzędem skarbowym w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne jest urząd, na terenie którego ma miejsce wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, a w przypadku wykonywania tych czynności na terenie objętych zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z regulacjami Ordynacji podatkowej do nabywcy przedsiębiorstwa zastosowanie ma art. 112 ustawy wskazujący, że nabywca przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

EKSPERT WYJAŚNIA

Teresa Majewska

adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które np. w związku z przejściem na emeryturę chcą przekazać prowadzenie przedsiębiorstwa swoim dzieciom, powinny rozważyć i wybrać sposób dokonania tej czynności zapewniający jak najmniejsze obciążenie podatkowe. Formą taką może być darowizna przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę możliwość uniknięcia podatku dochodowego, a także podatku od darowizn związanych z darowizną przedsiębiorstwa na rzecz najbliższego członka rodziny, zalety tej formy przekazania firmy na rzecz dzieci są znaczące.

Po pierwsze, nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz dziecka nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Umowa darowizny pozwoli zatem uniknąć podatku dochodowego zarówno po stronie rodzica - darczyńcy, który zbywa przedsiębiorstwo pod tytułem darmym, a więc nie powstaje po jego stronie żaden przychód, który mógłby podlegać podatkowi dochodowemu, jak i po stronie dziecka - obdarowanego, gdyż do przychodu z tego tytułu ustawa o podatku dochodowym nie ma zastosowania. Dodatkowo, rodzic - darczyńca po dokonaniu darowizny, w związku zaprzestaniem przez niego działalności gospodarczej, zobowiązany jest na dzień likwidacji działalności gospodarczej sporządzić remanent likwidacyjny i ustalić dochód w trybie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasadniczo w momencie likwidacji przedsiębiorstwa remanent likwidacyjny wyniesie zero, w związku z czym nie powstanie również obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Po drugie, darowizna przedsiębiorstwa uczyniona przez rodziców na rzecz dzieci korzysta ze zwolnienia z podatku od darowizn. Pamiętać jednak należy, że zwolnienie to uwarunkowane jest zgłoszeniem w terminie 30 dni właściwemu urzędowi skarbowemu nabycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny. Jakkolwiek, w związku z tym, że umowa darowizny powinna mieć formę aktu notarialnego, zachowanie tej formy zwalnia strony umowy darowizny z obowiązku dokonania takiego zgłoszenia.

Darowizna przedsiębiorstwa jest czynnością neutralną na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Darowizna przedsiębiorstwa nie jest więc czynnością podlegającą VAT, z tym jednak zastrzeżeniem, że przedmiotem tej czynności musi być przedsiębiorstwo, a więc zgodnie z art. 55 kodeksu cywilnego zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przekazanie tylko poszczególnych składników majątkowych, niestanowiących funkcjonalnie całości jako przedsiębiorstwo, nie będzie korzystać z neutralności na gruncie VAT i to należy mieć na uwadze decydując się na transakcję przekazania prowadzonego biznesu na rzecz dzieci.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Przygotowała Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA