REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest dokonanie spisu z natury w terminie 14 dni od zaprzestania czynności opodatkowanych. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od zakończenia spisu o jego przeprowadzeniu, ustalonej wartości i podatku należnym.

Klasyfikacja źródła przychodów osób fizycznych

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności zarobkowej wciąż mają kłopoty z klasyfikowaniem źródła takich przychodów. A jest to kwestia niezwykle ważna, przede wszystkim ze względu na właściwe rozliczanie podatku dochodowego oraz od towarów i usług.

Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

W zeszłym roku, jako wspólnicy spółki jawnej, udzieliliśmy spółce pożyczki podlegającej oprocentowaniu. Mamy wątpliwości, czy odsetki od takiej pożyczki są w spółce kosztem uzyskania przychodów. Czy takie odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym?

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

REKLAMA

Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu

 Jak w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w domu rozliczać koszty eksploatacji mieszkania. W jaki sposób dokonać podziału tych kosztów?

Czy można odliczać VAT z faktur wystawionych w dniu likwidacji firmy

Wyrejestrowałem działalność gospodarczą w urzędzie miasta 31 grudnia 2007 r. Mam wystawionych z tą datą kilka faktur VAT. Czy mogę odliczyć VAT z tych faktur w deklaracji za grudzień 2007 r. Czy aby odliczyć podatek, ostatnie faktury powinny być wystawione 30 grudnia 2007 r.?

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Do kiedy składać PIT-4R, mając niekalendarzowy rok podatkowy

Rok podatkowy spółki z o.o. kończy się w marcu 2008 r. W 2008 r. spółka będzie składać nową deklarację PIT-4R. Czy mamy ją złożyć w ciągu miesiąca od zakończenia naszego roku podatkowego? Czy też do końca stycznia 2008 r., tak jak to czynią spółki kończące rok podatkowy 31 grudnia 2007 r.?

REKLAMA

Jak rozliczać reprezentację i reklamę w 2008 roku

Od 1 stycznia 2007 r. wszystkie wydatki reklamowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast za koszt taki nie mogą być uznane wydatki reprezentacyjne firmy.

Co jest istotne przy instalowaniu kas fiskalnych

Podatnicy, którzy muszą zainstalować w swojej firmie kasę fiskalną, przy jej zakupie powinni wybrać model odpowiedni do charakteru prowadzonej działalności. Istotnym elementem będzie także dostęp do serwisu zajmującego się obsługą urządzenia.

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za podatek


Rachunkowość mojej firmy od lat prowadzona jest przez biuro rachunkowe. Niestety podczas dokonywania ostatniego rozliczenia, upoważniony pracownik biura zaniżył wysokość należnego podatku. Byłam przekonana, że za to niedopatrzenie odpowiedzialne jest biuro i to ono poniesie konsekwencje prawne. Jednakże opinia urzędu skarbowego w tej kwestii jest inna i zgodnie z nią mam teraz zapłacić podatek powiększony o należne odsetki. Czy stanowisko organu podatkowego jest zgodne z literą prawa?

Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Wspólnicy naszej spółki często odraczają, na przykład przez 1 rok, wypłatę dywidendy, przeznaczając ją na fundusz rezerwowy. Czy w takiej sytuacji niewypłacony wspólnikom zysk uznaje się za świadczenie nieodpłatne? Czy przeznaczenie zysku czasowo na fundusz rezerwowy jest przysporzeniem nieodpłatnym? A co by było, gdybyśmy jednak zysk przeznaczyli na dywidendę, ale jej nie wypłacali?

Wartość diet jako przychód przedsiębiorcy

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie transportu zaliczam do kosztów diety naliczone z tytułu odbytych przez siebie podróży służbowych. Proszę o wyjaśnienie czy prawidłowo wartości tych diet nie zaliczam do przychodów?

Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową

Podatnik, który chce uzyskać interpretację podatkową w swojej sprawie, musi skierować do ministra finansów specjalny wniosek wypełniony na formularzu ORD-IN. Minister będzie miał trzy miesiące na odpowiedź.

W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

Każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą zależy, by przynosiła ona jak największe zyski. Czasami jednak, z różnych przyczyn, wygenerowanie dochodu okazuje się niemożliwe. Podatnik ponosi wysokie koszty, a uzyskane przychody okazują się być bardzo niskie. Mówimy wtedy o powstaniu straty podatkowej. Przepisy prawa umożliwiają w takiej sytuacji możliwość jej odliczenia od dochodu uzyskanego w kolejnych latach.

Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zmienił się limit obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT. Z czego wynika ta zmiana?

Zmiana danych wymaga NIP aktualizacyjnego

W przypadku jakiejkolwiek zmiany danych zawartych w zgłoszeniu identyfikacyjnym o nadanie numeru identyfikacji podatkowej należy dokonać aktualizacji tych informacji. Na podanie nowych danych podatnik ma określony termin.

Nie zawsze przedsiębiorca może złożyć PIT z małżonkiem

Ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem mogą korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy podatek opłacają według skali podatkowej. I to tylko pod tym warunkiem, że przez cały rok istnieje między nimi wspólność majątkowa.

Czy trzeba płacić VAT przy likwidacji działalności

 Podatnik VAT, który likwiduje działalność gospodarczą, jest zobowiązany zapłacić podatek od towarów, które nie zostały odsprzedane w toku wykonywania czynności opodatkowanych.

Inspektor sprawdzi poprawność rozliczeń

Fiskus może sprawdzać prawidłowość rozliczeń przedsiębiorców nie tylko w drodze kontroli podatkowej wykonywanej przez urzędy skarbowe, ale również kontroli skarbowej prowadzonej przez inspektorów kontroli skarbowej.

Błędne zapisy można korygować

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może korygować zarówno błędne księgowania, jak i dowody księgowe będące ich podstawą. Musi jednak przestrzegać przy tym reguł określonych w przepisach.

Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Wszyscy przedsiębiorcy przekazujący towary i usługi na cele reklamy i promocji muszą naliczać VAT, jeśli nie są zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo z tego podatku. Ponadto tego rodzaju działania nie mogą być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Podatnik, który otrzymał decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku lub też decyzję o rozłożeniu podatku na raty, powinien skrupulatnie przestrzegać terminów wpłat. Dokonanie wpłaty po terminie wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Kiedy należy przenieść się do urzędu skarbowego właściwego do obsługi dużych podatników

W związku z przekroczeniem progu obrotu przechodzimy pod właściwości tzw. urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników. Prosiłbym o podanie, jakich formalności i w jakich terminach musimy dokonać w związku ze zmianą?

Jak ustalić koszt poniesiony i dzień zapłaty

Podatnicy, którzy otrzymują faktury na kwoty opiewające w walucie obcej, mają wątpliwości, czy dla obliczenia różnic kursowych przyjąć kurs waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień fizycznego otrzymania faktury, czy też z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Księga zamiast ryczałtu

Utrata prawa do ryczałtu z powodu przekroczenia limitu przychodów oznacza konieczność zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Po co i jak potwierdzać fakt nadania numeru identyfikacji podatkowej

Od pięciu lat prowadzę działalność gospodarczą. Miesiąc temu mój kontrahent (polski przedsiębiorca) poprosił mój urząd skarbowy o przedstawienie potwierdzenia nadania mi numeru identyfikacji podatkowej. Spotykam się z tym po raz pierwszy.Po co kontrahentowi takie potwierdzenie? Czy ja sam mógłbym o takie potwierdzenie wystąpić

Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Podatnik, który nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego w ustawowym terminie, może przed jego upływem zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego odroczenie.

Święta w firmie a VAT

Okres przedświąteczny wiąże się w przypadku wielu podatników z różnymi świątecznymi zakupami, jak również ze świątecznymi świadczeniami. W poniższym tekście zostaną omówione skutki, jakie wywołują takie zdarzenia w VAT.

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki).

Kiedy traci się prawo do ulgi na zakup nowych technologii

Korzystam z ulgi na zakup nowych technologii. Proszę o wyjaśnienie, w jakich okolicznościach mógłbym utracić prawo do tego rodzaju odliczeń?

Kiedy nie trzeba ustalać dochodu przy zmianie organizacyjnoprawnej

Likwidując działalność gospodarczą, trzeba sporządzić remanent. Spis z natury musi zostać uwzględniony w księdze podatkowej. Przedsiębiorca ma obowiązek ustalić też dochód i opodatkować go PIT.

Czy warto wybrać liniowy PIT

Przedsiębiorcy jako samozatrudnieni podlegający PIT mogą wybrać opodatkowanie w wysokości 19-proc. Dzięki temu przez cały rok będą płacić podatek według takiej samej stawki. Nie mogą jednak skorzystać z wielu preferencji.

Czy bon to dobry prezent

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają dochody z działalności gospodarczej oraz z działalności wykonywanej osobiście. Są to dwa źródła przychodów, które mają wpływ na rozliczenie podatku.

Aport pozwoli uniknąć podatku dochodowego i VAT

Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy.

Jak przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

Podatnicy będący osobami fizycznymi mają prawo zmiany formy podatku dochodowego od osób fizycznych w każdym kolejnym roku podatkowym.

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe

Rozliczenie podatku nie kończy się z dniem złożenia deklaracji, ale w momencie przedawniania się zobowiązania podatkowego. Do tego czasu należy przechowywać wszystkie dokumenty podatkowe związane z daną deklaracją.

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu?

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki.

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego.

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Różnice w opodatkowaniu wynikające z umów leasingu

Opłaty leasingowe uiszczane na rzecz zagranicznych leasingodawców mogą w pewnych sytuacjach podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych u źródła.

Refundacja na wyposażenie nowego stanowiska pracy a VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60 proc. wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji?

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro.

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji?

REKLAMA